Kulcs a biztonságért

Két év előkészítés után áprilisban a parlament elé kerülhet a digitális aláírásról szóló törvénytervezet, miután kormány márciusban elfogadta azt. Az elektronikus hitelesítés Európai Unió által is sürgetett jogi feltételének megteremtése ezzel kézzelfogható közelségbe került.

Az interneten végzett tevékenységek biztonságát a titkosítás és az azonosítás oldhatja meg; az elektronikus aláírás ez utóbbira hoz(hat) megoldást. A köztudatba „aláírásként” bekerült fogalom egy algoritmusok sorozatából álló digitális kulcspárt takar: egy magán- és egy nyilvános kulcsot. A magánkulccsal elvégzett kódolás a nyilvánossal fejthető vissza, és fordítva A feladó a magánkulcsával titkosít, a címzett pedig a feladó nyilvános kulcsa segítségével ellenőrzi a küldemény érintetlenségét, a küldő személyazonosságát.

Minősített tanúsítás
Piaci alapokon már évek óta létező és Magyarországon is használt eszköz a digitális tanúsítás, amely igazolja, hogy egy oldal valóban az az oldal, és az ott található adatok hitelesek. Peres eljárás esetén azonban ez nem jelent automatikus jogérvényesítést, a tanúsítványnak egy magánjogi szerződéssel kell kiegészülnie tanúsító cég és ügyfele között.

Az elektronikus aláírásról szóló törvény a „minősített tanúsítást” teszi lehetővé. Az úgynevezett „minősített hitelesítést szolgáltató” cégek minősített tanúsítványt adhatnak ki, s aki ilyennel rendelkezik, az minősített digitális aláírással láthatja el elektronikus dokumentumait. Az így hitelesített dokumentum pedig egyenértékű a teljes bizonyító erejű magánokirattal.

Az Európa Parlament és Tanács 1999-ben készítette el az elektronikus aláírásról szóló direktívát, amelyben egységes irányelveket határozott meg. A jogszabályi háttér megteremtésének határideje 2001. június 19., és a tagállamoknak bizony van még mit tenniük a határidő végéig.
Magyarországon a parlament várhatóan áprilisban tárgyalja a technológiafüggetlen, általános irányelveket rögzítő törvénytervezetet, amely a jogharmonizáció jegyében követi az EU-irányelveket.

Akinek számít a pecsétje
Ha májusban elfogadják a jogszabályt, az augusztus–szeptember környékén léphet életbe. (Igaz, az elmúlt két évben mindig „közbejött valami”; a Piac és Profit szeptemberi számában Sík Zoltán kormánybiztos még abban reménykedett, hogy a törvény 2001. január 1-jén életbe léphet.) A törvénytervezetről egyébként megoszlanak a vélemények: vannak, akik szerint közel van a tökéleteshez, mások úgy gondolják, „kapkodó” törvény születhet, az ebből fakadó hibákkal.

Egyes szakértők az állami központosító jelleget tartják a tervezet legfőbb hibájának: minősített aláírást csak erre szakosodott intézet tanúsíthat, s azt, hogy ki lehet ilyen szolgáltató, a Hírközlési Főfelügyelet (HIF) fogja eldönteni egy majdani végrehajtási rendelet alapján.

A világban jelenleg a hitelesítésszolgáltatókat a piac minősíti. Az USA-ban például, ahol 2000 októbere óta elfogadott a digitális azonosítás, körülbelül 30 cég szakosodott az okiratok hitelességének tanúsítására; de csak 4-5 intézmény pecsétje jelent maximális biztonságot a köztudatban. A nemzetközi gyakorlat a legbiztonságosabbnak a Privat Certificate Authority (PCA) tanúsítást tartja, vagyis olyan magánhitelesítő cégét, amely biztosítást is köt a digitális aláírás esetleges feltörése és az ebből származó kár megtérítése esetére.

Nem lesz verseny?
A tanúsítvány tehát egy külső, megbízható szervezet által összeállított (s digitálisan aláírt) elektronikus dokumentum, amely tartalmazza a tulajdonos azonosító adatait (név, cím, adószám, illetve bármi egyéb) és a nyilvános kulcsát. A tanúsítvány a digitális aláírás ellenőrzéséhez kell – birtokában csak ellenőrizni lehet az aláírást, hamisítani nem! –, és mint „aláírási címpéldány” működik.

Magyarországon egyelőre egyetlen ilyen tanúsítást végző cég található. S mivel zöldmezős beruházásban az a vállalkozás, amelyik meg akar felelni a HIF követelményeinek, egymilliárd forint körüli költséggel számolhat, a szóba jöhető multik már jelezték, hogy ez nem éri meg számukra.
Az országgyűlési vitán pedig sok módosító indítvány nem várható, állítják a szakértők, miután az infokommunikációs törvények, így az elektronikus aláírásról szóló is erősen szakmai vonatkozású.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo