Közvetlen tudásátadás

Az informatikai területen elhelyezkedni kívánóknak a főiskola, egyetem elvégzése után nincs vége az iskolába járásnak. Azonnal és folyamatosan tovább kell képezniük magukat, ha pályán akarnak maradni. A technológiai fejlődés naprakész követésében az IT cégek vannak a legnagyobb segítségükre. Cikkünk a hazai IT cégek korántsem teljes körű oktatási kínálatát mutatja be. Felhívjuk olvasóink figyelmét az informatikai szakoktatás piacán páratlan összedolgozásokra, az egyébként versenytársak szaktudásának összeadódására.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Néhány informatikai és távközlési vállalat saját oktatási központot működtet, ahol munkatársai, üzleti partnerei és ügyfelei képzéséről gondoskodik. Ezek az oktatási központok rendszeres kapcsolatban állnak más oktatási központokkal, még abban az esetben is, ha teljes oktatási tevékenységüket nem helyezik a cégen kívülre.

A több gyártó által „hitelesített” oktatási központok speciális informatikai tanfolyamai nyíltak, bárki jelentkezhet rájuk, a gyakorlatban azonban a magánszemélyek száma a magas költségek miatt elenyésző: egy-egy ötnapos tanfolyam ára meghaladhatja akár a 300 ezer forintot is.

Független oktatási központ számtalan működik Magyarországon. Ha csak a microsoftos tanfolyamokat vesszük (nem Word vagy Excel felhasználói tanfolyamokra kell gondolni), kilencet számolhatunk össze, amelyek ez év első három hónapjában 635 embert oktattak. Ez a kilenc oktatási központ a Számalk OKK, a Tréner, a Controll, a Synergon, az IQSOFT – John Bryce, a Trainer-C, a WSH, a Miskolci Egyetem és a NetAcademia.

Távközlésképzés

Az Ericsson elsősorban távközlési berendezéseket gyártó vállalat, döntően speciális távközlési informatikai mérnökökre van szüksége. A speciális távközlési alkalmazásokhoz speciális tudás kell, ezért a cég 1992-ben, a magyarországi indulásakor olyan munkatársakat alkalmazott, akik jó informatikai alapképzéssel rendelkeztek.

Akkor – tehát az első körben – a belső erők képzése indult meg. A Westel létrejöttével egy időben – 1993–1994-ben – kezdődtek meg a külsős képzések. Az Ericsson által gyártott távközlési infrastruktúrát használó cégek (pédául Matáv, Westel, Hungarotel, Antenna Hungária stb.) munkatársai az alaptanfolyamok elvégzése után továbbképzéseken vettek és vesznek részt. A tavalyi mérleg a belső képzés javára billent (75 százalék), de a vevői igények is folyamatosan nőnek.

A Matáv-központok mintegy felét, a Westel mobil-infrastruktúrájának pedig döntő hányadát az Ericsson telepítette. A berendezések üzemeltetéséhez és a rendszertámogatásokhoz természetesen megfelelő szaktudású szakemberekre van szükség. Kezdetben az újonnan felvetteket elsősorban a kapcsolóközpontok ismeretére képezték ki elméleti és gyakorlati szinten. Három hónapos tanfolyamon vettek részt, napi nyolc órában, az Ericsson központjában. Később egyhetes, néhány napos továbbképzések következtek, a fix és mobilhálózatok témájában. Az első mobiltanfolyamok tárgya az NMT, a 0660-as volt, aztán következett a GSM, a GPRS, most pedig a 3G van soron, és már „húzóágazattá” is vált, de már régóta folynak UMTS és WCDMA elméleti oktatások is.

A fix és mobilhálózattal kapcsolatos képzések mellett az Ericsson Budapesten kívül még számos helyszínen tart továbbképzéseket, tanfolyamokat a hálózati alkalmazások, adatkommunikáció, nyílt rendszerek, TCP/IP, VPN és IP biztonság, intelligens hálózatok témájában. Az oktatási portfólióban természetes módon jelen vannak a menedzsmentismeretek és a vezetőképzés (önismeret, vezetési tudományok, változásmenedzsment) is. Az efféle tréningeket, képzéseket javarészt külső cégek folytatják. Tavaly összesen 103 budapesti tanfolyamot és 12 vezetői tréninget tartottak. Az előbbieken 827-en, utóbbiakon 135-en vettek részt.

Új oktatási technológiák

Az Ericsson komoly intranetes oktatási technológiával is rendelkezik, mely kiválóan alkalmas rövid, áttekintő, elméletibb jellegű képzésre. Az Ericsson University ennek megfelelően a legkülönfélébb tanfolyamokat kínálja: egyszerű informatikai, bevezető távközlési (például: Hogyan működik a GPRS? stb.), vezetői vagy akár pénzügyi menedzsmentkurzusokat.

A webes képzés csak egy az oktatási technológiák közül. Létezik a „virtuális osztályterem” nevet viselő képzési forma is, amikor minden résztvevő a számítógépe képernyőjén kíséri végig az előadást, fülhallgatón keresztül hallgatja a tanárt, és mikrofonnal kérdezhet is tőle. Teljes az interaktivitás, a kérdéseket pedig mindenki hallja. Rövidebb találkozóknál, marketingszemináriumoknál alkalmazzák ezt a módszert, és olyan műszaki képzéseknél, ahol igényesebb elméleti előadások hangzanak el.

– A cégen belül működő úgynevezett kompetenciamenedzsment-rendszer lényege, hogy az üzletágvezetők eldöntik, milyen jellegű képzésre van szükségük a munkatársaiknak, az oktatáshoz pedig „kigazdálkodják” a szükséges erőforrásokat. Az informatikai trendek ismeretében előre meg lehet tervezni, hány új szakemberre lesz szükség, és rájuk mekkora összeget kell majd fordítani. Fel lehet mérni, hol jelentkezik tudáshiány, és hogyan lehet a hiányt pótolni. Ha tudjuk például, hogy el fogunk adni egy harmadik generációs rendszert valakinek, előbb kiképezzük a tanárt, aki majd a dolgozókat oktatja, s mindezt beállítjuk a költségvetésbe – mondja dr. Jagudits László, az Ericsson Oktató Központ vezetője. – Az Ericsson jól felépített rendszerben oldja meg az utánpótlás kérdését is. A háromszázötven főt foglalkoztató K+F részleg például kapcsolatban áll több egyetemmel és főiskolával. Ez évente akár 90–100 PhD-hallgatót is jelenthet. Így mód nyílik a tehetségek követésére akár több éven át is.

Tréningek saját fejlesztésben

Az IQSOFT – John Bryce független hazai oktatóközpont 2000 májusától egyesíti az Iqsoft oktatási osztálya és az izraeli központú John Bryce képzési cég tapasztalatait. A képzés egyik iránya microsoftos, a másik, a nagyobb pedig egyéb termékekhez és technológiákhoz kapcsolódik. A tanfolyamok nyilvánosak vagy zártkörűek, s van köztük, amelyet vendor – azaz valamely gyártó – épített fel, és vannak saját fejlesztésűek is.

Az IQSOFT – John Bryce hivatalos Microsoft-oktatóközpont, így microsoftos oktatási skálája egyike a legszélesebbeknek a piacon (Windows 2000, XP, NT, SharePoint Portal Server, .NET, Office, SQL Server, XML stb.). Más területeken azonban az Oracle, a Java, a Suse Linux, a Cisco és egyéb objektumorientált tanfolyamai vannak túlsúlyban, ugyanis hivatalos Oracle-oktatóközpont is; ezenkívül a Sun Microsystemsszel, a Rationallal, a CheckPointtal, a Suse Linuxszal szintén van megállapodása. A képzésekre bárki jelentkezhet, de főleg céges tanfolyamokat kínálnak, akár testreszabottan is.

– A vevők kilencvennyolc százaléka cég, a többi magánszemély. A hivatalos oktatóközpont „létet”, a hivatalos jegyzeteket, a tanárokat, a felszerelést, a helyszínt ugyanis meg kell fizetni. Egy ötnapos tanfolyam ára 140 ezer forinttól indul, és több mint 300 ezer forintba is kerülhet. Nyugat-Európában egyébként hasonló feltételek mellett egy speciális tanfolyamért három-négyszer többet kérnek – mondja Szedő Miklós, az IQSOFT – John Bryce ügyvezető igazgatója, s így folytatja: – A magas technológiai felszereltségű cégeknél folyamatos továbbképzési igény is jelentkezik, mert egy hardver mindig elavul, és időről időre újabb szoftververzió lát napvilágot. A profik általában nemzetközi minősítések megszerzésére törekednek, amihez az IQSOFT – John Bryce az egymásra épülő tanfolyamokat és folyamatos vizsgázási lehetőségeket kínálja.

Tantermi, illetve labormódszerekkel oktatnak. Minden tanulónak külön számítógép, hálózati kapcsolat és internetcsatlakozás áll rendelkezésére.

– Véleményem szerint informatikai szakemberből nincs tömeges hiány sem a világban, sem hazánkban, esetleg csak időlegesen és csupán néhány speciális szakterületen. Az informatika gyorsan fejlődik, és folyik a szakképzési oktatási rendszer átstrukturálása is. A középfokú oktatás azonban kevésbé rugalmas, s a tanárok folyamatos képzésére jóval nagyobb hangsúlyt kell fektetni – véli Szedő Miklós.

Egyetemen csak háttérismeret

A Sun Microsystemsnek is saját oktatóközpontja van, ahol magától értetődően Java és Sun ONE oktatás folyik. A harmadik fő irány a Sun számítógépekhez, illetve a Solaris operációs rendszerhez kapcsolódó rendszergazda-oktatás, amelyet a Sun Educational Services magyarországi képviselete szervez, és a Component Soft Kft., a Sun Microsystems Magyarország Kft. hivatalos oktatóközpontja végez. Az 1994-es indulás óta több mint ezer hallgató fejezte be a különböző kurzusokat.

A hallgatók jelentős részét nagyvállalatok és intézmények delegálják. A Java és Sun ONE tanfolyamok a Sun, a Solaris rendszerhez kapcsolódók pedig a Component Soft oktatótermeiben zajlanak. A cégek kérhetnek privát standard vagy testreszabott oktatást, tréninget is saját dolgozóiknak.

A nyilvános tanfolyamokra ezzel szemben a hallgatók a legkülönfélébb cégektől jönnek. Az oktatóközpontokban minden hallgatóra jut egy számítógép, az oktatás nyelve magyar, angol nyelvű segédanyaggal. A hallgatók a virtuális osztályterem lehetőségeit itt is kihasználhatják.

– A Java és Sun ONE tanfolyamok mindössze fél évvel ezelőtt indultak, a Solaris képzés viszont már sokéves múltra tekint vissza. A tanfolyamokat félévente aktualizáljuk. A leglátogatottabb kurzusaink a Solaris alapok és a rendszeradminisztrálás – mondja Pimper Richárd, az oktatási üzletág vezetője.

A kurzusok 235 ezer forinttól indulnak, egy átlagos, ötnapos tanfolyam 300 ezer forintba kerül, de egy-egy speciális képzés meghaladhatja a 700 ezer forintot is. A Java kurzusok 235–320 ezer forintért végezhetők el, a Sun ONE képzésekért 265–330 ezerért.

– Úgy gondolom, hogy általános tudású informatikai szakemberekből nincs hiány, de például egy Sun ONE keretrendszerhez értőre mindig szükség van. Mélyebben specializálódott szakemberekből nincs elegendő, ők keresettek a piacon. Az egyetemen jó háttérismereteket kapnak a hallgatók, de amint munkába állnak, gyártóspecifikus tréningeket kell elvégezniük – fejezi be a Sun oktatási üzletágának vezetője.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo