2004-ben az Európai Unió Strukturális Alapjainak társfinanszírozásával a Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképességi Operatív Programjának (GVOP) keretében a kis- és középvállalkozások (kkv-k) részére öt pályázati felhívás jelent meg. Az összes megítélt támogatás 17 ezer 553,1 millió forint volt, amelyet 2827 projekt kapott. Ehhez adódott még a hazai forrásból meghirdetett négy felhívás, amelyek keretében 546 millió forinton osztozott 862 nyertes pályázat - derül ki a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium összegzéséből.
A pályázati felhívások kiírói három fő célra koncentráltak: a kkv-k versenyképességének javítását segítő modernizációs célú beruházásokra, a vállalkozások együttműködésének és a hálózatok kialakításának, illetve a számukra nyújtott tanácsadás igénybevételének az ösztönzésére.
A benyújtott pályázatok számát és támogatási igényét tekintve a GVOP kis- és középvállalkozói prioritásának felhívásai igen sikeresnek bizonyultak. Nagyon sokan épp a beadási határidő előtti napokban - általában múlt év őszén - jelentkeztek. Az ő anyaguk elbírálása folyamatos, ezért végleges adat csak később mondható. Ám az alábbiak is tájékoztató jellegűek!
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kkv-knak szóló újabb pályázati felhívásai várhatóan 2005. január végén jelennek meg a tárca honlapján (www.gkm.hu), illetve nyomtatott formában az egyes vállalkozói érdekképviseleteknél.
A hazai kkv-k sikeresebb pályázati jelentkezését szolgálta, illetve szolgálja a 2004 februárjában elindított Multiplikátor Képzési Program. Ennek keretében vállalkozói érdekképviseletek és pályázatíró cégek bevonásával pályázatíró és tanácsadó szakembereket képeznek ki. Eddig több mint ezren vettek rajta részt, jelenleg - január elején - 420 fő képzése zajlik, és 2005. január 15-étől további 420 fő kezdi meg a programot.
Régi-új pénzforrások
A kis- és középvállalkozások banki finanszírozásáról összességében elmondható, hogy az utóbbi két évben javult
A kis- és középvállalkozások tőkehiányát enyhíti a kedvezményes hitelkonstrukciók négylépcsős rendszere, amely 2003-ban vált teljessé. Ennek keretében számos hitelintézettel és szervezettel közösen működtetett, a vállalkozók méretéhez, finanszírozási igényéhez, élethelyzetéhez illeszkedő hitelprogramot alakított ki a gazdasági tárca (GKM), egyéb, finanszírozást segítő támogatási konstrukciókkal kiegészítve. Ilyenek a faktoring díjtámogatás, a garanciakonstrukciók és a fejlesztési tőkét kínáló programok. Emellett a Magyar Fejlesztési Bank refinanszírozásában új hitelprogramokat is meghirdetnek. Így a kis- és középvállalkozások banki finanszírozásáról összességében elmondható, hogy ez az utóbbi két évben javult.
A négy lépcső
Mikrohitel
A felvehető kölcsön összege jelenleg maximum 3 millió forint. A hitel futamideje 3 év, a kamat mértéke a kamatfizetéskor érvényes jegybanki alapkamat. A hitel fejlesztésekhez vehető igénybe, de 20 százalékát a fejlesztéshez kapcsolódó forgóeszköz-finanszírozásra is felhasználhatják.
A Mikrohitel állománya 2004. december elején 7 255 millió forint volt, amely összeg 4173 hitelszerződés alapján áll fenn.
Széchenyi Kártya
A legalább egyéves múlttal rendelkező vállalkozók hitelhez jutásához nem szükséges a saját erő felmutatása, és a felvett összeg, amely maximum 10 millió forint lehet, szabadon felhasználható. Minden kártya esetében egységesen 3 százalék a kamattámogatás mértéke a Hitelgarancia Rt. kedvezményes garanciavállalásán túl. A kártya 615 település 991 pénzintézeti fiókjában igényelhető.
A kártyákra több mint 36 ezer darab igény érkezett, amihez 103 milliárd forint összegű hitelkeret társul. Az átadott Széchenyi Kártyák száma közel 24 ezer darab.
Midihitel
A mikro- és kisvállalkozások legfeljebb 25 millió forint külső forrást igénylő fejlesztési elképzeléseit hivatott támogatni a hitelintézeti szektor bevonásával. A GKM a hitelhez 4 százalék kamat- és 50 százalék garanciadíj-támogatást nyújt 3 éven keresztül. A hitel az ország legkisebb településein is, mintegy 1600 végponton érhető el.
Az indulás óta 91 vállalkozó nyújtott be hitelkérelmet 620 millió forint összegben. Eddig 77 darab kamattámogatási szerződés jött létre közel 47 millió forint összegben, mely mintegy 518 millió forint összegű hitelt mozgósított.
Európa Hitel
Az Európa Hitel programja 100 milliárd forintra emelt keretének terhére - ágazati megkötés nélkül - szinte bármely vállalkozás igényelhet, az európai uniós csatlakozáshoz kapcsolódó technológiai felzárkóztatásához szükséges beruházásaikhoz 10-500 millió forint közötti fejlesztési hitelt. A hitelekhez a kormány árfolyam-garanciát nyújt, így azok kamata maximum 6-7 százalékra korlátozódik. A hitel futamideje 4-15 év lehet, maximum 2 év türelmi idővel. A konstrukciót az Magyar Fejlesztési Bank és a programhoz csatlakozott 22 bank kínálja.
Eddig 1492 vállalkozás igényelt 85 milliárd forint összegű beruházási hitelt. Ebből 1445 kérelmet hagytak jóvá, 81 milliárd forintot meghaladó értékben.
Új hitelprogramok
MFB-hitelek
A Magyar Fejlesztési Bank refinanszírozásával 2005 márciusáig összesen hat hitelprogram indul 140-160 milliárd forint keretösszeggel. A regionális gazdaságfejlesztéshez, az önkormányzati infrastruktúrafejlesztéshez, valamint a kevés fedezettel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztéséhez december elsejétől vehetők igénybe az új hitelprogramok, amelyek kiegészítik a sikeresen működő Európa Hitel-programot.
Regionális Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram
Az újonnan alakult és már működő kis- és középvállalkozásokat segíti 5-600 millió forint hitel lehetőségével, hogy ipari parkba, logisztikai központba vagy vállalkozási övezetbe települhessenek be. A türelmi idő 3 év is lehet. A kamatfeltételek a többi MFB-programhoz hasonlóak, a futamidő legfeljebb 10 év.
Faktorálás
Lánchíd Faktoring Program
A program keretében évente maximum 3 millió forintos kamattámogatás mellett egy vállalkozásnak akár több száz millió forint követelés faktorálására nyílik lehetősége. A beszállítói/szállítói kapcsolatból eredő, 2-3 hónap múlva fizetendő, de már teljesített szállítása ellenértékének legalább 70 százalékát egy pénzintézet (faktorház) előre megfinanszírozza. A szolgáltatás végzésére 37 faktorcéggel, illetve bankkal kötött a GKM szerződést.
2004-ben eddig 440 szerződéssel 15 milliárd forint fennálló követelésállományt faktoráltak, amelyhez 585 millió forint kamattámogatásra vállalt kötelezettséget a GKM.
Garanciakonstrukciók
Hitelgarancia Rt.
A kis- és középvállalkozások 40 millió forintnál alacsonyabb összegű hitelfelvételéhez kapcsolódó garanciavállaláshoz a GKM 50 százalékos mértékű garanciadíj-támogatást nyújt.
A Hitelgarancia Rt.-vel 2003-ban megkötött garanciaszerződések száma közel 13 ezer 200 darab, ami 60 százalékkal több, mint az előző évi. A társaság 114 milliárd forint kezességet vállalt, és ezzel 151 milliárd forint hitel felvételét tette lehetővé a vállalkozások számára.
Agrár Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány
Az alapítvány 2003-ban összesen 3064 mikro-, kis- és középvállalkozás részére vállalt garanciát 30 milliárd forint összegben. A garanciák száma a megelőző évhez képest a másfélszeresére növekedett, míg a garancia összege megduplázódott.
Tőkeprogramok
Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt.
2003-ban kezdte meg érdemi tevékenységét a kisvállalkozók számára fejlesztési vagy kockázati tőkét kínáló társaság. A kihelyezhető tőke összege 10 és 100 millió forint között mozoghat. Az elmúlt két év során 26 vállalkozás esetében született 1,3 milliárd forint összegben tőkebefektetésről szóló döntés.
Beszállítói Befektető Rt.
A Beszállítói Befektető Rt. célja a 3 éves múlttal rendelkező, fejlődési pályán lévő, beszállító kkv-k részére fejlesztési tőke juttatása, és azoknak a 3 éves múlttal nem rendelkező vagy induló, innovatív kkv-knak a finanszírozása, amelyek beszállítóvá válhatnak. A preferált szektorok közé a feldolgozóipar, a környezetvédelem, valamint a logisztika tartozik.
Corvinus Rt.
Az rt. tőkebefektetésének a célja elősegíteni magyarországi vállalkozások határon túli terjeszkedését, beruházását, vállalatalapítását, -felvásárlását. Befektetési partnerei azok a Magyarországon bejegyzett, fejlődőképes vállalkozások, amelyek stratégiájukban a határon túli terjeszkedés lehetőségét fogalmazták meg, már rendelkeznek konkrét befektetési céllal, és a beruházás megvalósításához társbefektető bevonását igénylik.
Informatikai Kockázati Tőkealap-kezelő Rt.
Az állami alapítású részvénytársaság és az általa kezelt RFH Informatikai Kockázati Tőkealap célja a hazai informatikai és távközlési szektorban működő kkv-k tőkeellátottságának javítása, elősegítve ezzel a hazai információs társadalom létrejöttét és az e szektorokban zajló innovációs tevékenység eredményeinek üzleti célú hasznosítását. A tőkealap azokat a befektetéseket preferálja, amelyek foglalkoztatási lehetőséget teremtenek, magasabb technológiai szint és know-how bevezetését és alkalmazását szolgálják, vagy további exportlehetőséget teremtenek. 2003-2004-ben 6 esetben döntött befektetésről 1,7 milliárd forint összegben.
Összeállította: l. r.