A lobbizás már Orbán Viktor miniszterelnök szintjén folyik, de a tény egyelőre annyi, hogy a belga Lernout and Hauspie cég által létrehozott SAIL (Speech, Artificial Intelligence and Language Technologies) Alap, együttműködve az FVL (Flanders Language Valley) Alappal, kockázatitőke-társaságot hozott létre annak érdekében, hogy a világ tíz különböző pontján, százmillió dollár befektetésével, informatikai fejlesztési központokat (SAIL Portokat) működtessen, és ezek közül az egyik itt lesz Magyarországon. A tízből három már megkezdte a munkát: Belgiumban, Szingapúrban és Norvégiában. Fejlesztés alatt áll az Izraelben, Japánban, az Egyesült Államok keleti partvidékén és nálunk létesülő központ.
A központok inkubátorházként működnek, azaz önálló, jellemzően kezdő vállalkozások „költözhetnek be”. Az idézőjelre azért van szükség, mert a programban részt vevő cégek fizikailag nem feltétlenül találhatók majd egy helyen. Mi köti össze őket? A következő: a kockázatitőke-társaság finanszírozza a kutatásaikat, körültekintően kiválasztott és testre szabott üzleti szolgáltatásokat nyújt számukra; a tőkeadó ezért cserébe a vállalkozások részvényeinek a húsz százalékára tart igényt, amelynek az eladásával később bevételhez jut, s azt azután újabb vállalkozások kutatásainak a menedzselésére fordítja.
Magyar forrás kerestetik
Aligha vonható kétségbe, hogy a közeli jövő a hanggal irányított informatikai rendszereké, a beszédet írott szöveggé alakító programoké, az automatikus fordítási szolgáltatásoké. A SAIL program az e tárgykörbe tartozó kutatásokat támogatja. Magyarországon az alap öt év alatt tízmillió dollárt, tehát mintegy hárommilliárd forintot ad, amelyhez a magyar fél azonos mértékű társfinanszírozása szükséges. Éppen ezért történik a szerződések előkészítése az illetékes minisztériumok – jelesül a Miniszterelnöki Hivatal, a Gazdasági és az Oktatási Minisztérium – bevonásával. A program hazai koordinálásában a külföldi alap partnere a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA). Az MVA feladata a lehetséges társfinanszírozások felkutatása, a megfelelő helyszín(ek) kiválasztása, és országos hálózata segítségével felderíteni az e területen jártas vállalkozásokat, sőt a kutatóhelyeken, egyetemeken ezzel foglalkozó egyéni szakembereket is, akik hajlandók vállalkozásba fogni.
Az ötlet a belépő
Kik az ideális jelöltek? Bús László, az MVA megbízott ügyvezetője szerint bárki, akinek az ember és a gép közötti kommunikációban hasznosítható ötlete van. Dr. Prószéky Gábor, a Morphologic Kft. ügyvezető igazgatója ehhez hozzáteszi: Magyarországon jelenleg kevesen foglalkoznak nyelvtechnológiával, de akik igen – köztük a saját cége –, azok nemzetközileg is elismert eredményességgel teszik ezt. A félreértések elkerülése végett azonban az igazgató leszögezi: a SAIL program nem elsősorban a magyar nyelvű beszédfelismerők létrehozását támogatja, de remélik, hogy éppen a magyar nyelv sajátosságai miatt rátalálnak olyan új megoldásokra, amelyek azután más nyelvekre átültetve a világpiacon értékesíthetők.
Magyarországon három év alatt mintegy harminc vállalkozás bevonása a cél – tájékoztat a fontos tudnivalókról Johan de Jonghe, a SAIL Alap főtanácsadója –, majd öt éven belül száz vállalkozásé. Öt év múlva kell ugyanis a kockázatitőke-társaság tulajdonába kerülő részvények első értékesítésével önfenntartóvá válnia az inkubátorháznak. A főtanácsadó hangsúlyozza: nem ingatlanbefektetésről van szó – ezért nem is vásárolnak vagy építenek irodaházat, illetve laboratóriumokat, csak bérelnek, ha kell –, hanem klasszikus kockázatitőke-befektetésről, tanácsadással. A programban résztvevőknek a SAIL Portok oktatást, tanfolyamokat szerveznek a SAIL-, az információ- és kommunikációtechnológia, a vállalatvezetés területén.
Az inkubátormódszer tágabb értelemben vett üzleti célok megvalósulását is segíti, a szabványosításban, az árszabályozásban, a termelékenység növelésében.
Őszre várják a jelentkezőket
Bús László úgy gondolja, hogy miután néhány héten belül elkészül a magyarországi program részletes forgatókönyve, és miután a belga fél már hónapokkal ezelőtt gondoskodott arról, hogy az elképzeléseik a legmagasabb magyar kormányzati körökben is ismertek legyenek, nyár közepén várható a hivatalos kormányzati előterjesztés (ezt a program pénzügyi súlya mellett, az informatika tartalmi súlya is indokolja), és már az idén ősszel várni fogják az MVA irodáiban a jelentkezőket.
(További információk angolul: www.s-ai-l.com, www.flv.be, www.lhs.com, www.flvfund.com)
(eller)
Inkubátor a mesterséges intelligencia kutatásának
A SAIL program a hanggal irányított informatikai rendszerek, a beszédet írott szöveggé alakító számítógépes programok és az automatikus fordítási szolgáltatások kutatását támogatja, inkubátorház létrehozásával. Az e célra létesített alap Magyarországon öt év alatt tízmillió dollárt, tehát mintegy hárommilliárd forintot ad, amelyhez a magyar fél azonos mértékű társfinanszírozása szükséges. Sok pénz, nagy ötletekre?
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.