Inkubátor a mesterséges intelligencia kutatásának

A SAIL program a hanggal irányított informatikai rendszerek, a beszédet írott szöveggé alakító számítógépes programok és az automatikus fordítási szolgáltatások kutatását támogatja, inkubátorház létrehozásával. Az e célra létesített alap Magyarországon öt év alatt tízmillió dollárt, tehát mintegy hárommilliárd forintot ad, amelyhez a magyar fél azonos mértékű társfinanszírozása szükséges. Sok pénz, nagy ötletekre?

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lobbizás már Orbán Viktor miniszterelnök szintjén folyik, de a tény egyelőre annyi, hogy a belga Lernout and Hauspie cég által létrehozott SAIL (Speech, Artificial Intelligence and Language Technologies) Alap, együttműködve az FVL (Flanders Language Valley) Alappal, kockázatitőke-társaságot hozott létre annak érdekében, hogy a világ tíz különböző pontján, százmillió dollár befektetésével, informatikai fejlesztési központokat (SAIL Portokat) működtessen, és ezek közül az egyik itt lesz Magyarországon. A tízből három már megkezdte a munkát: Belgiumban, Szingapúrban és Norvégiában. Fejlesztés alatt áll az Izraelben, Japánban, az Egyesült Államok keleti partvidékén és nálunk létesülő központ.

A központok inkubátorházként működnek, azaz önálló, jellemzően kezdő vállalkozások „költözhetnek be”. Az idézőjelre azért van szükség, mert a programban részt vevő cégek fizikailag nem feltétlenül találhatók majd egy helyen. Mi köti össze őket? A következő: a kockázatitőke-társaság finanszírozza a kutatásaikat, körültekintően kiválasztott és testre szabott üzleti szolgáltatásokat nyújt számukra; a tőkeadó ezért cserébe a vállalkozások részvényeinek a húsz százalékára tart igényt, amelynek az eladásával később bevételhez jut, s azt azután újabb vállalkozások kutatásainak a menedzselésére fordítja.

Magyar forrás kerestetik
Aligha vonható kétségbe, hogy a közeli jövő a hanggal irányított informatikai rendszereké, a beszédet írott szöveggé alakító programoké, az automatikus fordítási szolgáltatásoké. A SAIL program az e tárgykörbe tartozó kutatásokat támogatja. Magyarországon az alap öt év alatt tízmillió dollárt, tehát mintegy hárommilliárd forintot ad, amelyhez a magyar fél azonos mértékű társfinanszírozása szükséges. Éppen ezért történik a szerződések előkészítése az illetékes minisztériumok – jelesül a Miniszterelnöki Hivatal, a Gazdasági és az Oktatási Minisztérium – bevonásával. A program hazai koordinálásában a külföldi alap partnere a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA). Az MVA feladata a lehetséges társfinanszírozások felkutatása, a megfelelő helyszín(ek) kiválasztása, és országos hálózata segítségével felderíteni az e területen jártas vállalkozásokat, sőt a kutatóhelyeken, egyetemeken ezzel foglalkozó egyéni szakembereket is, akik hajlandók vállalkozásba fogni.

Az ötlet a belépő
Kik az ideális jelöltek? Bús László, az MVA megbízott ügyvezetője szerint bárki, akinek az ember és a gép közötti kommunikációban hasznosítható ötlete van. Dr. Prószéky Gábor, a Morphologic Kft. ügyvezető igazgatója ehhez hozzáteszi: Magyarországon jelenleg kevesen foglalkoznak nyelvtechnológiával, de akik igen – köztük a saját cége –, azok nemzetközileg is elismert eredményességgel teszik ezt. A félreértések elkerülése végett azonban az igazgató leszögezi: a SAIL program nem elsősorban a magyar nyelvű beszédfelismerők létrehozását támogatja, de remélik, hogy éppen a magyar nyelv sajátosságai miatt rátalálnak olyan új megoldásokra, amelyek azután más nyelvekre átültetve a világpiacon értékesíthetők.

Magyarországon három év alatt mintegy harminc vállalkozás bevonása a cél – tájékoztat a fontos tudnivalókról Johan de Jonghe, a SAIL Alap főtanácsadója –, majd öt éven belül száz vállalkozásé. Öt év múlva kell ugyanis a kockázatitőke-társaság tulajdonába kerülő részvények első értékesítésével önfenntartóvá válnia az inkubátorháznak. A főtanácsadó hangsúlyozza: nem ingatlanbefektetésről van szó – ezért nem is vásárolnak vagy építenek irodaházat, illetve laboratóriumokat, csak bérelnek, ha kell –, hanem klasszikus kockázatitőke-befektetésről, tanácsadással. A programban résztvevőknek a SAIL Portok oktatást, tanfolyamokat szerveznek a SAIL-, az információ- és kommunikációtechnológia, a vállalatvezetés területén.
Az inkubátormódszer tágabb értelemben vett üzleti célok megvalósulását is segíti, a szabványosításban, az árszabályozásban, a termelékenység növelésében.

Őszre várják a jelentkezőket
Bús László úgy gondolja, hogy miután néhány héten belül elkészül a magyarországi program részletes forgatókönyve, és miután a belga fél már hónapokkal ezelőtt gondoskodott arról, hogy az elképzeléseik a legmagasabb magyar kormányzati körökben is ismertek legyenek, nyár közepén várható a hivatalos kormányzati előterjesztés (ezt a program pénzügyi súlya mellett, az informatika tartalmi súlya is indokolja), és már az idén ősszel várni fogják az MVA irodáiban a jelentkezőket.
(További információk angolul: www.s-ai-l.com, www.flv.be, www.lhs.com, www.flvfund.com)

(eller)

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo