Indul a partnerség!

Az EU 2007-2013-as költségvetési időszakában hazánk közel hatezer milliárd forintnyi támogatásban részesülhet. A hatékony felhasználás elengedhetetlen követelménye a fejlesztési célok pontos kijelölése a gazdasági és társadalmi szférával egyetértésben. Január végén-február elején indul a Nemzeti Stratégiai Referenciakeret társadalmi vitája. A partnerségi folyamatról dr. Halm Tamást, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal elnökhelyettesét kérdeztük.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Európai Unió kötelezően előírja, hogy a tagállamok az ország fejlesztési céljait kijelölő stratégiai programot és az ahhoz kapcsolódó operatív programokat különféle szakmai, illetve civil szervezetek véleményét figyelembe véve alkossák meg. Persze nemcsak az unió, hanem a tervezők maguk is tudni szeretnék, hogy az érintettek milyen fejlesztéseket tartanak a legfontosabbnak.

- A partnerség komolyan vétele az ország elemi érdeke: így alapozhatjuk meg leghatékonyabban az Európai Uniótól érkező pénzek felhasználását. A Nemzeti Stratégiai Referenciakeret (NSRK) előzményeként készített Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció (OFK) vitája a nyáron zajlott. Mennyire voltak aktívak az egyes társadalmi szereplők?

- Július elején indult a partnerség, és augusztus közepére kértük a véleményeket. Már korábban többféle formában ismertettük a koncepciót: részt vettünk regionális fórumokon a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével, a Vállalkozók Országos Szövetségével, az egyik logisztikai egyesülettel, illetve jártuk az országot vállalkozóknak szóló előadókörutak keretében is. Minden régióban többféle fórumon is ott voltunk, és sikerült nagyon széles körben, a társadalom fontos szervezeteivel megismertetni a koncepciót. Az elkészült koncepció rövidített, 32 oldalas változatát "Tegyük sikeressé Magyarországot!" címmel 20 ezer nyomtatott példányban osztottuk szét, és a teljes anyagot - az Országos Területfejlesztési Koncepcióval együtt - 3000 darab CD-n elküldtük az érintetteknek. Ezenkívül a hivatalunk honlapjáról is több mint nyolcezren töltötték le a dokumentumokat. Összesen 356 vélemény érkezett, amivel igencsak elégedettek voltunk. Nagyon aktívan hallatták hangjukat például a civil szervezetek, amelyek közül 15 - saját kezdeményezésre - létrehozta a Civilek az NFT Nyilvánosságáért egyesülést, és azóta két jelentést is publikáltak arról, hogy mennyire elégedettek a folyamatokkal. Sőt - és erre nagyon büszkék vagyunk - az együttműködésünk szabályait is közösen alakítottuk ki. De megvitatták és véleményezték a koncepciót kistérségi társulások, települési önkormányzatok, sok orvosi szervezet, kamarák, a Gazdasági és Szociális Tanács, illetve a munkaadói, munkavállalói képviseletek is. Emellett kiküldtünk egy kérdőívet, amelyben próbáltunk súlypontokat képezni, mi a legfontosabb: a versenyképesség, a szolidaritás vagy a biztonság. Megtudakoltuk a válaszadóktól, hogy szerintük melyek a saját területük megoldásra váró feladatai, és ezek közül melyek esetében várnak segítséget a kormányzattól. Erre is több mint 400 válasz érkezett.

- Mi lett a vélemények sorsa?

- A véleményeket először egy szoftver segítségével csoportosítottuk, majd kétnapos tervezői ülésen elemeztük, hogy melyeket tudjuk beépíteni a koncepcióba, melyek kerülhetnek be a majdani operatív programokba, illetve melyek azok, amelyeket nem tudunk elfogadni. A mi részlegünk számára ezután következett a munka legjava: a kérdőív minden egyes kitöltőjének, valamennyi véleményezőnek részletes, személyre szóló levélben válaszoltunk, és elszámoltunk a javaslatokkal. Tehát a kormányzat mindenkinek a véleményét nagyon komolyan vette. Összesen 807 levelet írtam alá! És bár a partnerségi folyamat nem indult egyszerűen, augusztusban már azok a civil szervezetek is, amelyek korábban elégedetlenségüknek adtak hangot, úgy nyilatkoztak, hogy forradalmi változás állt be a magyar kormánynak az e szerveződésekkel kapcsolatos magatartásában. A decemberben született országgyűlési határozat pedig már tükrözte a társadalmi vita eredményét is. A honlapunkon az összes partneri vélemény megtalálható, és az itt olvasható fejlesztési koncepcióban is jól látható módon megjelenik, hogy milyen változásokat eredményeztek az egyeztetések.

 - Február közepével elindul az NSRK társadalmi egyeztetése. Mennyi idő áll most az érintettek rendelkezésére?

- Sajnos, elég szűk a határidő. Az ütemterv szerint március 28-án a kormány első olvasatban tárgyalja a dokumentumot. Amíg viszont a fejlesztéspolitikai kabinet nem engedte útjára az NSRK újabb változatát, nem kezdhetjük meg a társadalmi egyeztetést sem.

- Hogyan zajlik a folyamat?

- Az OFK partnersége kapcsán létrehozott címlistánkat felfrissítettük, illetve kibővítettük, és - ahogyan már a korábbi esetben is tettük - a körülbelül 70 oldalas dokumentumot, plusz a CD-t elküldjük az érintetteknek. Aki az OFK véleményezésében részt vett, az automatikusan megkapja. Ezenkívül mi magunk, de az operatív programokért felelős tárcák is szerveznek fórumokat, rendezvényeket, ahol ismertetik e tervezet tartalmát. Bár rövid az idő, igyekszünk sok alkalmat teremteni a megszólalásra.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo