HASZONJÁRMŰ: Flottákban vásárlók 2.

Az uniós csatlakozásig 4950, húsz tonna fölötti haszonjármű kapott nemzetközi közúti fuvarozási engedélyt. Május elseje után - a korlátozások megszűnése miatt - ez a szám hirtelen 12 ezerre ugrott. Sokan erejükön felül belekezdtek a nemzetközi fuvarozásba. Lecserélték korábbi járműveiket, és a legnagyobb teherbírásúakat vásárolták meg. Év elején a nagyhaszonjárművek iránti kereslet meghaladta a kínálatot, a pénzügyi lízing pedig egyeduralkodóvá vált a finanszírozási piacon.

A 15 tonna feletti nagyhaszonjárművekből adták el a legtöbb autót az év első kilenc hónapjában - derül ki a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) idei adataiból, amit a teherautó-alvázgyártók tapasztalatai is igazolnak. A könnyű vagy átmeneti kategóriába sorolt 3,5 tonnás, 3,51-5 tonnás, illetve 5,01-10 tonnás járművek értékesítése az év folyamán visszaesett, a 10,01-15 tonna közöttiekből pedig mindössze 60 darabbal többet adtak el, mint tavaly az első kilenc hónapban.

Nehéz járműből azonban amíg tavaly szeptember végéig 1867 darab kelt el a márkakereskedőknél, addig idén októberig 2478. Ez 32,7 százalékos növekedés! Megjegyzendő, hogy buszból is hetvennel több talált gazdára egy év alatt. A népszerűség egyértelmű oka az uniós csatlakozás és az ehhez kapcsolódó előnyök.

A magyar fuvarozók 2004. május elsejétől alanyi jogon, a hármas feltételrendszer teljesítése után juthatnak közösségi engedélyhez, és ezek számát már nem korlátozzák a hatóságok. A nemzetközi TIR áruforgalomban zömével 15 tonna feletti járműszerelvények vesznek részt, hiszen a leggazdaságosabban és leghatékonyabban ezekkel lehet a legnagyobb mennyiségű árut A pontból B-be eljuttatni.

Nagy autóval jó szállítani

A 10,01-15 tonnás kategóriát Magyarországon idén a Mercedes és az Iveco vezeti 29 és 28,7 százalékos piaci részesedéssel, harmadik helyen a Renault áll 19,9 százalékkal. A 15 tonna feletti kategóriában gyakorlatilag hét nagy gyártó képviselteti magát, bőséges választékot kínálva az ügyfeleknek. Nyerges vontatók és járóképes alvázak szerepelnek a kínálatban, amelyek között technikailag csak apró különbség van - hiszen számos biztonsági és környezetvédelmi feltételnek meg kell felelniük -, mégis, a piacnak megvan a saját értékítélete.

A különböző gyártmányú vontatók árában kimutatható 4-6 ezer eurós különbség az egyes technikai megoldások - például a sebességváltó, az elektronikai és biztonsági rendszerek - bonyolultságával, fejlettségével magyarázható, és az adott gyártó szemléletéből következik.

A legfrissebb - 2004. első-harmadik negyedéves - adatok szerint a legtöbb 15 tonna feletti járművet a DAF adja el (473 darab), utána a Mercedes (408), a harmadik a Volvo (368), a negyedik a Renault (340), az ötödik helyen a MAN áll (329), hatodik a Scania (293), és a sor végén az Iveco áll (220). A kiterjedt kereskedői hálózattal rendelkező márkák, például az Iveco és a Renault, leginkább 20-80 darabos flottákat értékesítenek. Az országos szinten egy-két nagy márkakereskedéssel, központtal rendelkező alvázgyártók, mint a Mercedes vagy a DAF a nagyobb megrendelésekre fokuszálnak, náluk előfordulnak 100-300 darabos flottavásárlások is.

- Számos fuvarvállalat már az év elején beruházott új járművekbe, és alig várta a liberalizációt, hogy kicsivel később megkaphassa a közösségi engedélyét, és kiléphessen az uniós piacra. Már a csatlakozás előtt szereztek maguknak nemzetközi fuvarfeladatot, pusztán az engedélyre volt szükségük. Az új járművekből a legtöbb 15 tonna fölötti össztömegű, mert azok is nagyot vesznek, akik korábban 7,5 tonnás autókkal fuvaroztak nemzetközi szinten - mondja Gallatz Zoltán, a Renault Trucks Hungária Kft. értékesítési igazgatója. A fuvarpiac előreláthatólag csak egy-két év múlva konszolidálódik. Most túl sok a jármű és a fuvarvállalkozás, elég csak arra gondolni, hogy idén az 50-70 darabos flottavásárlások szinte mindennaposak voltak.

Járművet a feladathoz

A nagyhaszonjárműveket hosszú távú elosztó-, terítő, nehéz vagy különleges fuvarokhoz vásárolják meg, univerzálisakat szinte lehetetlen csinálni. Valamilyen szinten mindegyik eltér a másiktól, mert adott feladathoz szabják őket.

A nyerges vontatók között a leggyakoribb felépítmény a platós-ponyvás, dobozos és a tartályos, háromtengelyes félpótkocsi, valamint a billenőteknő, a járóképes alvázaknál pedig a szokásos felépítményeken túl igény van speciálisakra is. Félpótkocsi létezik ki- és berakodást könnyítő, elcsúsztatható tetővel, de osztott rakterű, eltérő belső hőmérsékletű, dobozosok is vannak. A járóképes alvázakra épített speciális felépítmények a tűzoltó berendezések (víztartály, fecskendő, emelőkosár, létrás), de sok kommunális jármű is készül, amelyeket útépítéshez, -karbantartáshoz, hulladék- és konténerszállításhoz használnak. A legdrágábbak az építőipari felépítmények.

A piaci kínálat mindenesetre óriási. A legismertebb Krone, Kögel, Langendorff, Schmitz és Schwarzmüller cégek mellett magyar gyártók is szép számmal vannak jelen a piacon. A komplett gyári megrendelés ritka, a vevők vagy közvetlenül a felépítménygyártóhoz fordulnak, vagy megkérik a márkakereskedőt, hogy egyeztessen a gyártóval, és intézze el az összeépítést, illetve az engedélyeztetést. Magyarországon az alvázgyártók általában közvetlen kapcsolatban állnak a felépítménygyártókkal, egy-két márkakereskedő pedig a teherautók mellett félpótkocsit is árul telephelyén. A félpótkocsit általában külön veszik meg, ezért a márkakereskedő számára előnyös lehet ez a megoldás.

Döntően lízing

A lízing mint finanszírozási forma egyre szélesebb körben terjed hazánkban a termelőeszközök, gépek, gépjárművek tőkekímélő beszerzésére is. Olyannyira, hogy aránya az elmúlt öt-hat évben 80 százalékra nőtt, ami már meghaladja a személygépkocsi-lízing arányát a vásárlásokban.

Az alvázgyártók gyakorlatilag az összes jelentős magyarországi finanszírozóval kapcsolatban állnak. A finanszírozók a piacon elérhető összes szolgáltatást nyújtani tudják: cégre szabott egyedi ajánlatokat, gyors és rugalmas ügyfélminősítést, pénzügyi lízinget és tartós bérletet, áfafinanszírozást, teljes körű biztosítási ügyintézést. Mindezt 24-60 hónapos futamidőre.

A lízingcégek vállalják kamionok flottafinanszírozását és -menedzsmentjét, tehergépjármű-finanszírozást, és mindegyiket egyéni kondíciókkal. Kétféle lízingszerződést kötnek az ügyfelekkel: az egyik a nyílt, a másik a zárt végű. A kettő közötti fő különbség, hogy előbbi esetében a lízingbevevő a futamidő végén dönthet arról, hogy az előre meghatározott maradványértéken meg szeretné-e vásárolni a járművet vagy sem, míg az utóbbiban az utolsó lízingdíj megfizetését követően az eszköz automatikusan a tulajdonába kerül.

Ha az ügyfélnek már van lízingelt autója, akkor finanszírozó partnere is van. Ha esetleg nincs, a márkakereskedő ajánl neki egyet. Ismert és kedvező áron dolgozó finanszírozók a Budapest Lízing, a CIB Leasing Csoport, a Raiffeisen Lízing, a CitiLeasing, a K&H Lízingcsoport, nagyobb kockázatot vállaló finanszírozók pedig a BNP Paribas és a Lombard.

- Az alvázgyártóknak egy-két esettől eltekintve nincs saját finanszírozójuk, ezért mindegyik "külsős" bankkal tartják a kapcsolatot. A vevők bizalmát növeli, ha a gyártónak saját finanszírozója van, az ügyfél viszont ebben az esetben hajlamos a lazább fizetési fegyelemre, mert úgy látszik, kevésbé tart a következménytől. Független pénzintézeteknél más a helyzet. Ott a bank visszaveszi az autót három hónapi nem fizetés után. Ezért a kettő kombinációja az ideális - állítja Kovács Miklós, a Volvo Hungária Kft. értékesítési igazgatója.

A teherautók amúgy - mint az előbbiekből is kitetszik - erősen személyre szabott, speciális felszereltségű járművek, amelyek között a 6-10 tonnások nettó 8-9 millió, a 10-15 tonnások körülbelül nettó 10 millió, a 15 tonna felettiek nettó 16-20 millió forintba kerülnek. A vételár legalább 10 százalékát ki kell fizetni kezdő részletként.

Szerviz és segélyszolgálat

Új teherautó vásárlásánál a finanszírozás mellett döntő fontosságúak a kapcsolódó szolgáltatások, különösen a szerviz. A gyártók egységes európai szervizhálózat létrehozására törekednek, amibe a nem uniós tagországokat - Romániát vagy Bulgáriát - is bele kívánják vonni. A bajba jutott fuvarozók több száz szervizpontot találhatnak Európában, ahol a nap 24 órájában szolgálják ki őket, anyanyelvükön. Az egyik legrégebbi és legfejlettebb segélyszolgálata a DAF-nak van, ahol például 15 nyelven képesek (ez a többiekre is igaz) a bajba jutott kamionossal kommunikálni. A segítségnyújtás nemcsak a járműre, hanem a pótkocsira és a járművezetőre is vonatkozik.

- Amikor egy hívás beérkezik a segélyszolgálathoz, a központ nemcsak a segítséget felajánló kereskedővel vagy szervizzel veszi fel a kapcsolatot, hanem azzal a kereskedővel is, aki rendszeresen karbantartja a kérdéses járművet. Így a központ elintézi a fizetési garanciát is, tehát a járművezetőnek nem kell a pénzzel bajlódnia - magyarázza Czakó László, a DAF Hungarotruck Kft. ügyvezető igazgatója.

Járművásárláskor ma már egyre gyakrabban kötnek a márkakereskedők az ügyfelekkel javítási és karbantartási szerződést, amely azért előnyös, mert az egyébként előre nem látható költségek így kiszámíthatóvá válnak. A szerződés tartalmazza a jármű üzemeltetéséhez szükséges karbantartásokat és javításokat, munkadíjakat és alkatrészeket, egy előre meghatározott összegért, a teljes futamidőre. Minden esetben fontos azonban tisztázni, mi számít bele a szolgáltatásba, a kopó alkatrészek cseréje, javítása ugyanis jellemzően nincs benne a csomagban. A gyártók emellett az alapgarancián felül kedvező áron kínálnak további jótállást az autókra, így a 2 éves gyári garancián felül megvásárolható például a harmadik és negyedik évi jótállás. A különböző akcióknál nem ritka, hogy a kereskedő négy évre a casco fizetését is átvállalja a tulajdonostól.

Használt- és bérautópark

Magyarországon a használtteherautó-park üzemeltetése jó üzlet. A fuvarozók általában 3-4 évente cserélik járműveiket újakra, és a régieket vagy visszavásároltatják a márkakereskedővel, vagy harmadik személynek értékesítik. A márkakereskedők szinte kivétel nélkül túladnak a visszavásárolt járműveken, sőt mivel erős az igény a jó műszaki állapotú, 2-4 éves, 500-600 ezer kilométert futott teherautókra, külföldről elégítik ki a hazai keresletet.

E járműveket javarészt belföldi fuvarozásra veszik meg, ami folyamatosan frissíti a még mindig öreg és környezetszennyező hazai teherautó-állományt. Egyébként a használt autók finanszírozására is van igény, és a magánimport is fellendült (az összesnek körülbelül a 10 százaléka), holott azokat külföldön előre ki kell fizetni.

Említést kell tenni még a bérautó-szolgáltatásról, amelyet hazánkban üzletszerűen csak nagyon kevés márkakereskedő végez, tőlünk nyugatra viszont megszokott. Nálunk a Renault-okkal foglalkozó Delta Truck bérautós cége az egyik legaktívabb: 130-150 járművet számláló portfóliója van. Bérelni legtöbbször 3-4 éves időtartamra szoktak, de lehetőség van rövidebb, akár 1-2 napos idényjellegű bérletre is.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo