Területfejlesztés
IPOSZ-felhívás
A felső-Tisza-vidéki árvíz okozta pusztítás utáni helyreállításban való részvételre hívta fel az IPOSZ tagszervezeteit, iparos- és vállalkozói tagságát, pártoló tagjait. „A történtek kapcsán most különösen sajnáljuk azt a tényt, hogy az IPOSZ és tagszervezetei - más jelentős gazdasági és munkaadói érdekképviseletekkel együtt - kívül maradtak az országos és megyei területfejlesztési tanácsok tevékenységén, és elestek az azokban való aktív és folyamatos részvétel lehetőségétől is. Éppen a most lezajlott árvízi katasztrófa is bizonyítja, milyen segítséget jelenthetett volna az elhárító és védelmi szervezetek, tanácsok, gazdálkodó szervezetek számára több ezer szervezett kisiparos azonnali aktivizálhatósága. Aligha képzelhető el, hogy 800-1000 épület, üzem, raktár újjáépítésénél nincsen szükség erre a szakmai és gazdasági rétegre, amely ráadásul az érintett régióban, megyében településen él és dolgozik. A leírtak is felvetik a területfejlesztési törvény e vonatkozású újragondolását, jóval túllépve a katasztrófahelyzeteken és veszélyelhárításon a gazdaság szereplőinek és az érdekképviseleteknek olyan rangot és szerepet adva a területfejlesztési szervezetek munkájában, amely a programok tervezését, előkészítését, a tényleges megvalósulási, kivitelezési feladatokban való részvételt, azok koordinációját biztosítja” - írja felhívásában az IPOSZ Országos Elnöksége.
Agrárium
Válságban
Újabb 54 millió dollárral csökkent az agrárgazdaság exportteljesítménye 2000-ben, a visszaesés 2,4 százalékos volt 1999-hez képest, a kivitel 2,308 milliárd dollár helyett 2,254 milliárdra lett - közölte a Világgazdaság. 1998-ban az agrárexport még mintegy 2,8 milliárd dollár volt, vagyis az 1999-ben regisztrált 18 százalék körüli drasztikus visszaesés után az ágazat máig nem tudott javítani kiviteli pozícióin. Az agrárimport 2,2 százalékkal nőtt 2000-ben, és ismét átlépte az egymilliárd dolláros határt. A behozatal jelentősen több a CEFTA- (20,6) és az EU-országokból (13,5), ez utóbbi viszonylatban a magyar kivitel 8,7 százalékkal (csaknem 100 millió dollárral) csökkent, pedig a tavaly júliustól hatályba lépett uniós agrárliberalizációs megállapodástól hazai szakértők évenkénti 80-100 millió dolláros exportbővülést vártak. A kedvezőtlen változásokat elsősorban az okozta, hogy a hazai termelési feltételek megalapozatlanok és kiszámíthatatlanok voltak, de a többéves rossz időjárás is közrejátszott a visszaesésben. Az agrártermelés tavalyi jelentős csökkenése az idei eredményeket is meghatározza, így az agrárexportban idén sem lehet áttörést remélni
Új miniszter
Kérdéses koncepció
Új minisztere van az agrártárcának Vonza András, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye volt főállatorvosa személyében. Arról, hogy a miniszter milyen elképzelések szerint kívánja a tárcát vezetni, nincs információ, ugyanis a mezőgazdasági bizottság meghallgatásán jelöltként semmilyen agrárkoncepciót nem ismertetett, és a szakmai kérdések zömére sem válaszolt, bár a legnagyobb kormánypárt képviselői szinte kizárólag az állat-egészségügy témaköréből merítették kérdéseiket. Annyit azonban elárult, hogy a kis- és a közepes gazdaságokat támogatná, a földszerzést helyben lakáshoz kötné, egyebekben pedig a kormányprogramot tartja irányadónak. A miniszterelnök egy kis „unalmat” remél a tárca működésében.
Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek
A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania
Hol van már Magyarország egykori olcsósága.

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban
A luxizás magyar császára nagyot villantott.

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda
A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint
Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.