Budaörsön 2001. július elsején lépett hatályba az a szerződés, amelyet a város önkormányzata dr. Kovács Attila igazgató főorvos vállalkozásával, az Europ-Med Kft.-vel kötött húsz évre, a helyi egészségügyi központ működtetésére. Aki ma körbenéz az intézményben, elképzelni sem tudja azt a szűkösséget és nehézkes orvosi ellátást, amely az elmúlt években megvalósult fejlesztések előtt jellemezte helyzetét.
Jól járt az önkormányzat
Budaörsön is voltak a magánosításnak ellenzői, akik azzal vádolták a helyi önkormányzatot, hogy átjátssza a főorvosnak az 1996-ban - egyébként az ő vezetésével, ám közpénzből - korszerűsített, majd tetőtér-beépítéssel 1988-ban kibővített épületet. Az új tulajdonosnak azonban egyfelől rendkívül szigorú szerződést kellett aláírnia, másfelől a saját szakmai, üzleti terve is arról szól, hogy az intézmény hosszabb távon a térség regionális szakrendelőjévé váljon.
A hatékonyság növelése érdekében már a szerződéskötés előtt, 2000 októberében bevezették és tanúsíttatták az ISO:9002 minőségbiztosítási rendszert, amit azóta évről évre sikeresen megújítanak. S nemcsak maga a központ működik vállalkozási formában, hanem azon belül a folyamatosan megújuló, bővülő egyes szakrendelések is teljesítményfinanszírozási rendszerben dolgoznak.
Az önkormányzat az úgynevezett funkcionális privatizáció - ez nem jogi kategória, csupán a köznyelvben ismert fogalom - előtt évente 30 millió forinttal támogatta az egészségügyi központ működését. A magánosítás után nemcsak ezt spórolja meg, hanem bérleti díjat is kap az épületért. Ahol - egy-két kivétellel, mint például a foglalkozás-egészségügy - ma is az OEP által finanszírozott szakrendeléseket veheti igénybe a lakosság.
Regionális modell
Nagy előrelépést jelentett a 24 órás sürgősségi ügyelet bevezetése és a 2003. szeptember 2-án felavatott egynapos sebészet. Az európai színvonalú műtőblokk és a 15 ágyas, klímával felszerelt, fürdőszobás, televíziós hotelrészleg, a szakképzett személyzet és a kitűnő szakorvoscsoport együttesen teszik lehetővé a betegek gyors és biztonságos ellátását, összesen nyolc szakmában. Ezek a következők: általános sebészet, nőgyógyászat, ortopédia, traumatológia, kézsebészet, urológia, szemészet, plasztikai sebészet és kúraszerű kezelések.
Mindemellett az eltelt néhány év alatt a kft. korszerűsítette informatikai rendszerét, és nagy értékű, magas színvonalú, komplex vizsgálatokat is lehetővé tevő műszereket, diagnosztikai eszközöket telepített az egészségügyi intézetbe, új laboratóriumot, ultrahangos vizsgálatot, röntgent, csontsűrűségmérő osztályt és mammográfiai szakrendelőt rendezett be. Az emlődiagnosztikai szakrendelést éppen az egyéves születésnap keretében avatták fel.
Az Europ-Med az elsők között csatlakozott az Irányított Betegellátási Rendszerhez (IBR), amiről épp olyan ellentmondó hírek keringtek a városban, mint az egészségügyi intézmény magánkézbe kerüléséről. A négyéves modell megvalósítására az Országos Egészségpénztárnál pályáztak. A rendszerbe a - kizárólag önkéntes alapon való - belépési szándékot és a kiírásnak megfelelő szakmai programot 2004 elején adták be, és a második helyen fogadták el terveiket. Tíz helység - Budaörs és vonzáskörzete - a működési területük, és 55 háziorvos tartozik hozzájuk, akikkel együtt igyekeznek megvalósítani az új szakmai programot.
Preventív támogatás
Dr. Kovács Attila biztos benne, hogy a szakmai összefogottság még magasabb színvonalú orvosi ellátást ígér. S nem mellesleg az IBR által működő rendelőintézetek minden egyes TAJ-kártyával rendelkező beteg után évente 500 forintot visszakapnak preventív támogatás címén. Ami egy hetvenöt-nyolcvanezer fős térség ellátása esetén nem lebecsülendő anyagi forrás. S amit a kft. részben arra kíván fordítani, hogy belső pályázat útján maga is egészségmegőrző programokat támogasson, például helyi civil szervezeteknél, gyermekintézményeknél vagy akár a védőnőknél.
Néhány év alatt a kft. korszerűsítette informatikai rendszerét, nagy értékű, magas színvonalú, komplex vizsgálatokat is lehetővé tevő műszereket, diagnosztikai eszközöket telepített, új laboratóriumot, ultrahangos vizsgálatot, röntgent, csontsűrűségmérő osztályt és mammográfiai szakrendelőt rendezett be.
Aki ma körbenéz az intézményben, elképzelni sem tudja azt a szűkösséget és nehézkes orvosi ellátást, ami az elmúlt években megvalósult fejlesztések előtt jellemezte helyzetét.