Az állam tulajdonában lévő Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság (MFB Rt.) minden egyes partnere a maga szaktudásával járul hozzá ahhoz, hogy az immáron csoportként működő intézmény megvalósíthassa az egyablakos kiszolgálási modellt, és maximális hatékonysággal segíthesse a gazdaság működését, különös tekintettel a piacon nehezebb helyzetben lévő kis- és középvállalkozásokra, valamint az önkormányzatokra.
Versenyelőny a különbözőségben
- Az MFB Rt. működését meghatározó új, 2002-es törvény szerint a banknak csak a feladata ellátásához szükséges stratégiai cégekben lehet tulajdonrésze, kivéve azokat az eseteket, amikor tőkebefektetési céllal, átmenetileg szerez kissebségi tulajdont valamely társaságban, legfeljebb 49 százaléknyi részesedésig - kezdi a beszélgetést Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság vezérigazgatója. Ez a törvényi oldal. A jogszabályi megfelelésen túl azonban MFB csoporttá alakulni "azért is jó dolog", mert a szinergiákat és a komparatív előnyöket kihasználva hatékonyabb a feladatellátás. Magyarán: miközben összehangolják együttműködésüket, hasznosítják a különbözőségükben és különállásukban rejlő versenyelőnyöket. Ám ettől még az MFB nem a kereskedelmi bankok versenytársaként van jelen a piacon.
- A nem a pénzintézeti törvény értelmezése szerinti "bankcsoport" létjogosultságát éppen az adja - hasonlatosan a Nyugat Európában is működő állami fejlesztési bankokhoz -, hogy a kereskedelmi pénzintézetek számára ma még túl kockázatos, ám az állami fejlesztési célkitűzések eléréséhez nélkülözhetetlen gazdasági szereplők felé állami és piaci forrásokat közvetít - hangsúlyozza Erős János.
A hét stratégiai partner mindegyikének önálló vezetése és saját stratégiája van, de ez utóbbi az MFB középtávú stratégiájának is részét képezi. Az MFB csoport tevékenységének ily módon való összehangolásával egy forrásból elérhetővé válik minden olyan banki termék, amelyre egy kis- és középvállalkozásnak fejlesztési célokra, hazai vagy külföldi piacbővítésre szüksége lehet, beleértve a garanciát is.
- Ráadásul maximális szakértelmet, gyors és rugalmas kiszolgálást tudunk nyújtani - teszi hozzá az MFB vezérigazgatója. Vagyis egy nehézkes monstrum helyett olyan társaságok összehangolt működése segíti a magyar gazdaság fejlődésére vonatkozó irányelvek megvalósulását, amelyek a különböző területek szakértőjeként gyorsan, rugalmasan reagálnak a piaci folyamatokra. Ezek a társaságok egytől egyig üzleti alapon működnek, önállóan gazdálkodnak, ám céljuk nem a maximális profitszerzés, hanem a vállalkozások sikeres támogatása a kormányzat gazdaságpolitikai célkitűzéseivel összhangban. Mindezt pedig különféle banki termékek - hosszú távú hitelek és tőkeinjekció - segítségével, valamint tanácsadással teszik.
A lakáspiaci beruházások generátora
Az önkormányzati ingatlanfejlesztéseket a három évvel ezelőtt több cég összeolvadásából létrejött Nemzeti Lakásberuházó és Ingatlanfejlesztő Kft. - 2005. január 24. óta Nemzeti Ingatlanfejlesztő és Lakásberuházó (NIL) Rt. - segíti. A társaság életében a januári névváltozás egyben stratégiaváltást is jelentett. Az eredetileg a kedvezményes bérlakásépítés elősegítésére létrehozott vállalat elsődleges működési területe ma az ingatlanfejlesztés (bár a lakáshivatallal továbbra is aktív kapcsolatban áll a lakásépítéseken túl egyéb lakásjellegű fejlesztések, például nyugdíjasház-építés terén).
A társaság egyebek között komoly szerepet vállal a gyógyturizmus fellendítésében. A korábban sokak gyógyulását elősegítő Salvus víz lelőhelyén, Bükkszéken például a bányászszanatórium bővítését és modernizálását célzó projektben szakértelmével és tőkéjével segítette a megvalósulást. Emellett a vállalat legújabb működési területe az úgynevezett barnamezős beruházások ösztönzése. A városokban lévő elhagyott ipari vagy katonai területek hasznosítása - rehabilitálása és mentesítése - esetében az önkormányzat partnereként jelenik meg a NIL Rt.
- Az önkormányzatokkal közösen segítünk a rehabilitáció céljának megfogalmazásában, a pályázatok előkészítésében, illetve a forrásokhoz szükséges önerő előteremtésében. Az adott szakterületen már bizonyított cégekből - kis- és középvállalkozásokból - általunk létrehozott projektcsapatot a kereskedelmi bankok is könnyebben hitelezik. A teljes beruházás értékében a NIL Rt. részvétele igen csekély, de ilyen módon, azaz összefogással egy ötmilliárd forintos befektetéssel akár ötvenmilliárd forint értékben is tudunk beruházást generálni - magyarázza dr. Seprényi Sándor, a NIL Rt. vezérigazgatója.
Tehát a társaság befektetéseinek célja a beruházás volumenének megsokszorozásán keresztül a piac élénkítése, munkahelyteremtés, illetve -megtartás. Ez pedig az MFB Rt. tőkeerejével és szakértelmével a háttérben lényegesen nagyobb hatékonysággal végezhető, mint önállóan.
- Működésünket leginkább a fejlesztési bank tőkeemelése segíti, hiszen mi ebből gazdálkodva tudunk pénzt kihelyezni. Azoknak a beruházásoknak, amelyekben részt veszünk, általában kettő-öt év a megtérülési idejük, tehát a megfelelő tőkeellátottság nélkül nem tudnánk betölteni a stratégiánkban vállalt szerepet - hangsúlyozza dr. Seprényi Sándor.
Az infrastruktúrafejlesztés partnere
Az önkormányzatok településfejlesztési feladataiban az ingatlanfejlesztés és területhasznosítás mellett az infrastruktúra kiépítése is komoly súllyal szerepel. Magyarország az európai uniós csatlakozással olyan feladatokat is vállalt, mint a szennyvíz elvezetése és tisztítása, a települési szilárd hulladék elhelyezése és újrahasznosítása, az ivóvíz minőségének javítása, a megújuló energiaforrások kiaknázása. Ebben partner a Magyar Közmű (MK) Rt., az infrastruktúrafejlesztés irányában is elkötelezett, az MFB egyszemélyes tulajdonában lévő szakcég.
- Az önkormányzatokat az MFB hitellel segíti, mi pedig szakmai munkánkkal. Egy-egy projektnél a teljes lebonyolítást vállaljuk, egészen a beruházások előkészítésétől a befejezéséig, ideértve a részfeladatokat is. Elkészítjük az engedélyeztetési tervet, a kivitelezésnél jelen vagyunk műszaki ellenőrként, de az önerő hiányzó részét jelentő MFB-hitel ügyintézését és az uniós forrásokhoz szükséges pályázatok elkészítését is vállaljuk - ismerteti az MK Rt. küldetését Bunda István vezérigazgató.
Az anyavállalat 2003-ban és 2004-ben tőkét emelt az MK Rt-ben. Így ma a társaságnak módjában áll, hogy a tervezés költségét - ez általában a projekt 2-4 százaléka - saját erőből megelőlegezze az önkormányzat számára. A társaság 2001-es megalapítása óta több mint harminckét - többségében a szennyvízelvezetés és -tisztítás kiépítését célzó - projektben nyújtott szakmai segítséget.
- Örvendetes számunkra, hogy a kivitelezés alatt álló munkák között akad szélerőműpark és bioenergia-üzem létrehozása is, jóllehet ma még nem ez az általános. Az európai szintű infrastruktúra kiépüléséhez viszont mindenképpen szükséges - teszi hozzá Bunda István.
A kisvállalkozások őrangyala
Az EU-csatlakozás magával hozta az európai szintű környezet kialakításának szükségességét, és egyúttal a korábbiaknál is nyitottabbá tette a hazai piacot a külföldi versenytársak előtt. Ez jelentős kihívás az ország gazdasági fejlődésében motorszerepet betöltő kis- és középvállalkozások számára.
A döntően állami forrásokból gazdálkodó Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi (KvfP) Rt. két évvel ezelőtt a Pénzügyminisztérium kezdeményezésére született, de rövidesen a gazdasági tárca és hét pénzintézet tulajdonába került. Alapításának célja, hogy elősegítse a kkv-k fejlődését. Tulajdonosi struktúrájában ugyan csak 1,47 százalékos részesedéssel szerepel az MFB, ám az összehangolt, egymást kiegészítő üzleti politika mégis nagyon fontos eszköze a gazdaságfejlesztésnek: tőkebefektetőként az MFB a nagyobb, a KvfP Rt. a kisebb cégek előrejutását segíti.
A kis- és középvállalkozások fejlődésének egyik legnagyobb akadálya ugyanis a tőkehiány. A bankok vagy a kockázatitőke-befektető társaságok által kínált termékek ennek a körnek leggyakrabban túl költségesek, vagy éppen a kért feltételeknek maga a ez a kör nem tud megfelelni. A KvfP Rt. ezt az űrt igyekszik kitölteni üzleti alapon működő tőkebefektető cégként.
- Az általunk nyújtott tőkeinjekció segítségével a vállalkozások piaci potenciálja, megítélése, hitelképessége jelentősen javul. Így már képesek lehetnek a fejlődéshez szükséges forrásokat a tőlünk kapott tőkén felül bankhitellel is kiegészíteni. Sőt, ha látjuk, hogy a vállalkozás további fejlődését jelentősen elősegítené a hitelből befolyó összeg, kifejezetten tanácsoljuk és hozzásegítjük az MFB kereskedelmi bankokon keresztül nyújtott kedvező konstrukcióihoz - hangsúlyozza dr. Arató Krisztina, a társaság vezérigazgatója.
Eddig háromszázötven vállalkozás pályázott, és ebből huszonhét nyert átlagosan 60-70 millió forintos befektetést.
- A saját tőkénket fektetjük be. Ez nem támogatás, és nem hitel. Mi valójában az üzleti tervet finanszírozzuk. Az elbírálásnál szigorúan vizsgáljuk a céget, a benyújtott fejlesztési terv realitását és a termék piacképességét. Bármelyik kis- és középvállalkozás - kivéve a kifejezetten mezőgazdasági, közvetlen pénzügyi vagy ingatlanfejlesztési tevékenységet végzőket - pályázhat. A lényeg a középtávra szóló jó elképzelés, a korrekt vállalkozói szemlélet, és hogy bízzanak a vállalkozás sikerében. Az egy cégbe befektethető tőke nagysága tízmilliótól maximum százmillió forintig terjedhet, legfeljebb ötéves futamidővel. Nem célunk, hogy határozatlan időre tulajdonostársak maradjunk, hiszen a tőkénkkel újabb befektetéseket szeretnénk végrehajtani - magyarázza a szakember.
A befektetett tőke arányában a részvénytársaság tulajdonrészt szerez maximum 49 százalékig az adott vállalkozásban, szerződésben meghatározott időre és hozamért. A három-öt éves futamidő végén - illetve, ha annyira megerősödött, bármikor korábban is - a cégnek egy összegben vagy megállapodás szerinti részletekben kell kivásárolnia a KvfP Rt. tulajdonrészét. A banki hiteleknél kedvezőbb konstrukció lényege, hogy a közbülső időben a kisvállalkozásnak nem kell a törlesztőrészletekkel törődnie, van ideje a beruházás megvalósítására, a termék piaci bevezetésére és felfuttatására. A tőke után fizetendő hozam pedig jelentősen alacsonyabb, mint a hagyományos piaci hitelek kamatszintje: futamidőtől és kockázati tényezőtől függően 6-12 havi BUBOR+0-1,5 százalék. De a tőkeemelésen túl a KvfP Rt. közreműködéséből más vonatkozásban is profitálhatnak a ma még gyakran "kézi vezérléssel" működő kisvállalkozások.
- Modern üzleti szemléletmódot és vezetési struktúrát is igyekszünk közvetíteni. Az általunk feltőkésített cégek irányításában alapvetően nem veszünk részt, de folyamatosan monitorozzuk működésüket, havonta kérünk be tőlük bizonyos adatokat. Erre a kezdetekben többletmunkát jelentő adatszolgáltatásra azonban nem csak nekünk van szükségünk; ez ugyanis az átlátható gazdálkodás és a kellő időben elvégzendő korrigálás lehetőségének elengedhetetlen eszköze.
A jók kisegítője
A kis- és középvállalkozásokat a bankcsoport faktoringtevékenységgel is támogatja a Magyar Követeléskezelő (MKK) Rt.-n keresztül. A társaság által megkötött és jóváhagyott keretszerződések összege meghaladja az 1,6 milliárd forintot. Ez körülbelül húsz-harminc ügyfél folyamatos faktorálását jelenti: e cégek jellemzően multinacionális vállalatokkal kötöttek hosszú távú szerződést, s noha egyébként jól gazdálkodnak, a vevők jelentős, 60-90 napos fizetési határideje miatt vissza-visszatérő likviditási gondjaik támadnak, ezért szorulnak számláik faktorálására.
- A tevékenységet piaci alapon végezzük, más faktorházakhoz hasonló kamatszint mellett. 2004-ben a faktorált forgalmunk 5,403 milliárd forint volt. Az MKK egyrészt saját erőből, másrészt az MFB hátterének segítségével, valamint más kereskedelmi bankoktól szerzett forrásokból finanszírozza tevékenységét. Ezzel a háttérrel a költségérzékeny kis- és középvállalati kör felé a faktordíjat a piaci átlag alsó határán tudjuk tartani. A gazdasági minisztériummal kötött szerződésünk alapján részt veszünk a minisztérium által kiírt, a kkv-k támogatását célzó Lánchíd Faktoring Programban. Így alacsonyabb kamat mellett juthatnak hozzá a faktoringfinanszírozáshoz - mondja Rosenthal Zoltán vezérigazgató.
Az MKK ereje elsősorban gyorsaságában és az igényekhez való rugalmas igazodásban rejlik. A rugalmasság titka a kicsi, nem túlbürokratizált szervezet, a gyorsaság mögött pedig az MFB cégcsoporton belüli közös kockázatvállalási szemlélet húzódik meg. A bankcsoport tagjaként szerződéses kapcsolatban áll a MEHIB Rt.-vel is; ez alapján pedig lehetőség nyílik az MKK Rt. kockázatát csökkentő biztosított keretszerződések kötésére.
Az anyavállalat feladatköréhez igazodva az MKK egy nem megszokott szegmensben is megjelenik szolgáltatással: az önkormányzati vagy állami tulajdonban lévő egészségügyi és szociális intézmények faktorálásával.
Határon túlra is jut ösztönzés
Több európai uniós ország gyakorlata is bizonyítja: a fejlődéshez elengedhetetlen a vállalkozások külföldi terjeszkedésének támogatása és az ehhez szükséges intézményrendszer kialakítása. Hasonlóan az uniós államok gyakorlatához, Magyarországon az MFB cégcsoporton belül alakult ki ennek intézményi háttere. Maga az MFB mint az állam gazdaságfejlesztési célkitűzéseiért felelős szakosított hitelintézete csak hazai vállalkozásokba fektet be tőkét, ám - a kormányzat Szülőföld Programjának részeként kidolgozott - Partner hitelprogramja keretében határon átnyúló fejlesztési hitelt is kínál.
A közvetett és közvetlen módon, összességében száz százalékban tulajdonolt leánya, a Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt. viszont kifejezetten a magyar cégek külföldre irányuló befektetéseit ösztönzi. A társaság ügyfelei azok a kis- és középvállalkozások, amelyek fontolgatják a külföldi piacokon való megjelenést, ám segítség nélkül ez túl kockázatos vagy költséges lenne számukra.
- Pénzügyi befektetőként a hazai vállalkozással közös céget alapítunk, elsősorban nem EU-tagországban. Az a vállalkozás, amelyikben az invesztíció révén kisebbségi tulajdont szereztünk, könnyebben és jobb kockázati besorolás mellett, azaz olcsóbban jut az MFB más banki termékéhez is. A mi tevékenységünk eltérő szakértelmet és tapasztalatot igényel, mint a hazai tőkebefektetés; nálunk kifejezetten erre specializálódott munkatársak segítik a vállalkozókat - magyarázza a szinergia előnyeit Benke Ákos, a MFB csoport részeként a közelmúltban feltőkésített társaság vezérigazgatója.
Hasonlóan az MFB Partner hitelprogramja keretében folyó kihelyezésekhez, a Corvinus Rt. maximum tíz évre szóló, jellemzően 50-250 millió forint közötti tőkebefektetéseinek célja is a fejlesztés. A társaság a vállalkozás hazai tevékenységének és a külföldi megjelenés üzleti tervének mérlegelése után dönt. Eddig tíz, túlnyomó többségében Erdélyben működő vállalkozás született az 1997-óta tevékenykedő nemzetközi befektetési társaság segítségével, az előkészítés alatt álló projekteknél azonban már Kárpátalja, Szerbia és Horvátország is nagyobb hangsúllyal szerepel a célországok között. Persze az EU-országok felé irányuló terjeszkedés sem kizárt, ebben az esetben viszont - az unió előírásaira való tekintettel - a tőkeinjekció maximális mértéke egymillió euró lehet.
A közelmúltban indult a Kárpátok Régió Tőkeprogram, amely a külföldi vállalkozások segítését célozza. A Szülőföld Program keretében megvalósult projektben a Corvinus Rt. - hazai partnervállalat közreműködése nélkül - maximum 100 millió forintig közvetlenül fektethet be a régió nem EU-tagországaiban lévő vállalkozásokba. Bővül a Corvinus Rt. szerepe más vonatkozásban is: kockázatitőke-alapokat hoz létre és kezel mind belföldön, mind külföldön.
Exporttámogatás EU-konform módon
A külföldi piacokon való megjelenés akkor is kockázatos, ha csak exportőrként teszi ezt a vállalkozás. A kockázatos piacokra bejuttatás feladatát a kormányzat részben magára vállalta: az MFB csoport tagjaként a Mehib Rt. mint exporthitel-biztosító olyan kockázatok biztosítását is elvégzi, amelyekét egy piaci biztosító már nem. Ilyen például a politikai kockázat. A kiállított biztosítási kötvény pedig a kereskedelmi bankok felé is megfelelő fizetési garanciaként működik.
- Az MFB hiteltermékeit a kereskedelmi bankok megbízási szerződés alapján értékesítik. A Mehib-kötvény pedig exportfinanszírozás esetén a biztosítékként kért összeg letétbe helyezése alól mentesíti a vállalkozót. Így veszi ki a Mehib a szerepét a csoportból - mondja Csillag István, a Mehib és az Eximbank közös elnöke.
A fejlett országok szervezete, az OECD hasonló biztosítói egy megállapodás és egy együttműködési szervezet, a Berni Unió keretében a piacképesség fenntartására működési feltételrendszert dolgoztak ki. A folyamatos egyeztetések és információcsere révén a Mehib-nél olyan tudás halmozódott fel piacokról és ügyfelekről, amelyhez egy kizárólag piaci feltételek mellett működő biztosítótársaság kevésbé tud hozzájutni.
A csoport másik tagja, az Eximbank a követelés előfinanszírozásával segíti az exportőrt - akár a kisebb vállalatokat is - kockázati felár nélkül, méghozzá a hasonló tevékenységet végző piaci cégeknél alacsonyabb áron. A szállító folyamatos likviditásának megteremtése és a számára nyújtott garancia elősegíti, hogy a magyar áru versenyképes áron kerülhessen a külföldi piacokra. Az ország uniós csatlakozása azonban magával vonzotta a korábbi finanszírozási konstrukció módosítását.
- Ez a támogatás az unió működési elve szerint piaczavaró lehet, így 2005-től a rövid lejáratú finanszírozást a nagyobb projektek, illetve a folyamatos, több ügyletre kötött szerződések váltják fel. Ebben az esetben az unió elbírálása szerint itt a finanszírozó is vállal kockázatot, vagyis ekkor már a piacépítés kategóriájába kerül. Ezt pedig az OECD is elismeri mint támogatandó tevékenységet. Ezenkívül - ahogyan a szerződések legnagyobb hányadát eddig is a kockázatos területekre irányuló export finanszírozása tette ki - az EU-tagországokon kívüli régió továbbra is fontos célterülete a működésünknek - hangsúlyozza
A kockázatmegosztást kínálják
Az MFB Rt. üzleti szektorban betöltött, a kereskedelmi bankok által nem vállalható missziójának része ezeknek az intézményeknek a tevékenysége. Segítségükkel exportképes termékek találnak vevőre, kisebb hazai vállalkozások is multinacionális nagyvállalatok beszállítójává válhatnak, illetve újabb és újabb termékeket dobhatnak piacra, újabb és újabb piacokat hódíthatnak meg.
Minden grádics azonban további nehézségeket és kockázatot hordoz magában. Az MFB és leányai éppen ezt a kockázatmegosztást kínálják ügyfeleiknek. A csoportszintű működésből eredő kedvező kínálat lehetőségei persze végesek. A hosszú távú cél, hogy az MFB csoport különböző termékeinek segítségével a vállalkozások piacot, tudást és tőkét szerezzenek, és így előbb-utóbb már a kereskedelmi bankok kínálata is elérhető és megfizethető lesz a számukra.
Erős János: "Az MFB "bankcsoport" létjogosultságát éppen az adja, hogy a kereskedelmi pénzintézetek számára ma még túl kockázatos, ám az állami fejlesztési célkitűzések eléréséhez nélkülözhetetlen gazdasági szereplők felé állami és piaci forrásokat közvetít"
Dr. Seprényi Sándor: "Az adott szakterületen már bizonyított cégekből a NIL Rt. által létrehozott projektcsapatot a kereskedelmi bankok is könnyebben hitelezik. Ilyen összefogással egy ötmilliárdos befektetéssel akár ötvenmilliárd forint értékben is tudunk beruházást generálni"
Bunda István: "Az önkormányzatokat az MFB hitellel segíti, a Magyar Közmű Rt. pedig szakmai munkával. Egy-egy projektnél a teljes lebonyolítást vállaljuk, egészen a beruházások előkészítésétől a befejezéséig, ideértve a részfeladatokat is"
Dr. Arató Krisztina: "A Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. a saját tőkéjét fekteti be. Ez nem támogatás, és nem hitel. Mi valójában az üzleti tervet finanszírozzuk. Az elbírálásnál szigorúan vizsgáljuk a céget, a benyújtott fejlesztési terv realitását és a termék piacképességét"
Rosenthal Zoltán: "A Magyar Követeléskezelő Rt. saját erőből, az MFB hátterének segítségével, valamint más kereskedelmi bankoktól szerzett forrásokból finanszírozza tevékenységét. Így a költségérzékeny kis- és középvállalati kör felé a faktordíjat a piaci átlag alsó határán tudjuk tartani"
Benke Ákos: "A Corvinus Rt. pénzügyi befektetőként a hazai vállalkozással közös céget alapít, elsősorban nem EU-tagországban. Az a vállalkozás, amelyikben az invesztíció révén kisebbségi tulajdont szereztünk, könnyebben és jobb kockázati besorolás mellett jut az MFB más banki termékéhez is"
Csillag István: "Az MFB hiteltermékeit a kereskedelmi bankok megbízási szerződés alapján értékesítik. A Mehib-kötvény pedig exportfinanszírozás esetén a biztosítékként kért összeg letétbe helyezése alól mentesíti a vállalkozót. Így veszi ki a Mehib a szerepét a csoportból"
Stratégiai partnerek
A Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság működését szabályozó 1997-es önálló törvényt 2002-ben a parlament módosította: ekkor kerültek bele olyan korlátozások, amelyek az MFB Rt.-t hasonlatossá teszik bármely más hitelintézethez.
A klasszikus fejlesztési bank feladata, hogy állami és piaci forrásokat közvetítsen a gazdaság számára. Az ehhez nem illő társaságokban meglévő érdekeltségeitől megtisztították a pénzintézet portfólióját, és a törvény egyben meghatározta azt is, hogy milyen cégek lehetnek az MFB stratégiai partnerei.
A bankcsoport két menetben állt fel. A korábbi érdekeltségek közül azok, amelyek illeszkedtek a fejlesztési bank új stratégiájához, stratégiai partnerként - konszolidáció után - továbbra is az MFB érdekeltségi körében maradtak. A Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt., a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt., a Magyar Közmű Rt., a Nemzeti Ingatlanfejlesztő és Lakásberuházó Rt., valamint a Magyar Követeléskezelő Rt. tevékenységi köre és újrafogalmazott stratégiája harmonikusan illeszkedik az MFB közép- és hosszú távra vállalt céljaihoz.
A második menetben, 2004-ben az MFB vált a Mehib és az Eximbank többségi tulajdonosává, és így egy fedél alá kerültek az állami forrásokkal támogatott célkitűzések. Kialakult az a bankcsoport, amely a mindenkori kormányzat meghosszabbított kezeként EU-konform módon, átláthatóan és megfontoltan működik. Az egy csatornán keresztül megvalósuló - "egyablakos" - kiszolgálás a piac szereplői számára könnyebb eligazodást és garantáltan hatékony szolgáltatást jelent.
Huszonötmilliárd határparitáson
A kormány már jó ideje döntött, a minisztérium és intézményei pedig vélhetően mielőbb végrehajtják a feladatot: működni fog a Szülőföld nevű alap és az az alapítvány is, amelyet Új Kézfogás névre kereszteltek el. A teendők gazdája, a gazdasági tárca lapunknak a jelezett időpontig nem tudott tájékoztatást adni a kormányzati források elérésének technikájáról. Azt azonban vélelmezhetjük, hogy idővel a határon túli magyarság a szülőföldjén oly módon is boldogulhat, hogy használhatja a magyar kormány elkülönített állami pénzalapját. E gazdaságfejlesztési és munkahely-teremtési keretprogram kapcsán alakította ki a Magyar Fejlesztési Bank 10 milliárd forintos, úgynevezett Partner hitelprogramját. Ebből a pénzből hitelintézetek közbeiktatásával lehet magyarországi székhelyű vállalatoknál elindított fejlesztési beruházásokat támogatni.
Az Eximbank a hazai vállalkozások határon túli befektetéseinek, továbbá infrastrukturális beruházásainak finanszírozásához ajánl támogatást, ez a hitelprogram 8 milliárd forintból gazdálkodhat. A Mehibnek pedig az a dolga, hogy 5 milliárd forintos hitelkeret erejéig a szomszédos országokban megvalósuló infrastrukturális, valamint gazdasági felzárkózást elősegítő céges befektetések biztosítását oldja meg.
A Corvinus Rt. kapta feladatul a kormányzattól, hogy az Új Kézfogás Alapítvánnyal, illetve az ITDH-val együtt 2 milliárd forintnyi közvetlen külföldi tőkebefektetési programot működtessen a jobb befektetési lehetőségek elérése érdekében.
G. L.