Az Üzleti Etikai Díjat – amelyet először 2000-ben vehették át a kitüntetettek –évente egyszer ítélik oda három hazai vállalkozásnak, cég- és tulajdonformától, cégnagyságtól függetlenül. A díjat az 1993-ban, László Ervin professzor által alapított a Budapest Klub Alapítvány hozta létre. E szervezet arra mozgósít, hogy fejlesszük ki azt a tudatosságot – jövőképet és etikát, gondolkodási, érzékelési és cselekvési módozatokat –, amely nélkül nem élhetünk felelősen a harmadik évezred globálisan összekapcsolt, ám egyénileg, társadalmilag és kulturálisan sokszínű világában.
Az Üzleti Etikai Díj elnyeréséhez egy cégnek s tulajdonosainak tulajdonosi jogaik gyakorlása során több szempontból is meg kell felelnie az etikus magatartás kritériumainak. A díjra méltó cég az alkalmazottak számára biztonságos, emberi munkahelyi környezetet és munkafeltételeket teremt, nem él vissza kiszolgáltatottságukkal, érdekképviseleteik véleményét figyelembe veszi és tiszteletben tartja. A munkavállalókat is etikus gondolkodásmódra ösztönzi, emberi értékek mentén motiválja őket. Az ügyfelekkel, üzleti partnerekkel szemben betartja a tisztességes gazdasági verseny törvényi és íratlan szabályait. Termékei, szolgáltatásai nem károsítanak embert, állatot, természetet, emberi és társadalmi értékeket, nem sértik az emberi méltóságot, megbízható minőségűek, s pontosan annak a várakozásnak felelnek meg, amelyet a vevő felé közvetít a cég, a költségek között megtalálhatók a biztonságra, a környezetszennyezés elkerülésére, az újrafelhasználásra fordított tételek. A tulajdonosok az éves beszámolókban értékelik azt, hogy a cég tevékenysége milyen befolyással van szűkebb és tágabb környezetére; döntéseikben figyelembe veszik-e a társadalmi és környezetvédelmi szempontokat, s az ezekre pozitívan ható megoldásokat fogadják-e el. Az etikus cég üzleti stratégiájában nem kizárólag a minél nagyobb profit, hanem a környezeti, társadalmi és emberi érdekeket is figyelembe vevő, optimális haszon elérése a cél.
Ahogyan azt László Ervin a díjátadáskor megfogalmazta: jól dolgozni és jót tenni jól megfér egymással, sőt a harmadik évezredben a hosszú távú siker záloga is ez lehet.
Idén az Amerikai Kereskedelmi Kamara, a Joint Venture Szövetség, a Magyar Business Leaders Fórum, a Vállalkozók Országos Szövetsége, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara jelölése alapján a Budapest Klub Alapítvány kuratóriuma 14 céget szólított fel pályázat benyújtására. A tavalyi győztesek – a Compaq Computer Magyarország Kft., az Ericsson Magyarország Kft. és a Tiszai Vegyi Kombinát Rt. – képviselőiből, valamint a kuratórium magyar tagjaiból álló zsűri a hét pályázó közül választotta ki az idei három győztest: az Alcoa-Köfém Kft.-t, a Styl Ruhagyár Rt.-t és a Westel Mobil Távközlési Rt.-t.
Az Üzleti Etikai Díj ez évi nyerteseit Kapitány István, a Budapest Klub Alapítvány kuratóriumának tagja, a Shell Hungary Rt. – az est főszponzora – vezérigazgatója köszöntötte. A díjazott cégek képviselői – G. Németh György, a Westel vezérigazgató-helyettese, Spitz Zoltán, a Styl gazdasági és kereskedelmi igazgatója, valamint Furulyás Ferenc, az Alcoa-Köfém vezérigazgató-helyettese – közvetlen szavakkal köszönték meg az elismerést. Az ünnepség végén Szili Márta, az idén 15 éves Joint Venture Szövetség főtitkára tízéves tagsága elismeréseként oklevelet adott át a szövetség nevében Söpkéz Sándornak, a díjátadásnak ismét otthont adó Olof Palme Házat is fenntartó East-Euro Co. első emberének.
Felhívás
László Ervin az Üzleti Etikai Díjak átadásakor az est résztvevőit aktív etikus magatartásra ösztökélte: felhívást tett közzé, meghirdetett egy jótékonysági akciót. Az ennek keretében összegyűlő adományokat életmentő eszközök vásárlására fordítanák a Heim Pál Gyermekkórház és az arra rászoruló gyermekbaleseti sebészetek számára. A Budapest Klub közhasznú alapítvány erre a célra elkülönített bankszámlájának száma: MKB 10300002-20392257-70073285.
Az Üzleti Etikai Díj ez évi győztesei
Alcoa-Köfém Kft.
A hatvan éve működő cég meghatározó eleme a térség közösségének. Elődje a Székesfehérvári Könnyűfémmű, amelynek az amerikai Alcoa 1993-tól a többségi, majd később a százszázalékos tulajdonosa lett, s eddig összesen 210 millió dollárt fektetett be a vállalatba. Európában az egyik legnagyobb alumínium félkésztermékeket gyártó cég lett, és folyamatos innováció jellemzi. Éves termelése 1993-tól napjainkig majdnem megnégyszereződött. Ez köszönhető a gépek, berendezések, gyártási folyamatok és az azokat támogató rendszerek folyamatos fejlesztésének (EIS, ISO, APS), az emberi értékek figyelembevételének. Az anyacég működési szabályait alkalmazva a vállalat a magyar gazdaságban modellt mutat a munkabiztonság, az egészségre nem káros munkakörnyezet, a környezetvédelem (az elmúlt években 14 projektre összesen 3,3 milliárd forintot fordított), a képzés (erre 1993-tól 570,5 millió forintot költöttek), a munkaetika terén. 1992-től ISO 9001 minőségi és ISO 14001 környezetvédelmi tanúsítvány szerint működik. Bár kiemelten veszélyes üzem, az elmúlt öt év alatt 50 százalékkal csökkent a balesetek száma.
Az Alcoa Alapítványon keresztül a cég Magyarországon majdnem 2 millió dollárt adott a pályázóknak, az oktatás, a kutatás, az egészségügy, a szociális szféra és a kultúra területén. Ebből a pénzből jelentős hányad jut a helyi intézményeknek.
A cég új értékeket helyez előtérbe: a megőrzést és fenntarthatóságot. Tevékenységének elismerését mutatja az Év Mecénása Díj (Civil Szervezetek kitüntetése); az Üzleti Élet a Környezetért (Magyar Business Leaders Fórum), valamint a Családbarát Munkahely pályázat.
Styl Ruhagyár Rt.
A Styl Ruházati Vállalat jogutódaként az átalakulási törvény szerint 1989-ben megalakult, akkor tisztán hazai tulajdonú cég alaptőkéje 481 millió forint volt, ma 1,77 milliárd, s túlnyomó többségében külföldi, főként szakmai befektetői tulajdonban van.
A 80-as évek egyik sikertörténete a szombathelyi gyáré és menedzsmentjéé. Nagy eredmény, hogy a Styl azóta is termel, a foglalkoztatásban betöltött szerepe a térségben ugyanakkora, mint állami vállalati korában. A helyi menedzsment nagy erőfeszítéseket tett a túlélés érdekében. Az elsősorban külpiacokra termelő Styl – a hazai ruházati ipar meghatározó szereplője, forgalma 4 milliárd forint körüli – értékesítésének középpontjába a nyugat-európai és amerikai piacok kerültek. Három termelőüzemében több mint 1700 dolgozó márkatermékeket gyárt. Az exporttermelés nagyrészt bérmunkaszerződések keretében történik; Baumler (legfőbb tulajdonos), Escada, Laurel, Cerruti stb. márkanév alatt kerülnek a piacra.
Közép-Európa egyik legfejlettebb, legmodernebb szabászatán automata gépek dolgoznak, korszerű, technológiai kommunikációval rendelkező gyártás-előkészítési rendszerrel. A munkahely-kialakítás REFA szerinti, az ergonómiai szempontokat maximálisan figyelembe veszi. A termékek minősége megfelel a DIN EN ISO 9001 minőségbiztosítási rendszer igényeinek. Bevezetés előtt van az integrált vállalatirányítási rendszer.
A cég szívügye a rászorultak, gyermekek és idősek segítése, Szombathely és környéke intézményeinek felkarolása. Kezdetektől fogva támogatja a Savaria Karnevált, a Magyar Vöröskeresztet és az SOS Gyermekfalut.
Westel Mobil Távközlési Rt.
A hétéves, közel 1500 embernek munkát adó nagyvállalat a hazai GSM mobil távközlési piac vezetője. Jelentős szerepe volt a hazai távközlési kultúra megváltoztatásában. A meghatározóan külföldi tulajdonban lévő cég évről évre tartja piacvezető pozícióját, sőt növeli (53,3 százalék). 2000-ben mintegy 90 százalékkal emelte előfizetői számát, amely ma megközelíti az 1,6 milliót. Éves adózott nyeresége 35,5 milliárd, beruházásainak értéke 39 milliárd forint.
A cég átfogó, teljes körű, ISO 9001 minőségbiztosítási rendszert működtet. Munkatársai minőségszemléletét tervszerűen formálja. Felelős és elkötelezett a környezeti teljesítmények folyamatos fejlesztése iránt, fenntartja és fejleszti az ISO 14001 környezetvédelmi szabványt. Munkáját számos alkalommal elismerték; például Európai Marshall-díj (példaértékű vállalkozás Közép- és Kelet-Európában); Nemzeti Minőségi Díj; Európai Minőségi Díj.
A céget hazai menedzsment vezeti – számos hazai és nemzetközi szervezetben vezető szerepet betöltő neves szakemberek, a kezdetektől az élen lévő Sugár Andrást a legelismertebb hazai menedzserek között tartják számon –, szakemberképzése, szakemberépítése kiváló.
A Westel életében kiemelkedő szerep jut a támogatásoknak. Szponzorpolitikájának alapgondolata: a minőség támogatása. Támogatási területek: sport, zene, színházi és kulturális események, könyvkiadás, rendezvények, a tudományos és műszaki élet, oktatás, országos kihatású társadalmi és közéleti események, elesettek.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.