Elismert profizmus

A tekintélyes nemzetközi pénzügyi magazin, az Euromoney az elmúlt ötévi minőségi vezetés elismeréseként a Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaságot választotta az év legjobban menedzselt közép- és kelet-európai bankjának. A rangos díj elnyeréséhez vezető útról Czirják Sándort, az MFB vezérigazgatóját kérdeztük.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Euromoney idén az MFB-nek ítélte a "Legjobban Menedzselt Bank Közép- és Kelet-Európában" (Best Managed Bank) díjat, amelyet Richard Ensor, a pénzügyi folyóirat vezérigazgatója adott át az MFB két vezérigazgatójának, Erős Jánosnak és Czirják Sándornak június 24-én a Londonban tartott konferencián. Richard Ensor a díjátadón kiemelte: a két szakember által vezetett MFB kiválóan felelt meg az állami fejlesztési bankok speciális helyzetéből fakadó kihívásnak. A pénzintézet nyereségesen működik, miközben kedvező kamatozású és hosszú lejáratú hitelekkel segíti még a kezdő vállalkozásokat is.

- Mit jelent az elismerés a bank életében?

- A díj jelzi a piaci résztvevők számára, hogy az adott pénzintézet a piacon a jobbak közül való. Hiteles, hiszen olyan helyről jön, ahol széles áttekintéssel képesek felmérni a szereplőket, és a szakmai lap megnyilatkozási formáit a tőkepiaci szereplők figyelemmel kísérik. Különösen most, amikor a nemzetközi pénzügyi piacokon ínséges időket élünk, és vannak bankok, amelyek egyáltalán nem jutnak forráshoz, presztízsértékű az elismerés. Bár némileg az MFB helyzete is romlott, de ez nem a forrásokhoz való hozzáférésben, csupán az árazásban nyilvánul meg.

- Mit vizsgáltak a díj odaítélői?

- Szakújságírók, bankszakértők, elemzők és külső szakértők megkérdezésével készül egy komplex elemzés, majd ennek alapján születik meg a végső döntés. A széles információbázison alapuló értékelés során vizsgálják a bank működését abból a szempontból, hogy az mennyire megbízható és stabil, hogy a tevékenysége mennyire prudens és transzparens, valamint azt, hogy a pénzintézet mennyire innovatív, és hogyan képes a változó piaci feltételekre reagálni. És persze nézik azt is, hogy a bank nyereséges-e, vagy nem. Ez utóbbit tekintve az MFB speciális helyzetben van: az állam a fejlesztési bank tulajdonosa. A magyar állam a középtávú stratégiánk megalkotásakor elfogadta, hogy olyan mértékű nyereséget produkáljunk, mint amekkora a saját tőkére vetített infláció. Másképpen fogalmazva ez azt jelenti, hogy a hitelintézet azt vállalta, hogy megőrzi az állami vagyon értékét. Az ezenfelül kialakuló többletet egy az egyben továbbadjuk a vállalkozásoknak és az önkormányzatoknak a hitelek alacsonyabb kamataiban.

- A felsorolt kritériumok alapján az MFB kapta tehát a közép- és kelet-európai "leg" címet 2008-ban. Milyen lépések vezettek ide?

- Az elismeréssel tulajdonképpen azt díjazták, hogy a bank, miközben egy viszonylag kockázatosnak ítélt területen, a kisvállalati piacon számos cégnek nyújt kedvezményes hitelt, nyereségesen gazdálkodik. Az elmúlt öt évre visszatekintve jól látszik, hogy folyamatosan igyekeztünk alkalmazkodni a piaci igényekhez, és az aktuális piaci igényeknek leginkább megfelelő termékskálával megjelenni. Azt gondolom, eredményként értékelhetjük azt is, hogy évről évre kiegyensúlyozottan tudtuk növelni a mérlegfőösszegünket, holott a beruházási környezet egyáltalán nem kedvező mostanában.

Az elismerésben fontos szerep jut az MFB átlátható működési struktúrájának is. Sikerült nagyon jó kapcsolatot kiépítenünk a kereskedelmi bankokkal, és a hiteleink túlnyomó részét rajtuk keresztül kínáljuk. A működésünk transzparens tehát abból a szempontból is, hogy a rendelkezésre álló forrásokhoz praktikusan mindenki hozzáfér a saját bankjában, így a teljes bankszektort lefedő refinanszírozási konstrukcióban az állami bank nem vádolható politikai részrehajlással. Annak idején elfogadtunk egy irányelvet és e szerint kértük a bankról szóló törvény módosítását is. Ez azt jelenti, hogy az MFB-re pontosan ugyanazok a szabályozások vonatkoznak, mint általában a hitelintézetekre, egyetlenegy kivétellel.

A refinanszírozási konstrukciónk érdekében ugyanis nálunk a tőkéhez viszonyított refinanszírozás az alaptőke 150 százaléka lehet. Az összes többi prudenciális előírásnak - még azoknak is, amelyek hivatalosan ránk nem vonatkoznának, mint például a Bázel II. - megfelelünk. Mivel az összes termékünket notifikáltattuk az Európai Bizottságban, nemcsak magyar viszonylatban, hanem az európai standardok szerint is prudens a bank működése. Mindemellett a páros vezetés is garantálja, hogy mind a külső, mind a belső szabályzatoknak megfelelően működünk. Immár öt éve ketten jegyzünk minden fontos döntést.

- Milyen munkamegosztás szerint működik a csapat?

- Vannak részlegek, amelyeket dr. Erős János felügyel közvetlenül, más területek pedig az én irányításom alatt működnek. A fontos döntésekben azonban mindkettőnk véleménye érvényesül. A bank szervezeti struktúrájában a két vezérigazgató mellett három vezérigazgató-helyettes, valamint egy a kockázatkezeléssel és monitoringgal megbízott független ügyvezető igazgató alkotja a menedzsmentet. Olyan döntési mechanizmust alakítottunk ki, amely minden esetben biztosítja a határozat kellő mértékű megalapozottságát. Jóllehet egy bank - és különösen a hosszú lejáratú hitelezésre szakosodott fejlesztési intézetek - esetében nehéz kijelenteni azt, hogy csak jó döntés születik, az MFB menedzsmentjét alkotó szakembergárda sokéves tapasztalata és a konkrét ügyintézés szintjén dolgozó fiatalabb munkatársak megalapozott tudása a garancia arra, hogy megtaláljuk a vállalható kockázati szintet. Egy bank kényes egyensúly mentén működik: kell vállalni kockázatot, de tudni kell annak elviselhető mértékét.

Az irányítás sikere
A kitüntető cím elnyerését dr. Erős János, az MFB vezérigazgatója úgy értékelte, hogy a bank irányításában a legkorszerűbb vállalatirányítási elveket és módszereket sikerült meghonosítani. A vezérigazgató szerint a mai siker a gyors és rugalmas döntések, a fejlesztéspolitikai irányelvekhez és a hiteligényekhez való alkalmazkodás eredménye. - Az MFB - Magyarország fejlesztési bankjaként - fontos hídszerepet tölt be a fejlesztéspolitika és a beruházók között. Az elmúlt öt évben közel hatezer kedvezményes és hosszú lejáratú hitelkérelem elfogadásával segítette a fejlesztéseket, mintegy 410 milliárd forint hitellel. Ez nemcsak a vállalkozóknak és önkormányzatoknak hozott sikert, hanem a bank számára is komoly és eredményes vállalkozásnak bizonyult. Az elismerés nemzetközi visszaigazolását jelenti a bank által 2002 óta követett stratégiának; arról tanúskodik, hogy a bank irányításában a legkorszerűbb vállalatirányítási elveket, a "corporate governance" mára versenyképességi összetevővé vált legújabb módszereit sikerült meghonosítani - hangsúlyozta a több nemzetközi posztot is betöltő, tapasztalt szakember a díj átvételekor.
Azt azonban, hogy ez a lélektani határ hol húzódik, senki nem képes objektíven meghatározni. Ezért van a döntésekben hallatlan szerepe a menedzsment tudásának, tapasztalatának és persze időnként a szerencsének. Nyilvánvaló, hogy az MFB is vállal kockázatokat, de megtaláltuk azt a józan határt, ameddig ez nem veszélyezteti a bank nyereséges működését. Annak idején például az európai fejlesztési bankok közül elsőként mi jelentünk meg tőkebefektetőként, mert felismertük, hogy a globalizált világban milyen fontos szerepük van a kis- és középvállalatoknak a növekedésben. Sajnos mostanában egyre ritkábban találkozom olyan döntéssel, amely meghozatalakor a döntéshozók egyaránt mérlegelik annak horizontális hatását, valamint hogy milyen következményekkel jár néhány év távlatában. Az MFB menedzsmentje mindig mérlegeli mindkét aspektust.

- A mostani elismerés elsősorban a bank irányításának eredményességét hangsúlyozza. Az elmúlt öt évben számos kihívással kellett szembenézniük, a felvállalt küldetésüket mégis mindig tudták teljesíteni. Mi a siker kulcsa?

- A profizmus. Ha a különböző részlegeket megnézzük, láthatjuk, hogy az élükön álló munkatársaink már sokéves bankszektori tapasztalattal rendelkeznek. Az MFB stratégiájának fontos eleme, hogy állami fejlesztési bankként nem állami pénzből gazdálkodik. Szigorúan piaci forrásokból, piaci eszközökkel látjuk el a feladatunkat, azaz egyfajta hídként közvetítjük az állami gazdaságpolitikát a vállalkozók és a bankrendszer felé. Hosszú lejáratú hiteleket nyújtunk a kis- és középvállalatoknak és az önkormányzatoknak, valamint finanszírozzuk a nagy állami beruházásokat, mint például az autópályák építése. Miután az ilyen típusú kölcsönök megtérülése nehezen számszerűsíthető, a fejlesztési bank olyan hosszú lejáratú kockázatokat is vállal, amelyeket egy kereskedelmi bank nem tud. Nem versenytársai, hanem kölcsönös előnyökön alapuló konstrukciók révén partnerei vagyunk tehát az üzleti bankoknak. Bár az MFB a forrásait a nemzetközi tőkepiacon szerzi be, az állami tulajdonnak azért vannak előnyei. Egyrészt amikor a forrásokat bevonjuk, a mögöttünk álló állami garancia kedvező feltételeket teremt.

Másfelől, az állami árfolyamgarancia-konstrukció révén a nemzetközi kamatszint bázisán tudunk kihelyezni forinthiteleket, így az MFB ügyfelei kedvezményes áron juthatnak forráshoz. A modell mindenki számára előnyös, hiszen az elszámoláskor - az ország euróövezethez történő csatlakozásának időpontjában - az árfolyam-különbözetből adódóan valószínűleg az MFB fog befizetni a költségvetésbe, és nem fordítva. A pénzügyi piac minden szereplőjének érdeke ugyanis, hogy az euró bevezetésére a forint minél erősebb árfolyama mellett kerüljön sor. Ebből a speciális történelmi helyzetből fakad, hogy a közös fizetőeszköz bevezetéséig a kormányzatnak nem kerül pénzébe a vállalkozók ilyen formában történő támogatása. Ahhoz azonban, hogy az MFB az elmúlt években produkált évi 100-150 milliárd forintos kihelyezési volumenét tudja tartani, az kell, hogy megfelelő áron jussunk forráshoz a nemzetközi tőkepiacon. Ebben megint csak komoly szerep jut a menedzsment sokéves szakmai tapasztalatának, valamint a döntéshozók nemzetközi elismertségének.

- A beszélgetésünk elején említette a jelenlegi negatív tőkepiaci helyzetet. A profizmus ezt is tudja korrigálni?

- Az Euromoney júniusi konferenciáján nemcsak a díjat vehettük át, hanem tárgyalni is volt alkalmunk a külföldi partnereinkkel. A helyzet valóban nem kedvező, hiszen a világot jellemző virtuális pénzügyi buborékrendszer éppen drámai szakaszhoz érkezett. Ennek egyik jele az amerikai jelzálogpiacokon végbemenő folyamat, aminek hatására a befektetők elbizonytalanodtak, és igyekeznek a pénzüket máshogyan kamatoztatni. Az MFB szerencsére nincs olyan helyzetben - és ezt a megtisztelő kitüntetés is segíti -, hogy a bizalmatlanság miatt beszűküljenek a forrásai, de a megnövekedett kockázati felárat nekünk is meg kell fizetnünk. Ezt azonban az ügyfeleink egyelőre nem érzékelik. A bank vezetősége ugyanis már egy évvel ezelőtt számított a negatív tőkepiaci helyzetre, így a költségvetésből visszafizetett autópálya-hiteleket nem juttattuk vissza a tőkepiacra.

Az előrelátó magatartásunknak köszönhetjük, hogy még ma is jó likviditási helyzetben vagyunk. Ha azonban az aktuális kockázati szint hosszabb távon fennmarad, előbb-utóbb az MFB is növelni kényszerül a kamatszintet a refinanszírozású és a közvetlen módon nyújtott hitelek esetében is. Azt ugyanis mi sem tehetjük meg, hogy a drágán felvett pénzeket olcsón helyezzük ki. Idén azonban még a személyes kapcsolatainknak, valamint a bank renoméjának köszönhetően nagyon kedvező áron jutottunk forráshoz. Visszatérve a kérdésére, két szempontból kell profinak lenni: korán fel kell ismerni a várható piaci folyamatokat, valamint kölcsönös bizalmon alapuló, hosszú távú partneri kapcsolatokat kell kiépíteni az üzletfelekkel. Ha éppen nem veszünk fel hitelt, ezeket a kapcsolatokat akkor is célszerű ápolni.

- Várható-e mostanában az MFB termékskálájának megújítása?

- A mára kialakult paletta, azt gondolom, teljes mind a vállalkozók, mind az önkormányzatok számára kínált termékek vonatkozásában. Az elmúlt évben a megváltozott uniós szabályozásra reagálva átszerveztük a tőkepiaci tevékenységünket, és ma alapokon keresztül fektetünk be. Kiterjesztettük az ügynökhálózatunkat, és kínálunk a mezőgazdaságban dolgozók számára is állami támogatásmentes hitelkonstrukciókat, lehetőséget adva a gazdáknak egy-egy kedvezőtlen piaci folyamat kivédésére. A termékstruktúra szélesítésében tehát nem gondolkodunk, hiszen a mára kialakult portfólióban szinte bárki megtalálhatja a számára kedvező konstrukciót. Hosszabb távon pedig a nagyobb állami projektek, mint például a vasút korszerűsítésének finanszírozása jelenthetnek újabb kihívásokat az MFB számára.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo