Ma még az sem általános, hogy bizonyos formanyomtatványokat tölthessenek le a polgárok, amelyeket kitöltve maguk vinnének be a polgármesteri hivatalba, a hatósághoz, hogy aztán klasszikus módon intézzék tovább ügyeiket. Az on-line pedig egyáltalán nem valósult meg: nem lehet otthon, gépen kitölteni, és visszaküldeni a nyomtatványokat.
Teleházi ügyintézés
A Tolna megyei tenyérnyi zsákfalu teleházának megszervezője, működtetője és mindentudója Donáth Jordánka. A nagyszékelyi lelkész minden lehetséges pályázatot megkeres, s ha a falu is akarja, benevez rájuk, támogatásokat, hasznosítható forrásokat szerez a helybélieknek. A legtöbbször csak ügyintézésről van szó; ha egy-egy formanyomtatványt már le lehet tölteni, akkor azért már nem kell bemenni a városba, a polgármesteri hivatalba. Donáth Jordánka maga mellé ülteti a falubéli bácsit, nénit, s közös erővel kitöltik a papírt. S ha megy valamilyen jármű a városba, akkor – ha elég, csak az iratot, ha nem elég, magát a kérelmezőt is – beküldik a „hivatalba”.
A gyakorlat szerint, ha valaki már kapott segítséget a teleháztól, akkor annak a szomszédja is be mer oda menni, és megkéri a lelkészt: nekem is csináljon olyat a gépen, mint a szomszédnak…
Lehetőség és valóság
Optimista értékelés jelent meg a minap arról, hogy 12 hónap alatt 156 önkormányzat választotta a MatávCom Kft., a Hewlett-Packard Magyarország Kft. és a Geoview Systems Kft. által alkotott konzorcium G2 Unix alapú portálrendszerét. Az információ kibocsátói azt is hozzátették, hogy ez 1-1,3 millió embert és 10-12 ezer vállalkozást érint közvetlenül.
Vajon van-e ellentmondás a két példa között?
A MatávCom Kft. marketingvezetője, Horváth Ákos szerint még nem alakulhatott ki számottevő igény önkormányzati környezetben sem az elektronikus ügyintézésre, szolgáltatásra. Ugyanis még mindig alacsony az interneteléréssel rendelkező háztartások száma, s kevesen tudják, hogy az elektronikus ügyintézésnek adottak lehetnek a lehetőségei a már meglévő eszközök segítségével is. A továbblépés akadálya az is, hogy ma még eléggé bizalmatlan mindkét oldal: a lakosság tart attól, hogy személyes adatokat küldjön el interneten, a kormányzati, önkormányzati oldal is bizalmatlan, hogy valóban az küldi-e be az adatokat, akinek az ügyét intézni kell.
Statikus állapot
A pályázati lehetőségek révén most már számos helyhatóság rendelkezik portállal. Ezek felépítése persze nem lehetett más, mint javaslat: a tartalomhoz szabad kezet kaptak a helyhatóságok.
Az első lépcsőig – a portálig – voltaképpen már eljutottak az önkormányzatok. A továbbiak még váratnak magukra, a statikus állapottól nehezen, lassan haladnak tovább. Azaz: visszaértünk az „alapokhoz”, a kialakulatlan igényekhez, a szerény számítástechnikai kultúrához, a kölcsönös bizalmatlansághoz.
Ha a polgár e-mailezik…
Vajon milyen választ kaphat egy egyszerű polgár, ha e-mailben keresi meg az önkormányzatot? Kipróbáltuk. Nyolcvan, találomra kiválasztott önkormányzatnak küldtünk elektronikus levelet, amelyben arról érdeklődtünk: ha lakást vennénk az illető településen, és azt kiadnánk, vajon milyen adóra kellene számítanunk?
A 80-ból 61 önkormányzatnak az [email protected] séma alapján küldtük el a levelet. (Tudatosan kerültük a [email protected] formulát, mert úgy gondoljuk, hogy információt nem a titkárságon kellene kérni.) A maradék 19-nek - megyénként egy-egy közepes nagyságú várost választva - célzottan küldtünk levelet: az e-mail címeket a Belügyminisztérium honlapjáról, az önkormányzati címtárból vettük. Ennek ellenére 7 cím hamis volt, hibajelentés jött vissza.
Az eredmények elgondolkodtatók.
Az infocímre találomra küldött 61 levélből 35 visszaérkezett azzal, hogy ilyen postafióknév nem létezik; 25 célba talált, ezt többnyire visszaigazolás is megerősítette. A 25-ből 6 (!) önkormányzat válaszolt e-mailben, és adott több-kevesebb felvilágosítást; 4 esetben mellékelték a megfelelő adószabályozást, illetve -bevallást is, Word dokumentumban. (Természetesen a bevallást ki kell nyomtatni, kézzel kell kitölteni, és papíron aláírva kell bevinni.)
A címlistáról megcímzett 19 e-mail közül már másnap érkezett egy válasz: egy város postacímet kért, mert az adózási anyagokat csak papíron, postán tudják elküldeni. Egy újabb nap múlva érdekes levelet kaptunk egy másik városból, amelyben tájékoztattak, hogy minden információ megtalálható a honlapon, de azt valószínűleg nem fogjuk elérni, mert a honlap átalakítás alatt van. Ha kérjük, a tájékoztatást elküldik faxon vagy postán is.
Néhány napon belül érkezett még 6 válasz. Ebből háromban postacímet kértek, hogy eljuttassák a szükséges papírokat, a többiek elektronikus formában küldték meg a rendeleteket, illetve a település honlapjára irányítottak.
Összességében tehát 80-ból 14 választ kaptunk - de ezeknek több mint a fele visszairányított minket a hagyományos, papírformára. Vagyis körülbelül 6 százalékban sikerült elérni az elektronikus felvilágosítást.
Ahogyan Shakespeare írta: a többi néma csend.
[email protected]
A főpolgármesternek saját e-mail címe van. A kukactól jobbra lévő rész generális, készen kapta a főpolgármesteri hivataltól, a bal oldali az övé – lehetne. Az egy nap késéssel visszaigazolt, két nap késéssel észrevehetően más által megválaszolt levélből kitetszett: az íróasztala mögötti monitor, alatta a PC-vel, nem több, mint szobadísz. A polgármester interneten – ha rajta múlik - elérhetetlen. És ezzel nincs egyedül a szakmájában.
A titkarsag@, az info@, a polgarmester@, az onkormanyzat@ nem arra való, hogy zavarni lehessen a helybéli legfőbb választott tisztségviselőt. A foepitesz@, az adougy@, a szoco@, a muszaki@ is általában olyan, mint a feneketlen zsák – kívülről rendszerint semmit sem ér, ha nem nevesített címre megy a levél. Ám valóban ügyintézni csak személyesen bevitt, iktatott, ügyfélszolgálati ablaknál félfogadási időben beadott, aláírt formanyomtatvánnyal lehet.
A „küldje el faxon” jelszavú engedmény már igazán nagy szó. És könnyebbség az ügyfélnek – ha van fax a keze ügyében.
Ismerünk olyan polgárt – egyet –, aki a főváros legkisebb kerületében a helyhatóságnál egy elszúrt súlyadóügyet tudott korrigáltatni. Pontosabban elérni, hogy bemehessen a polgármesteri hivatalba, földi halandó létére fel az emeletre - egy fax eredményeképpen. Pedig e-maillel kezdte. Aztán az e-mailt elküldte faxon; no, az már olyan „papír” volt, amit „kezelni” tudott a polgármester titkársága. Így szerzett kegyet és jogot, hogy fellépcsőzhessen a súlyadók irodájába. Meglepődni. Ugyanis a számítógép ott volt az ügyintéző asztalán, s még az is kiderült, hogy az irattári jellegű „papírokat” percek alatt felhívta a képernyőre, az eltévesztett adatot nyomban javította, majd egy megbocsátást kérő, szokatlanul emberi mosollyal az ügyfelet útjára engedte. Emberünk az ajtóból visszakérdezett: van itt minden, miért nem kommunikálhattunk e-mail segítségével? A mosoly elveszett az ügyintéző arcáról: „Kérem, mi nem használhatjuk az internetet, így aztán e-mail címünk sincs.”
A kérdés már csak az, hogy az állam milliárdos önkormányzati informatikai programja keretében telepített rendszereken mikor tűnne fel a titkarsag@, info@, polgarmester@, onkormanyzat@ gazdáinak, ha a ravasz rendszergazdák a kukactól balra eső részt némiképp átkeresztelnék? Mondjuk így: analfabeta@, balfek@, magatehetetlen@, miafenenekszavaztamra@?
Szinte semmikor, hiszen a polgarmester@, a titkarsag@, az onkormanyzat@ mögött ma még csak véletlenszerűen van ember: polgármester, elektronikus ügyintézésre is kapható hivatalnok.
Elektronizáció: van, de nincs
A közpénzen, pályázati úton működtetett projekt eredményeként elkészült önkormányzati portálok viszonylag kis költséggel fejleszthetők, s már csak a helyhatóságok akaratán múlik, hogy az elektronikus ügyintézést is megvalósítják-e polgáraik örömére. De ettől ma még eléggé messze vagyunk.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.