Elektronikus jelzőrendszerek

Biztonságra törekszünk az otthonunkban, a munkahelyünkön, útközben és pihenéskor, az élet minden területén. Cikkünkben a biztonságtechnika három nagy ága közül az elektronikus védelemmel foglalkozunk.

A biztonságtechnika három főcsoportja: a mechanikus, az elektronikus és az élőerős védelem. Az elsőbe tartoznak a széfek és páncélszekrények, ajtók, ablakok és biztonsági zárak, redőnyök, az átlövésgátló, áttörésbiztos, dobásálló üvegszerkezetek, fóliák, a másodikba a behatolásjelző, beléptető, tűzjelző és távfelügyeleti, valamint videokamerás megfigyelő rendszerek. Megalapozott biztonságot a háromféle védelem együttes alkalmazása ad.

Intelligens mozgásérzékelők

A riasztó- és tűzjelző berendezések érzékelőkön alapulnak, amelyek mozgást, behatolást vagy hőmérséklet-változást jeleznek. A különböző működési elvű - ultrahangos, infra-, mikrohullámú és radaros - mozgásérzékelők mellett vannak, amelyek például az ajtó-ablak nyitást, füst-, lépés-, nyomásváltozást érzékelik. Jelzéseiket vezetékes vagy vezeték nélküli kapcsolaton keresztül vihetik át.

A mozgásérzékelők egyre intelligensebbek: megkülönböztetik például az ember és az állat, sőt a kisállat mozgását is, vagy egy bizonyos üveghang törési frekvenciájára jeleznek. A biztonság fokozható, ha egy infra- és egy ultrahangos mozgásérzékelőt teszünk egymás mellé, amelyek "és" kapcsolatban állnak egymással. Így csak akkor történik riasztás, ha mindkét érzékelő egyszerre jelez.

Az érzékelők - akár már előre kiértékelt - digitális jeleit először a helyi, a házban vagy irodában elhelyezett központi egység dolgozza fel az eszköz programozásának megfelelően, majd az adatsort telefonon - akár mobilon is -elküldi a távoli diszpécserközpontba. Ezek ma már mikroprocesszorokkal működnek, akár 4-256 zónát is felügyelnek. Grafikus kezelőfelületükön zónaként számos dolog - szobák és helyiségek, a családi ház összes ajtaja és ablaka - külön kijelölhető.

A nagyobb cégeknél és állami intézményeknél alkalmazott beléptetőrendszerek - amelyek az illetékteleneket tartják távol az épülettől vagy egyes helyiségektől - általában együttműködnek a tűzjelző és -oltó rendszerrel. Miután utóbbi lokalizálja a tüzet, a komputerizált beléptetőrendszer az adatok alapján megállapítja például, hogy az adott időben és emeleten hányan tartózkodnak. De a lehetőségek korlátlanok, hiszen a rendszer akár munkaidő-nyilvántartási és bérelszámolási programmal is összekapcsolható.

Megfigyelés videón

Ha a digitális érzékelők jelzései nem adnak kellő információt, videokamerás megfigyelésre van szükség. A fekete-fehér vagy színes képernyős kamerák maguk is képesek mozgást érzékelni, és a pásztázott területre eső, akár kerítésen kívüli mozgásokat közlőberendezésen, mondjuk akusztikusan jelezni. A kamerák digitálisan rögzítik a képet, felvételeik pedig bizonyítékul szolgálhatnak. A profi rendszerekkel méterre pontosan meghatározható, hogy honnan érkezik a jelzés, és a videoképen azonnal látható, ki vagy mi okozta a riasztást.

Magyarországon jelenleg nincs megbízható statisztikai adat a biztonságtechnikai rendszerekről. A forgalmazók tapasztalatai azt mutatják, hogy a betörésjelző és riasztórendszerek a legelterjedtebbek. Videokamerás megfigyelő- és beléptetőrendszerekből kevesebb van, a távfelügyelet pedig általában a komplex munkahelyi, céges rendszereknél jelenik meg.

A távfelügyelet lényege a távoli beavatkozás lehetősége. Például, ha egy nagyüzemnél csőtörés van, a számítógépes jelzőrendszeren távolról meg lehet találni, és le lehet zárni az adott csőszakaszt.

A fejlődés iránya

A biztonságtechnikai megoldásokban egyre inkább megjelenik az információtechnológia, a rendszerek egyre összetettebbé válnak. Terjednek az integrált védelmi rendszerek, amelyek magukban foglalják a beléptetést, a behatolás elleni védelmet, az épületfelügyeletet, a tűzjelző rendszert és videomegfigyelést. A központi "agy" kontroll alatt tartja az összes funkciót, riasztás esetén a kezelő előtt megjelenik a riasztás pontos szöveges leírása, a megfelelő intézkedést pedig dokumentálják. Automatizmusok is programozhatók, előre meghatározható, hogy milyen funkciók álljanak le az adott épületrészben. Egyre nagyobb teret hódít a vezeték nélküliség és a miniatürizálás is.

A megfelelő védelmi rendszer megtervezése és kiválasztása ma központi kérdés, és a megoldásnak mindig arányban kell lennie a kockázattal. Magyarországon körülbelül négyezer cég foglalkozik biztonságtechnikával, palettájukon a legegyszerűbbtől a csúcstechnikájú megoldásokig minden megtalálható, így a választás alapos megfontolást igényel.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo