A Budapesti Árutôzsde (BÁT) 2003. december 9-i rendkívüli közgyûlésén a tulajdonosok fölényes többsége felhatalmazta az igazgatótanácsot arra, hogy tárgyalásokat folytasson a Budapesti Értéktôzsdével egy egységes börze létrehozásáról.
– Az elsô lépcsôben integrálódási folyamatról beszélhetünk, amelynek során az árutôzsdei alaptevékenység fizikailag is áthelyezôdne a Budapesti Értéktôzsdére (BÉT), és ott önálló szabályozási keretek közt folytatódna – nyilatkozta lapunknak Török Sándor, a BÁT elnöke. Az elképzelések szerint nem jogi értelemben vett összeolvadásról lenne szó, hanem az árutôzsdei tevékenység eladásáról. A BÁT tulajdonosai ahhoz viszont ragaszkodnak, hogy a különálló árutôzsdei gabonaszekció nyílt kikiáltásos rendszere még legalább öt évig fennmaradjon az új intézményben is.
Parkett helyett elektronika
A pesti börze közel fél évszázadnyi tetszhalál után 1990-ben nyitotta meg ismét kapuit, ám az eltelt bô évtizedben a piac nem mutatott érdeklôdést a két tôzsde integrálására.
– Felmerültek ugyan elképzelések a párhuzamosan futó – így a likviditást is szétosztó – devizaszekciók közös alapra helyezésére csakúgy, mint a BÁT tevékenységének outsource-ban való üzemeltetésére, ám ezek a részvénytársasággá alakulás okozta leterheltség miatt végül nem valósultak meg – mondta a korábbi próbálkozásokról Horváth Zsolt, a BÉT vezérigazgatója.
Az árutôzsde – a devizaszekciónál lényegesen kisebb forgalmú és veszteséges – gabonaszekciójának nyílt kikiáltásos rendszerben mûködtetése költségesebb, mint a kiegészítô jelleggel bevezetett elektronikus kereskedés, amely a forgalom öt százalékát bonyolítja le. Integráció esetén az átveendô tevékenység értéke a jövedelemtermelô képességétôl függ.
– A nyílt kikiáltásos rendszer, a brókerek érzelmi kötöttségétôl függetlenül, akkor racionális, ha legalább a fenntartási költségeit ki tudja termelni – körvonalazza a jövendôbeli tárgyalások feltételrendszerét Horváth Zsolt.
A Deák Ferenc utcai börze, a BÉT 2000-ben vált teljesen elektronikussá. A parketten egymást túlkiabáló brókerek világa ma már kuriózumnak számít Európában, költséghatékonyság szempontjából nem veheti fel a versenyt az elektronikus rendszerrel.
A nemzetközi trendnek megfelelôen a korábbi, „kereskedôk klubjának” tekintett, 2002 nyarán részvénytársasággá alakuló értéktôzsde és az azt bô másfél év után követô árutôzsde átalakuláskor kibocsátott tulajdoni papírjai – meglehetôsen hektikus csereberélést követôen – a félszáz tulajdonos közül a tíz legnagyobb szereplô kezében összpontosultak.
A dupla tôzsderali
Az értéktôzsde esetében ez a folyamat a 2003 áprilisában elsô alkalommal összehívott rendes éves közgyûlés elôtt gyorsult fel, s a tulajdoni hányadok koncentrálódása az év második felében tovább folytatódott.
A BÁT esetében is csak találgatni lehetett, hogy vajon mi a felfutott másodpiaci forgalom indítéka, bár a „bevásárlók” köre sokat elárult: 2003 ôszén az Arago Investment Holding Rt., a Cashline brókercég és üzemeltetési kft., valamint a befektetéseirôl is ismert újságíró, Korányi G. Tamás – saját személyében és az általa képviselt Baál Kft.-n keresztül is – felváltva növelte tulajdoni hányadát.
Az értéktôzsde díjbevételének közel negyedét „beszedô” BÁT részvényeinek ôszi ralija eredményeként a tulajdonosi kör jelentôs részét az – egy spekulációs körbe sorolható – árutôzsdei tagsággal rendelkezô brókerház és pénzügyi befektetôk alkották. A vásárlási rohamra a BÁT decemberi rendkívüli közgyûlésének csúcspontját jelentô – egyébként a napirendi pontok között az utolsó helyekre, Korányi G. Tamás javaslatára bekerülô –, több mint 90 százalékos támogatottságot élvezô integrációs szándék lehet a magyarázat. A közgyûlés példamutató egyetértését a pénzügyi befektetôi mentalitásnak – amit a veszteséges cégek megvásárlása és darabonkénti eladása mutat – és a szakma elvárásainak és elképzeléseinek a találkozásával lehetne magyarázni. A kompromisszum alapját a nyílt kikiáltásos rendszer fenntartása jelentette.
Azonos szereplôk, pénzügyi befektetôk
Mindezek tükrében talán nem meglepô, hogy 2003 második felében az értéktôzsde részvényeit az árutôzsdében is érdekelt szereplôk – elsôsorban az Arago Rt., a Cashline és az október közepére közel 10 százalékával már legnagyobb, késôbb 4 százaléknyi tulajdonától megváló Baál Kft. – kezdték el vásárolni, és megfelelô eladókra is találtak egyes hitelintézeti tôzsdetagok – így a Budapest Bank, a CIB Bank, az Általános Értékforgalmi Bank vagy a Takarékbank – személyében.
A BÉT – amelynek tulajdonosai a jogszabályok alapján egyenként 10 százalékos szavazati jognál többet nem birtokolhatnak – más pénzügyi befektetôk figyelmét is felkeltette. Az októberi 4 százalékáról november végére a tôzsde legnagyobb tulajdonosává elôlépett Szintra-Invest Befektetési Rt. és a jó egy hónap alatt a semmibôl 5,6 százalékkal „berobbanó” Econorg Ingatlanforgalmazó Kft. is a tôzsde 70 százalékát kontrolláló tíz legnagyobb tulajdonos körébe került.
A november végi helyzet egy másik, nem kis meglepetést okozó tranzakció folytán alakult ki: a HVB Bank érdekeltségébe tartozó CA-IB Értékpapír Rt. októberben minden ajánlatot felülmúlva „lecsapott” a regionális rekordösszegért privatizált Postabank brókercégének tôzsdei részesedésére. A hónapok óta elsô bankszférai akvizíció során a HVB csoport a maga 8,12 százalékos hányadával a tôzsde negyedik legnagyobb tulajdonosává lépett elô. A bank az új évben tovább erôsítette pozícióját: január
1-jével megörökölte a bankba olvadó CA-IB Értékpapír Rt. teljes BÉT-részvénytulajdonát,
s az Inter-Európa Bank 2,23 százalékos BÉT-pakettjének január 5-ei megvásárlásával – 10,35 százalékos részesedésével – a tôzsde legnagyobb tulajdonosává vált.
A bank novemberben azzal indokolta lépését, hogy védetté kell tenni a BÉT-et egy esetleges ellenséges felvásárlással szemben, ezen a veszélyen ugyanis a tavaszi közgyûlés nem enyhített. Lévén a börze zártkörû részvénytársaság, a szabadon forgatható tulajdoni hányadok változását követô részvénykönyv csak a tulajdonosi bejelentések alapján frissül, és – bár a gazdasági társaságokról szóló törvény erre lehetôséget adna – a részvények korlátlan átruházását az igazgatótanács nem akadályozhatja meg. Ám a tôzsde közgyûlésében túlsúlyba kerülô pénzügyi befektetôk befolyásolhatják a forgalmi díjak alakulását, bizonytalanná válhat az átalakuláskor lefektetett stratégiai célok követése és az ezek megvalósításához szükséges források rendelkezésre állása.
A BÉT-nél is vonzóbb befektetôi csemege a két börze 25-25 és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tulajdonában álló Központi Elszámolóház és Értéktár (Keler) Rt., amely – kiszolgálva a teljes pénzügyi szektort – a teljes körû elszámolóházi és letétkezelôi tevékenységet végzi.
A BÉT ugyanis a közel 20 milliárd forintos mérlegfôösszegû, a 2002-es üzleti évben 1,5 milliárd forintos adózás elôtti eredményt felmutató Keler Rt.-tôl kapott osztaléknak is köszönhetôen vált nyereségessé, és fizetett ki közel 60 millió forintot tulajdonosainak.
Biztosítékok kellenek
A 2004. január 1-jétôl szakosított hitelintézetté vált Keler Rt.-t speciális feladatköre miatt az MNB megfelelô biztosítékok nélkül nem adhatja ki a kezébôl; ugyanakkor az Európai Unión belül megfigyelhetô integrációs és konszolidációs tendenciák a – bankok többségi tulajdonában álló – tôzsdékbe olvasztják az elszámolási rendszert mûködtetô intézményeket. A hatályos törvények viszont szabad kezet adnak a központi banknak az elszámoló- és értéktári rendszert illetô kérdésekben, így az MNB – más befolyásszerzési csatornát választva – akár Keler-pakettjének eladásával is élhet, aminek valószínûsége – az unióban tapasztalt trendeket és a jogharmonizációt is figyelembe véve – egyre nagyobb. Ebben az esetben az 50 százalékos részesedésre elôvásárlási joggal rendelkezô tôzsdék szavazatainak szükséges többségét megszerzô pénzügyi befektetôk elvileg „helyzetbe kerülhetnek”.
Piaci információink szerint 2003 decemberében tizenegy érdekelt hitelintézet – elejét véve az elszámolóházat körüllengô spekulációs légkör erôsödésének – a jegybank Keler Rt.-ben meglévô részesedésének megszerzését kezdte el fontolgatni. A konzorciumban „nagycsoportosok” lennének a HVB Bank, a Magyar Külkereskedelmi Bank és az OTP Bank, s az ügyet támogatná az Általános Értékforgalmi Bank, a Crédit Lyonnais, az Erste Bank, az Eximbank, az ING Bank, valamint a Volksbank is.
– A következô BÉT-közgyûlés jelentôs lesz.
A HVB Bank ott arra törekszik, hogy a saját szakmai érdekeinek képviselete mellett biztosítsa a tôzsde és így a Keler szakmai kezekben maradását – nyilatkozta lapunknak Szalay-Berzeviczy Attila,
a HVB értékpapír-üzletágának igazgatója, aki a bank BÉT részvényvásárlási projektjéért felel.
A hitelintézeteknek mintegy 5-6 milliárd forintot kell összegyûjteniük, s ha az MNB elfogadja az ajánlatot, az értéktôzsde tulajdonán nagyjából egyenlô arányban osztozó bankszféra és a pénzügyi befektetôk közül az utóbbiak húzhatják a rövidebbet; legalábbis azok, amelyek a Keler Rt. megkaparintásán fáradoztak. A börze részvényei így is jó befektetésnek bizonyulhatnak a remélt osztalékra utazóknak, és a rövid távon spekulálóknak is, bár az utóbbiak haszonrése a január elején 700–1000 százalékon kereskedett papírok árfolyambuborékának kipukkadásával jócskán összezsugorodhat.
Meddig marad az MNB feladata?
A jegybanktörvény következô módosítása várhatóan a nemzeti bank feladatává teszi majd az értékpapír-elszámolási rendszer biztonságos és hatékony mûködésének támogatását, összhangban más európai országok gyakorlatával – adta tudtunkra az MNB, a sajtóosztályra eljuttatott kérdéseinkre válaszolva. Ugyanakkor a fennálló trend az, hogy az elszámolóházakat a magánszektor szereplôi – többnyire a Deutsche Börse példáját követve a tôzsdék – tulajdonolják.
A jegybank nem tartja feltétlenül szükségesnek, hogy a Keler Rt.-ben hosszú távon tulajdonrésszel rendelkezzék; a magánosítás viszont nem öncél, annak során különös gondot kell fordítani arra, hogy a forgalom biztonságos és hatékony lebonyolítása ne kerüljön veszélybe.
Az MNB állásfoglalásából tehát nem derül ki, hogy a börzéket vagy egy banki konzorciumot látna-e szívesebben a Keler Rt. tulajdonosi székeiben. Megfigyelôk véleménye szerint azonban – tekintettel a tôzsdék jelenlegi helyzetére – az utóbbi megoldás van elônyben. Annyi viszont már most elmondható, hogy az errôl szóló döntés – amely már az elsô félévben is napirendre kerülhet –, valamint a két tôzsde esetleges integrációja hosszú távon lényeges befolyást gyakorolhat az Európai Unióra felkészülô hazai pénzügyi szektor versenyképességére.
Nagy Tivadar
Börzeláz
A részvénytársasággá alakult két budapesti tôzsde spekulációs összeesküvés-elméletek termékeny talajává vált. A múlt év vége a két intézmény súlyához méltó meglepetéseket hozott, és a fejlemények – a többéves sikertelen próbálkozások után – akár a két börze régóta áhított újraegyesüléséig is vezethetnek.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.