Cycab: a holnap városának autója
A színes, gömbölyű, oldalt nyitott csodaautó mókás formájával leginkább egy felnagyított gyerekjátékra emlékeztetett, és hamar a kiállítás kedvence lett. A kis jármű az automatizált út elnevezésű, nagy francia K+F program egyik eredménye. A több mint 1600 kutatót alkalmazó INRIA (Nemzeti Informatikai és Automatikai Kutatóintézet) csaknem tízéves fejlesztőmunkával állította elő, az intelligens városi közlekedés új eszközeként. Franciaországban egyébként több más intelligens közlekedési projekt is fut. Ezek nem titkolt célja a mai magánautók használatának visszaszorítása a forgalmi dugókkal teli városi utakon egy praktikus, környezetkímélő, hely- és energiatakarékos járművel. A tervezők új városi tömegközlekedési rendszert álmodtak meg azokba a zónákba, ahol a forgalomkorlátozás különösen fontos: ilyenek a városközpontok, a vasútállomások, a repülőterek, az egyetemi campusok és a turisztikai csomópontok. Az elképzelések szerint ezeken a területeken lehet majd közlekedni az egyszerűen és biztonságosan használható, többnyire automatikusan működő elektromos autókkal.
A Cycabbe smartkártyával lehet bejutni, joystickkel irányítható, és abszolút biztonságos: óránként 30 kilométeres maximális sebességgel halad. Két felnőttet és két gyermeket képes befogadni. Hossza 1,90, szélessége 1,20 méter, súlya 300 kiló, 4 darab 1 kilowattos villanymotor hajtja. Az indukción alapuló, automatikus feltöltődés még inkább egyszerűvé teszi a használatot. Az autóban multimédiás, internetre csatlakozó terminál fokozza az utasok kényelmét, hiszen turisztikai és kereskedelmi információkkal látja el őket a városról.
*
Virtuális szórakoztató park
Különleges lehetőségeket rejt magában a Genfi Egyetem projektje, a virtuális szórakoztató park (VPARK). A bemutatón egy lánynak mágneses érzékelőket rögzítettek a teste több pontjára: fejére, karjára, csuklójára, csípőjére, combjára, vádlijára, lábfejére – természetesen a ruha fölé –, aki azután elkezdett mozogni, pontosabban táncolni, miközben a hozzákapcsolt számítógép monitorján egy animált figura ugyanazokat a mozdulatokat végezte, mint ő. Ezzel a technológiával lehet például interneten keresztül oktatni, akár táncórákat is. A Genfi Egyetem MIRALab elnevezésű kutatócsoportja 1989 óta dolgozik információs technológiai projekteken, köztük a görög és brit együttműködéssel kifejlesztett VPARK-on.
*
Elektronikus olimpiatérkép
A négymilliós Athén Akropoliszának árnyékában, a Plaka girbegörbe kis utcáin nem kevesebb, mint kétmillió vendéget kell majd elkalauzolni a sporteseményekre a 2004-es olimpia 16 napján. A rendezők úgy látják, hogy erre csak a legmodernebb technológia, az e-közlekedés vívmányainak felhasználásával lesznek képesek, így az Európai Unió által finanszírozott ASTRON projekt keretében máris azt vizsgálják, hogy miként lehet az űrtechnológiákat felhasználni a közlekedési, környezeti és biztonsági feladatok megoldására.
A bevetésre tervezett eszközök: minden egyes jármű terminálja megkapja a műholdas és a földi adatokat a valós idejű forgalmi adatokról, egy interaktív autónavigációs rendszer emellett időjárási, környezeti adatokat, valamint a sporteseményekről szóló általános információkat is közli a turistákkal. A tervek szerint működik majd egy olyan interaktív információs rendszer is, amely annak megfelelően küldi és veszi az információkat, illetve kérdéseket, hogy a felhasználó területileg éppen hol helyezkedik el. És természetesen a helymeghatározó és telekommunikációs technológiák segítségével egy olyan biztonsági rendszert is kiépítenek, amely hang- és adatátvitelre is képes lesz, és annak segítségével pillanatokon belül lokalizálni tudják az esetleges balesetek helyszínét, és a rendszergazdák azonnal a helyszínre tudják irányítani a mentőalakulatokat. 2000-ben, Nizzában mindez még vízió volt, 2004-ben Athénben már valóság lesz.
*
Uniós gerinchálózat
A 80 millió eurós beruházás 30 ország – köztük Magyarország – kutatóinak igényeit elégíti ki. A hálózaton a mindennapi élet ezernyi apró részletét vizsgálhatják majd a kutatók, legyen szó akár az e-közlekedés, akár az e-egészségügy területéről.
Az unió nem titkolt célja az, hogy behozza lemaradását, sőt rövid távon túlszárnyalja az Egyesült Államokat az információs technológia szintjében és az internethasználat elterjedésében. Az elhatározás szerint e projekt keretében másodpercenként 2,5 gigabájtos átviteli kapacitású, egész Európán áthúzódó internetes gerinchálózatot hoznak létre, ami a csaknem egy évvel ezelőtt bejelentett eEurope-terv egyik első nagy lépése. A hálózatot jövőre kezdik kiépíteni, és körülbelül négy éven belül, a kapacitás évenkénti megduplázásával másodpercenként 10 gigabájtot meghaladóra szeretnék fejleszteni. Magyarország részéről a Hungarnet vesz részt a hálózatban. A Hungarnet egyrészt a Nemzeti Információs Infrastruktúra Program (NIIF) köréhez tartozó felsőoktatási intézményeket, akadémiai és más kutatóintézeteket, közgyűjteményeket (könyvtárakat, levéltárakat, múzeumokat) tömöríti, másrészt pedig az akadémiai szféra hálózatát jelöli. A GEANT lesz tehát az európai kutatói hálózat új generációja, amely képes ellensúlyozni azt a hátrányt, amely a magas telekommunikációs tarifák miatt sújtja az öreg kontinens kutatóit. Nemcsak giga-sebességet, globális kapcsolatot és garantáltan jó szolgáltatást jelent majd, hanem földrajzi expanziót is, hiszen az eddigi 24 országon kívül újabb hat állam, Bulgária, Románia, Észtország, Lettország, Litvánia és Szlovákia kutatói kapcsolódnak hozzá. Így az európai országok kölcsönösen hozzájutnak egymás kutatási eredményeihez.
*
Fókuszban az e-egészség
Az Európai Bizottság Információs Társadalom Főigazgatóságának elismerését olyan úttörő termékeknek ítélik oda, amelyek a legkiemelkedőbb európai fejlesztéseket képviselik az információs technológia területén. Idén az első és a harmadik díjat is egészségügyhöz kapcsolódó vívmányok nyerték el.
Első helyezett: hordozható ultrahangkészülék
Az eszközt a német irányítással működő nemzetközi konzorcium, a TeleInViVo fejlesztette ki. Az orvosok a világ legeldugottabb szögleteiben, távoli szigeteken, mezőgazdasági területeken vagy éppen válsághelyzetekben is képesek használni. A hordozható PC-t telekommunikációs eszközökkel és egy háromdimenziós ultrahangállomással szerelték fel. A rendszer olcsó, könnyű, szállítható és természetesen sugárzástól mentes. Az orvosok helyben megvizsgálják a betegeket, és az adatokat interneten, ISDN-en, hagyományos vagy mobil telefonvonalon elküldik a távolban lévő szakértőknek. Szükség esetén akár orvosi konzíliumot is tarthatnak videotelefonon keresztül. Az eszköz már kész a tesztelésre. A tervek szerint egy portugáliai kórházban, mint központban, valamint az Azori- és a Kanári-szigeteken, valamint az UNESCO segítségével Ugandában és Kazahsztánban próbálják ki.
Második helyezett: e-business-megoldások
A MINEit’s Web Intelligence Service ír magáncég internetes szoftvereket fejleszt ki az e-commerce-ben, az információszolgáltatásban érdekeltek számára. A díjnyertes szoftver, az Easyminer elemzi és előre jelzi a site-tulajdonosok számára a látogatók viselkedési dinamikáját a navigációs szokásoktól kezdve a vásárlói ízlésig minden területen. A szoftver képes kiválasztani a vásárlók egyes alcsoportjait bizonyos paraméterek alapján a reklámkampányok számára.
Harmadik helyezett: sebészeti szimulátor
Idén áprilisban hozta létre a Svájci Szövetségi Technológiai Intézet lausanne-i és zürich-i egysége a Xitact nevű társaságot a „virtuális beteg” megalkotására. Az egyedülálló módszer virtuális szimuláción alapszik. Lehetővé teszi orvostanhallgatók és praktizáló sebészek számára, hogy gyakorolják munkájukat, és tökéletesítsék technikájukat. A rendszer segítségével a virtuális szervek anatómiai képét az átlagos PC is képes megjeleníteni, méghozzá nagyon is valósághű módon. Így az orvosok nemcsak láthatják, hanem érezhetik is a beavatkozást. Ezzel az eszközzel a jövőben a sebészek a valódi műtétek előtt, kockázat nélkül kipróbálhatják a bonyolult eljárásokat.
Összeállította: Sebők Orsolya
Bemutatkozott a jövő
Az információs társadalom és technológiák legújabb fejlesztéseiről immár harmadik alkalommal szervezett kiállítással egybekötött konferenciát az Európai Bizottság Információs Társadalom Főigazgatósága a közelmúltban. Az idén Nizzában megrendezett eseményen 3500 négyzetméteren összesen 70 újdonságot mutattak be. Hazánkat az Információs Társadalom és Trendkutató Központ (ITTK) munkatársai képviselték, az ő segítségükkel „mazsoláztunk” az ott látott és hallott érdekességekből.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.