Baj van

Láng István kutatóprofesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja nevéhez fűződik az a ma már széles körben ismert VAHAVA-projekt, amely cselekvést sürget: a klímaváltozás következményeire való felkészülést. A Föld éghajlatában bekövetkezett változásokról már nem kell meggyőzni sem kormányokat, sem embereket. Baj van. De meg lehet-e állítani az éghajlatváltozás negatív tendenciáját, lehet-e még valamit tenni, és ha igen, mit annak érdekében, hogy környezetünk élhető maradjon? Mi a kormány felelőssége, s mennyi időnk maradt a cselekvésre. Erről kérdeztük a professzort.

- Tény, amit senki nem vitat: az ipari forradalom óta, de inkább az utóbbi 150 évben a légkör szén-dioxid-tartalma 30 százalékkal megnövekedett. A szén-dioxid az egyike azoknak a gázoknak, amelyek az üvegházhatást kiváltják, s 52-54 százalékban okolható az átlaghőmérséklet emelkedéséért. Eltérőek a vélemények, miért van ez? Mi azt az álláspontot képviseljük, hogy alapvetően emberi tevékenység következtében állt be ez a helyzet. Az utóbbi 150 évben kezdődött és terjedt el a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása. Az utóbbi száz évben az emberiség létszáma másfélmilliárdról több mint hatmilliárdra növekedett. Az utóbbi száz évben irtotta ki az emberiség az erdők 30 százalékát. A kevesebb növényzet kevesebb szén-dioxidot köt le a levegőből. Az utóbbi 50-100 évben építette be az ember a föld felszínét épületekkel, utakkal, egyebekkel, amihez rendkívül nagy mennyiségű cementet használt fel. A cementgyártás során karbonátos kőzetet termikusan bontanak, kalcium-karbonátos dolomitos kőzeteket. A termikus bomlás után rendkívül sok szén-dioxid szabadul fel.

Az emberi tevékenység természetesen nem csak a légkört befolyásolja. Az is tény, hogy a Föld felszínének átlaghőmérséklete az utóbbi száz évben 0,6-0,7 Celsius-fokkal megnövekedett. Egyébként a Föld átlaghőmérséklete 15 fok körül van, Magyarországé 11 fok. Emelkedés esetén megváltozik a hidrológiai ciklus és az energetikai folyamatok is. Több víz párolog el, ami nem marad fönn, hanem lehullik. S nem szépen, egyenletesen földrajzilag és időben, hanem egyre szélsőségesebb formában: jellemzőek az özönvízszerű esők, amelyek falvakat mosnak el. Megszaporodtak a szélsőséges időjárási események, és azok intenzitása növekedett. Az emberiség felismerte ezeket a problémákat, a klímapolitika már megkerülhetetlen gyakorlata az országoknak és a globális szervezeteknek. Két alappillérre épül a klímapolitika. Az egyik a csökkentés, tehát az emberi tevékenységek miatt a légkörbe jutó üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése, vagy/és a szén-dioxid-lekötés növelése erdőtelepítéssel. A másik alappillér: a klímaváltozáshoz, a szélsőséges meteorológiai eseményhez való alkalmazkodás. A csökkentésről ma kell intézkedni, azonnal korlátozni, ami nem könnyű dolog, mivel jótékony hatása legjobb esetben csak 30-40 év múlva érzékelhető.

- Van annyi időnk? Egyes vélemények szerint az éghajlati változások felgyorsultak, nem lineárisan változnak.

- Egy vállalatnak most kell árbevételt produkálni, s a mostani befektetését nem 30 év múlva, akár jobb időjárási viszonyok közepette, akarja realizálni. Az alkalmazkodásra emiatt nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni a kormányoknak. Ha most cselekszünk, megelőzhetjük a nagyobb bajokat. S ha a baj bekövetkezik, nagyon hatékony elhárításra kell képesnek lennünk. Az árvíz példájával érzékeltetve: megelőzés az, ha megfelelő, jól karbantartott gátrendszer áll rendelkezésre, elegendő kapacitású víztározók épülnek a felesleges víz leengedésére. Ha már védekeznünk kell, nagy baj van. A mozgósítás technikai, emberi összefogást igényel. Magyarországon egyébként a védekezés a legjobban szervezett. Szervezetten törődni kell azzal is, hogy összedőlnek házak, vetések semmisülnek meg, emberek halnak meg, állatok pusztulnak el. A kárt szenvedettek számára normális, új életfeltételeket kell teremteni. Itt belép a szociálpolitika, a szolidaritás, a társadalmi összefogás.

- Rendszerszemlélettel, minden mindennel összefüggésben kell gondolkodni és cselekedni.

- 2003-ban indult a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és a Magyar Tudományos Akadémia közös, hároméves kutatási projektje. A VAHAVA-projekt - Változás-Hatás-Válaszadás - néven ismertté vált kutatás, A globális klímaváltozás hazai hatásai és az arra adandó válaszok éppen azt a módszertant követi, hogy a nagyrendszereket szintetizálja, interdiszciplináris és multiszektorális. A cél az volt, hogy elsősorban a kormányzati, politikai, gazdasági és önkormányzati döntéshozók figyelmét keltse fel, jelezve a klímaváltozás hatásaira való felkészülés társadalmi, gazdasági, természeti és környezeti feladatait. Természetesen nagyon fontos a lakosság szerepe is a felkészülés folyamatában. A kutatás elsősorban az alkalmazkodásra tette a hangsúlyt. A csökkentés rendeletileg viszonylag könnyebben szabályozható. Az alkalmazkodás nagyon sok területet ölel fel: érinti a természetvédelmet, az agrár-, az erdő-, a vízgazdálkodást, az energetikát, a közlekedést, az infrastruktúra-fejlesztést, a közegészségügyet, a katasztrófavédelmet, a közgazdasági, jogi szabályozást, a tudatformálást, a nevelést.

Három évet kaptunk a projekt kidolgozására, s évi 35 millió forint támogatást. Ilyen rövid idő alatt és ilyen kevés pénzből nem lehet alapvetően új felfedezéseket tenni. De az elmúlt 25-30 év alatt nagyon sok kutatási és gyakorlati eredmény született a világban, mely tudást integráltuk a kutatásunkba. A meglévő tudások szintézisére törekedtünk. Ez a szintézis azonban új szellemi produkciót jelent. Több száz kutató vett a munkában részt. Regionális szakértői konferenciákon véleményezték a VAHAVA-t. Már a zárókonferencián is túlvagyunk. A kiosztott Kék füzetben a legfontosabb megállapítások szerepelnek. A VAHAVA-jelentés az év végén jelenik meg könyv formájában. #page#

- Lát-e reményt arra, professzor úr, hogy a jelentésben foglaltakat meghallják a döntéshozók, és az emberek. Van-e esély arra, hogy a benne foglaltak beépüljenek a kormányzati programokba, a vállalatok, a civil szervezetek működésébe és az utca emberének is az életébe?

- Azt hiszem, már mindannyian odafigyelünk a természetben zajló rendkívüli eseményekre. Ebben óriási szerepe van a modern hírközlésnek. A televíziós csatornákon keresztül szinte mindennap szembesülünk az árvizek, a hőség, az aszály, a sárlavina miatt keletkezett problémákkal. A lakosság 60-70 százaléka nézi a híradót, rögződik a tudatunkban, hogy a Föld időjárásával valami nagy baj van. Ugyanez érvényes a politikusokra is. A befogadással nincs nagy probléma. A cselekvési reakciók viszont még nehezen provokálhatók ki.

- Jellemzően mindenki a másikra, leginkább felfelé mutogat. Elhárítjuk a felelősséget. Pedig életmódunk alapvető változtatásával magunk is sokat tehetünk a természet egyensúlyi romlásának folytatódása ellen.

- Nem lehet előre biztosan tudni, hogy jövőre aszály lesz. Akik döntést hoznak pénzekről, abban reménykednek, hátha nem történik katasztrófa, s nem hozzák meg a szükséges intézkedéseket. Ez történt az elmúlt években az árvízvédelemmel kapcsolatban. Szerencsénk volt, hogy az idei árvizet viszonylag kevés áldozattal megúsztuk. De úgy látszik, kellenek ezek a "mini"-katasztrófák, hogy felébredjünk.

- Tartok attól, hogy éppen az előrelátás hiányzik nálunk. Felkészülés arra, hogy a bajok ne történjenek meg. Mikor terjed odáig az előrelátás, hogy az árvízveszélyes területekre ne építsük fel újból a házakat, és az állandósuló belvizekre felkészülve, a magasan fekvő területekre telepítjük át a lakosságot?

- A politikát legfelsőbb szinten négy évre választott politikusok csinálják. Két évvel ezelőtt még viccelődtem azzal, hogy a klímaváltozás még nem lépte át a politikusaink ingerküszöbét. Ma ennél optimistább vagyok. Még a választások előtt beszámoltunk a munkánkról az Országgyűlés Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottságában, kérve a honatyák támogatását és bizalmát ahhoz, hogy legyen Magyarországnak egy hosszú távú fölkészülési stratégiája. A javaslatot a két bizottság minden tagja, az ellenzék is megszavazta. Megértették, hogy szükség van a hosszú távú gondolkodásra, amit rövid távon nagyon konkrét akciókkal kell színezni, fűszerezni. Az emberek ugyanis általában két idősávban gondolkoznak: mi lesz az unokáik sorsa, és mi történik velük holnap, baj esetén.#page#

- Felelős tudósok, filozófusok, gondolkodók egy széles tábora szerint nincs már hosszú időtávlatú cselekvési program végrehatására időnk. Felgyorsultak az események, a mágneses pólusok elmozdulása miatt is tartani kell földrajzi átrendeződésektől. Magyarországon a trópusi éghajlat jelei mutatkoznak. Sokan úgy tartják, nincs 6-7 évnél több idő a cselekvésre.

- Én kicsit hosszabbra becsülöm a klímaváltozás visszafordíthatatlanságáig meglévő időszakot. Európa számára tudományos tekintélyek szerint a határérték: plusz kettő fok meleg. Ebből már 0,7 fokot ledolgoztunk. A légkör szén-dioxid-tartalmának határértéke: 550 egység, ma 380-nál tartunk. A romlás folyamata valóban felgyorsult. De, szerintem, van idő a felkészülésre. Szerencsére a Kárpát-medence kicsit védett ebben a vonatkozásban. Nincs tengerpartunk. A Kárpátok pedig elég biztos védőbástyát jelentenek Magyarország számára.

- Lehet, hogy a belvizekkel gyűlik meg a bajunk, melyek egy idő után állandósulhatnak.

- Valóban, országunkban a vízzel lesz a következő években a legnagyobb probléma. Vagy túl sok lesz, vagy túl kevés, sosem normális.

- A klímaváltozással együtt járó életmódváltások a gazdaságot alapjaiban rengethetik meg. A jelenlegi világgazdasági és nemzetgazdasági egyensúlyok összeomolhatnak. Tehát fel kell készülni egy más alapokon álló gazdasági, társadalmi berendezkedésre is, amit mindenképpen megelőz egy káosz, a régi rendszer, egyensúly felbomlása. Fel lehet-e erre egyáltalán készülni?

- Egészen más közgazdasági tervezési szemléletre lesz szükség. Sokkal egyszerűbb volt minden évben megtervezni a búzatermés átlagát, mint azt, mennyi eső esik majd. Jelentős gondolkodásmód- és módszertani változásokkal lehetséges a feladatot megoldani. Nagyon sok a teendő. Felül kell vizsgálni például a szabványokat, a határértékeket, minden területen, akár az épületek, akár az élelmiszerek vonatkozásában. Föl kell készülni szélsőségesebb időjárási viszonyokra. Ezt meg lehet tenni, meg tudjuk tenni. Nem szeretek pánikot kelteni, tény, hogy komoly a veszély, de van időnk cselekedni. A VAHAVA projekt legfontosabb javaslata, hogy készüljön el a Nemzeti Éghajlat-változási Stratégia. Elkészítésének szükségessége, a mi javaslatunkra, bekerült az új kormányprogramba. Józan számítások szerint a jövő év első felében a stratégiát már elfogadhatja az Országgyűlés. A környezetvédelmi és vízügyi miniszter vállalta az előkészítés feladatát. Elkezdődött a Stratégia alapkoncepciójának készítése. A miniszter igényli a segítségünket. Maga a stratégia 20-25 évre szól, nem terv, hanem irányelv, amelyeket a mindenkori kormánynak le kell bontani kétéves cselekvési programokra. Öt társadalmi vitát szervezünk. Az öt szakosított értekezletből három kiválasztott terület, kettő pedig inkább horizontális és társadalmi szintű lesz. A három kiválasztott terület: az infrastruktúrák, az épületek, az egészségügy, azonkívül az agrárgazdaság, az erdészet, a természetvédelem, a harmadik pedig a vízgazdálkodás, vagyis az árvíz, a belvíz, az özönvízszerű esők témája. Két horizontális összejövetelt is tervezünk, egyiket a civil szervezetekkel, a másikat pedig az ifjúsággal. Azokkal, akik 25 év múlva élvezni fogják sikeres munkánk eredményét. Ezt szeretnénk elérni.

- A nemzetközi trendek segítenek-e ebben? Például az európai uniós pénzek között jócskán akad-e környezetvédelemre, a régiófejlesztésekre megcímkézett?

- Benne vagyok az Európai Unió "klímaváltozáshoz való alkalmazkodás" elnevezésű munkacsoportjában. Eléggé rálátok a többi ország helyzetére. Jó középmezőnyben vagyunk a felkészülésben. Az Európai Unió november 27-én hozza nyilvánosságra az úgynevezett Zöld Könyvet, mely a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásról szól. Tehát az unió is nagyon komolyan veszi a feladatot. Az uniós pénzek elosztásakor a klímaszemléletnek integrálódnia kell a térségi, a regionális fejlesztési tervekbe.

Elkötelezettséggel
Személyes elköteleződéséről Láng István professzor így vall: "Van, természetesen. A környezetvédelemmel, mint ilyennel, 1971-ben véletlenül kerültem közelebbi kapcsolatba. Akkor főtitkár-helyettes voltam az Akadémián, a nemzetközi ügyek hozzám tartoztak. Részt vettem rendszeresen az UNESCO kétéves közgyűlésein. Az UNESCO-ban már 1968-69 táján egy "Ember és bioszféra" programot dolgoztak ki. Ez nem éghajlati probléma volt, hanem környezetvédelmi, ami megelőzte a stockholmi, 1972-ben tartott konferenciát legalább egy évvel. Egy kicsit beledolgoztam magam a programba.
Éppen váltásban voltam a tudományos kutatásban, lezárultak a korábbi kísérletek, s a közgyűlés után ráálltam erre az újnak számító területre: a környezetvédelemre. Akkor még szó sem volt klímaváltozásról. A nyolcvanas években véletlen szerencse folytán bekerültem az ENSZ-közgyűlés által választott bizottságba. Úgy hívták, hogy Környezet- és Fejlődés Világbizottsága. Ennek az volt a feladata, hogy dolgozzon ki koncepciót arra, hogy az évezred-forduló tájékán a világnak milyen környezetpolitikát kell folytatnia.
Ezzel bekerültem a világ környezetvédelmi, hogy így mondjam, azon "fazekába", ahol a "legforróbb levest főzték". Ez a bizottság készítette el 1987-ben a "Közös jövőnk" című jelentést. Abban már megjelent a klímaváltozás témája. Levezettem utána néhány nagyobb környezeti programot itthon, már húsz évvel ezelőtt könyvet írtam a biomassza-hasznosításról. Én szerkesztettem a környezetvédelmi kétkötetes lexikont. Az MTA főtitkára lettem 1985-1993-ig, majd 62 évesen nyugdíjasként foglalkoztam szeretett témáimmal. A VAHAVA-projektet nekem találták ki. Persze hogy elvállaltam. Szeretném végigvinni azt, amit elkezdtem. Mert nagy a baj, de még időben vagyunk."

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo