Az előtakarékosság utózöngéi

Öngondoskodáson alapuló, az időskori nyugellátást kiegészítő intézmény jött létre nyugdíj-előtakarékosság elnevezéssel, de vélhetően csak felemás sikerrel. Igaz, a felső középosztály megtalálhatja számítását, akár már számlát is nyithat.

A nyugellátás negyedik pilléréről Pichler Ferenc pénzügyminisztériumi kabinetfőnöknek a december eleji rövid, hárommondatnyi nyilatkozata a Piac és Profitnak: a Pénzügyminisztérium előterjesztése már a kormány előtt van. Az országgyűlés mielőbb napirendre tűzi a törvénytervezetet. Legkésőbb márciusra hatályos jogszabály lesz a nyugdíj-előtakarékossági számláról szóló törvény. De a januári életbe léptetésnek is jó esélyét látta a kabinetfőnök. És igaza lett. Közvetlenül karácsony előtt a parlament elfogadta a jogszabályt.

Vegyes fogadtatás

A Magyar Biztosítók Szövetsége főtitkárának nincs túl jó véleménye az új befektetési termék előkészítettségéről, bár november közepén már tudni lehetett, hogy milyen formában kerül a kormány elé a jogszabály. Dr. Trunkó Barnabás utalt is rá, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számla bevezetését felvállalva a mostani miniszterelnök a tőzsde meglátogatásakor úgy rukkolt elő, mint elődei, amikor megígérték az idősebb korosztály ingyenes repülőjegyét vagy az ingyenes gyermekbiztosítási kötvényt, illetve a Wesselényi árvízvédelmi alapot.

Másutt is csinálják
Magyarországon teljesen új "termék" a nyugdíj-előtakarékossági számla. De az Egyesült Államokban már sok éve, Ausztriában és Lengyelországban két, illetve egy éve "él" ez a hosszú távú megtakarítási forma. Nyugati szomszédainknál az állam prémiumot ír jóvá

a befizetés 9 százaléka erejéig. A 2003-ban elindult egyéni jövőtakarékszámla-rendszerhez 280 ezren csatlakoztak, s 240 millió euró felhalmozott tőkével rendelkeznek. A lengyelek egy évvel később indították hasonló konstrukciójukat, ott 100 ezren nyitottak számlát azóta.

A pénzügyi szolgáltatói piacot először fel is kavarta a nyugdíj-előtakarékossági számla gondolata. Míg a Magyar Bankszövetség úgy-ahogy támogatta a Budapesti Értéktőzsde és a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) ötletét, addig a bankszövetség elnöke sokkal óvatosabb volt, mondván, a nagy energiák árán kiépített nyugdíjpénztári rendszert veszélyezteti a hasonló megtakarítási, befektetési forma. A biztosítási szakma viszont nem mondhatta, hogy nem támogatja az öngondoskodáson alapuló, az időskori nyugellátást valamilyen módon kiegészítő intézmény létrejöttét. Ezért annak működtetésében is aktív szerepre készült a biztosítótársaságok egy része.

A tőkepiaci szakmai szervezetek tehát együtt dolgozták ki és nyújtották be koncepciójukat a pénzügyi kormányzatnak, ám útközben az egyik pénzügyi szolgáltató eltűnt a dokumentumokból: a biztosítótársaságok ugyanis nem végezhetnek számlavezetést. Dacára annak, hogy a szakismeretük mellett alkalmasabb terjesztő apparátussal is rendelkeznek, mint a hagyományos befektetési csatornák.

Speciális megtakarítási számla

A jogszabály, amely ez év január elsején lépett életbe, nem egyszerűen egy számlatípusról szól, hanem számlák rendszerét jelenti, s a nyugdíjrendszer reformja egyik elemének tekinthető, s ez az öngondoskodási forma bővítheti a megtakarítók választási lehetőségét, egyben segítheti a tőkepiac fejlődését.

Végül is olyan speciális megtakarítási számla született meg, amely az értékpapír-letéti számlát és az ügyfélszámlát egyesíti, s - ami talán a leginkább megkülönbözteti a hasonló funkciójú nyugdíjpénztáraktól - a tulajdonos egyéni befektetéseinek aktuális egyenlegét tartalmazza.

A számlán lévő pénzt a nyugdíjba lépésig nem lehet fölvenni. Az állam viszont adókedvezményt nyújt, amely évente gyarapítja a számla egyenlegét. A rendszer úgy működik, mint a már ismert lakáskassza-szisztéma. A kedvezmény mértéke, összhangban az önkéntes pénztárakat illető kedvezményekkel, a befizetések 30 százaléka, de maximum évi 100 ezer forint, illetve a 2020 előtt nyugdíjkorhatárt elérő megtakarítók számára maximum 130 ezer forint.

Még tavaly év végén, a Budapesti Értéktőzsde megbízásából, viszonylag szűk mintára alapozva, megvizsgálták a lakosság "várakozását". Kiderült, hogy az emberek 70 százalékának fogalma sincs arról, hogy mi az a nyugdíj-előtakarékossági számla. A megkérdezetteknek mindössze a 15 százaléka tartotta jó ötletnek a 2006-ban elinduló konstrukciót. Szakértők szerint az sem szerencsés, hogy a munkáltatók nem kapcsolódhatnak be a számlarendszerbe úgy, mint az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében.

Vélhetően nem azok veszik majd igénybe ezt a megtakarítási lehetőséget, akiknek nyugdíj-kiegészítésre lesz szükségük öregkorukban, hanem azok, akik a felső középosztályba tartoznak, és megengedhetik maguknak, hogy december 31-én befizessenek 400 ezer forintot, hogy a pénzük egy nap alatt 30 százalékot kamatozzon.

A lobbi az lobbi
A tőzsdeelnök, Szalay-Berzeviczy Attila valamennyi munkahelyén - a börzén és bankjában, a HVB-nél - keresztülverekedte az Ausztriában jó hitelintézeti termékként elkönyvelt negyedik pillért, a nyugdíj-előtakarékossági számlát. A Piac & Profit Online nyomon követte a lobbizást, tudósításaiból idézünk.
2005. július 20. Levelet - vagy inkább felszólítást -postáztak a kormányfőnek, több miniszternek és a négy parlamenti párt elnökének a nyugdíj-előtakarékossági számla bevezetésének jogi háttere megvalósításáért a tőkepiac hazai szereplői. A Budapesti Értéktőzsde, illetve a befektetési szerveződések, a biztosítótársaságok elementáris erővel küzdenek azért, hogy a részvénypiacon megjelenhessenek a tényleg hosszú távú egyéni befektetések szereplői, azok a magánemberek, akik valóban a nyugdíjba vonulásukig kívánják a számlán "dolgoztatni" a pénzüket, és - amennyiben a jogszabályt megalkotják a törvényhozók -olyan típusú kedvezményt is zsebre vágni a folyamat végén, mint amilyennel manapság a lakástakarék-pénztári befizetőket segíti az állam.
2005. december 29. A BÉT-évvég számainál is fontosabb információvá vált a tőzsdevezetés tetteinek lajstroma. Ennek december 29-i ismertetése Szalai-Berzeviczy Attila tőzsdeelnöknek kellemes feladat volt, elvégre éven belüli sikernek könyvelhette el a kormányfő meggyőzését, aki pár hónap alatt tető alá hozatott legalább két törvényt, a tőkepiac legnagyobb örömére. A negyedik nyugdíjpillérről és a kockázatitőke-társaságokról szóló jogszabályok januártól már hatályosak is, s a siker értékéből az sem von le semmit, hogy a bankok többsége a mérsékelt érdekeltség miatt, a biztosítók pedig a váratlan kirekesztettség okán egyelőre nem sok esélyt adnak a nyugdíj-előtakarékosságnak. Szalai-Berzeviczy Attila azonban az újabb hosszú távú befektetési lehetőség fontos eszközeként emlékeztetett a januártól működő új intézményre. Hozzátette, a tőzsde életében a hosszú távú hozamjelentések bevezetése pedig a nyugdíjpénztárakat hivatott rávenni arra, hogy bátorkodjanak befektetési politikájukban még jobb helyre sorolni a tőkepiacot. (...) A tőzsdeelnök szinte megígérte, hogy lesz árfolyamnyereség-adó. De azt is garantálta - az év végén nem is volt olyan nehéz -, hogy ezzel a közteherrel 2006-ban még nem találkozunk, csak egy évvel később. S mert a tőzsdevezetés ebben az ügyben aktívan befolyásolta és befolyásolja a kormányzatot és a törvényhozást, elérhetőnek érzik a 10 százaléknál nem magasabb adót, amelyet az első 50 ezer forint után eleve nem kell megfizetni, fölötte pedig a nettó nyereségre érvényesítik.
2006. január 3. Nyugdíj-előtakarékossági számlát nyithatnak az ügyfelek a HVB Banknál már január első munkanapjától kezdve - jelentette be a hitelintézet január 3-án, s ezzel jogot formál magának az elsőségre. A program (...) a lakosság öngondoskodásának és befektetési tudatosságának fokozásán túl serkentőleg hat a tőkepiac fejlődésére is. (...) A HVB Bank fontosnak találta azt is nyilvánosságra hozni, hogy az új megtakarítási lehetőség nemcsak a fiatalok, hanem valamennyi aktív kereső számára ajánlható a nyugdíjas években felhasználható megtakarítás növelése érdekében. (...) A számlán elhelyezett megtakarítások hozama - közli a bank - minden esetben mentesül az árfolyamnyereség-adó alól.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo