A negyedik jelentés

Rendkívül erős választási kampány után, melynek során a politikai pártok gyakran használták fel a külföldi befektetéseket – a másik fél nagytőkéhez való viszonyát – egymás sértegetésére, a Magyar EU Bővítési Üzleti Tanácsba tömörült magyarországi multik vezetői a nyár közepén elkészült negyedik országjelentésükben határozottan leszögezték: a külföldi beruházások további erőteljes beáramlása előfeltétele a magyar gazdaság európai uniós versenyképességének, és szükség van arra, hogy a magyar kormány támogassa a közvetlen külföldi tőkebefektetéseket.

A ma emberének egzisztenciája alapjaiban rendült meg, s ezért hajlamos arra, hogy a közvetlen környezetén kívül eső fejlődési folyamatokat veszélyként értékelje, s hogy megkíséreljen – nem minden paradoxontól mentesen – önmaga illuzórikus menedékébe visszahúzódni, elutasítva mindent, ami ettől eltéríthetné. Ez a mondat az UNESCO Oktatási Világbizottsága jelentésében szerepel. S amiért most előhozzuk, az az, hogy Magyarországon is időről időre megerősödik egy társadalmi-politikai csoport, amelyik úgy félti az országot, a nemzetet, hogy eközben tudatosan vagy megtévesztve, támadja a nálunk is letelepedő, itteni vállalatokat, leányvállalatokat létrehozott multinacionális cégeket.

Abban ma már Magyarországon – a szélsőségeket leszámítva – mindenki egyetért, hogy a magyar gazdaság fejlődéséhez feltétlenül szükség volt és van a külföldi tőkére. Márpedig ha ez igaz, akkor örülni lehet annak, hogy a hazánkban működő multik többsége szerint érdemes volt Magyarországra jönni. A magyarországi felső vezetőiket tömörítő Magyar EU Bővítési Üzleti Tanács (HEBC) legfrissebb, negyedik országjelentése meg is fogalamzza: Magyarország 2015-re elérheti az Európai Unió akkori átlagos gazdasági színvonalát, és a következő évtizedben a hazai kis- és közepes vállalatokra, valamint a nemzetközi ipar együttes jelenlétére épülő modern szolgáltató- és gyáripar épülhet ki.

A jelentés részletesen tárgyalja azokat a témákat, amelyekkel – a tagok 2001–2002-ben szerzett tapasztalatai szerint – minél előbb össztársadalmi és kormányzati szinten is foglalkozni kell. Jelesül: a versenyképesség, az oktatás, az innováció, a kis- és középvállalatok programja, a korrupció, a kormányzati intézmények szerepe, a romák helyzete, a munkaerőpiac, a környezetvédelem, a szükséges átmeneti intézkedés és hogy mit várhat az Európai Unió (és nem csak fordítva!) hazánk csatlakozásától.

A HEBC jelentése több helyen utal a brüsszeli Gyáriparosok Európai Kerekasztala (ERT, az anyavállalatokat tömörítő szervezet) által kiadott Nyitás az EU-bővítés üzleti lehetőségei felé című költséghaszon-elemzésre. Ez többek között megállapítja: tíz közép-kelet-európai országgal az unió belső piaca közel ötszázmillió fogyasztóra bővül, ami hatalmas lehetőség valamennyi tagállamnak, és a csatlakozás legalább hatvan–nyolcvan milliárd euróval erősíti a gazdasági növekedést, illetve a jelenlegi tagállamokban mintegy háromszázezer új munkahely keletkezik. S ami nagyon fontos: az unió jelenlegi tagjai csak véges tudáskapacitást tudnak mozgósítani versenyképességük növelése érdekében, így elsősorban azokra az új tagokra számítanak, amelyek időben felismerik a tudásalapú gazdaság fontosságát. Tehát csak a bővítéssel tűnik reálisnak, hogy 2020 után Európa elérje az USA versenyképességét, ami az EU fő célkitűzése.

A HEBC-jelentés szerint országunk versenyképessége érdekében a magyar kormánynak olyan stratégiát kell kidolgoznia és konzekvensen végrehajtania, amely három területre egyidejűleg fókuszál:



– a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésére;
– a tudásintenzív gazdaságra épülő nemzetközi együttműködés támogatására;
– a gazdaság átfogó korszerűsítésére.



A jelentés kiemelten jó helyzetűnek találja az infokommunikációt, de tragikusnak az oktatást és az egészségügyet.

A magyar kezdeményezőkészség a multik szerint is átlag feletti, az innováció nemzetközi szinten is elismert. Ennek kihasználásában, a tudásban rejlő tartalékok felszínre hozásában látják Magyarország versenyelőnyét és versenyben maradásának biztosítékát.

Mi a HEBC?

A Magyar EU Bővítési Üzleti Tanács (HEBC) 1998 októbere óta működik, és feladata, hogy legyen kapocs a magyar kormány, a brüsszeli EU-bizottság és a brüsszeli Gyáriparosok Európai Kerekasztala között, és gyakorlati üzleti tapasztalatokkal segítse Magyarország uniós csatlakozását. Nem célja viszont, hogy tagvállalatai egyéni üzleti érdekeiért lobbizzon. Tagvállalatainak a nettó forgalma 2001-ben 5 milliárd 267 millió 600 ezer euró volt, több mint húszezer embert alkalmaznak, és csak tavaly 373 millió 800 ezer eurót fektettek itt be, magyarországi érdekeltségeik megalakulása óta pedig összesen 1 milliárd 588 millió 80 ezer eurót. A HEBC az első országjelentését 1999 márciusában adta ki, amelyet egy év múlva követett a második, és 2001 júniusában a harmadik, illetve az idén nyár közepén a most idézett negyedik. Egyik sem mélyreható gazdasági elemzés – mivel nem is annak készültek! –, hanem a tagok véleménye a magyar gazdasági környezetről.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo