Idáig tökéletesen egyet is értek a kiváló közgazdásszal, ám az infláció megítélésében homlokegyenest ellenkezik a véleményünk. Kopátsy szerint az infláció jó, mert serkenti a növekedést.
Nos, itt nem árt különbséget tenni történelmileg az infláció „szerepét” illetően az 1973-as olajválság előtti és utáni korszakra nézve. A „Keynes-galaxis” kora az 1973. októberi jom kippuri háborúig tartott, amikor beindult az általános energia- és nyersanyagár-robbanás. (1972 és 1980 között 32-szeresére nőtt az olaj ára!) Az 1930-as évektől (az amerikai roosevelti New Dealtől) 1973-ig tartó keynesi korszak az olcsó nyersanyagra és energiára épülő, dinamikusan bővülő, ugyanakkor rendkívül pazarló és környezetszennyező növekedési modell korszaka, amikor nincsenek, vagy inkább rejtve maradnak a strukturális problémák. Az olcsó nyersanyag és energia tette évtizedeken át lehetővé a túlköltekező, paternalista, újraelosztó állammodell működését. Nem véletlen, hogy ez a korszak kedvez a (jobb és bal) diktatórikus formáknak szerte a világon, valamint kedvez a szociáldemokrata modellnek a fejlett régiókban.
Ebben a korszakban az enyhe, 2-3 százalékos infláció valóban a gazdaság serkentője volt. Teljesen megváltozik azonban a helyzet az olajárrobbanás nyomán fölpörgő infláció esetében.
A túl magas infláció sokáig lehetővé tette, hogy az elavult, energia- és nyersanyagfaló ágazatok inflációs árnyereséget bezsebelve tovább éljenek, fogyasztva (és nem termelve) a társadalom erőforrásait. Nem véletlen, hogy a monetarista gazdaságelmélet hívei, élükön a Nobel-díjas Milton Friedmann-nel, az inflációt tekintették az egyes számú közellenségnek, a munkanélküliséget is mögé sorolva. Az sem véletlen, hogy a konzervatív kormányok az 1980-as években az infláció megtörésével kezdték a gazdaság rendbetételét.
Kopátsy ellentmondásba kerül önmagával, amikor a kereslet vezérelte gazdaságfejlődés mellett tör lándzsát, miközben az inflációt jónak tartja. Ugyanis az infláció manapság éppen a kereslet vezérelte gazdaságpolitika legfőbb akadálya, és így a fiskális restrikció, a nadrágszíjmeghúzás legfőbb eszköze. Csak emlékeztetnék rá, hogy az 1995. március 12-én meghirdetett Bokros-csomag 18 százalékról 28-ra tornázta föl azonnal a pénzromlás ütemét.
Ellenben ha megtörjük az inflációt, akkor megmarad a kisember jövedelmének vásárlóértéke, azaz regeneráljuk a piacot, beindulhat a kereslet vezérelte gazdasági fejlődés. Nagy-Britanniába, a legnagyobb válság idején, a Thacher-kormány megtörte az inflációt, ami a reálbérek dinamikus növekedéséhez, vagyis az életszínvonal javulásához vezetett. Hát ezért győzhettek a toryk négy választáson egymás után (1979, 1983, 1987, 1991).
Az infláció csupán az elavult gazdaságszerkezetet konzerválja, valamint a bérek, nyugdíjak vásárlóértékének elolvasztásával a humán tényezőt értékeli le. Ugyanez érvényes a valutaleértékelésre is: az elavult exportszerkezetet konzerválja csupán.
Manapság sokan bírálják a Medgyessy-kormányt, mert úgymond megalapozatlanul növelte a béreket. Ez nem igaz! A bérek még mindig messze elmaradnak a valós gazdasági teljesítménytől, vagyis a munkaerő, a humán tényező még mindig alulértékelt a magyar gazdaságban, mint ahogy az is volt az egész 20. században. Ez elmaradottságunk igazi oka, és nem a „felelőtlen” túlfogyasztás, ahogy a legtöbb konzervatív gondolkodású közgazda guru ezt ma szajkózza.
Egy apró megjegyzés a végére: Milton Friedmann kimutatta, hogy a 20. században az USA-ban volt végig a legalacsonyabb a beruházási ráta a világon, a GDP 12 százaléka. Mégis az USA lett a világ vezető technológiai hatalma. Vagy inkább pont ezért! A humán tényező újratermelése ugyanis a végső fogyasztásban megy végbe. Márpedig a humán tényező a döntő, és nem a holt tőke a társadalom modernizációjában. Ezért értelmetlen mindenféle fiskális restrikció, ha egy ország ki akar lábalni a válságból. És ezért a legfontosabb az infláció elleni küzdelem a mai világban!
Gazdag László
A „Keynes-galaxis” kora után
Kopátsy Sándor a Piac és Profit július–augusztusi számában arról írt, hogy Keynesnek igaza van, az államnak a kereslet fokozásával kell a gazdaságot serkenteni. Figyelemre méltó, ahogy különbséget tesz a nagyon fejlett gazdaság és a fölzárkózóban levő, de még elmaradott gazdaság között. Az előbbiek esetében érthető, és talán helyes is, ha a megbomlott gazdasági egyensúlyt a kereslet visszafogásával (fiskális restrikcióval) próbálják meg helyrebillenteni, ám az utóbbiak esetében ez a recept nem alkalmazható, sőt visszaüt, fékezi a gazdasági fölzárkózást.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.