A G. társaság 30 napi felmondási idővel, rendes felmondással megszüntette egyik alkalmazottjának, K. Z. kereskedelmi ügyintézőnek a munkaviszonyát. Az indokolás szerint K. Z. súlyosan megszegte a munkaviszonyából származó lényeges kötelezettségét azzal, hogy a társaság ügyvezetőjének nagy összegű leltárhiányt jelentett be anélkül, hogy ezt közvetlen felettesével egyeztette volna, illetve a tényleges leltárhiányról megfelelő gondossággal meggyőződött volna.
K. Z. keresetet nyújtott be a felmondás ellen az illetékes munkaügyi bírósághoz, amelyben kérte a felmondás jogellenességének megállapítását. Nem kérte visszahelyezését az eredeti munkakörébe, kérte viszont a jogellenes felmondás jogkövetkezményeinek alkalmazásával a jogerős ítélet meghozataláig terjedő időszakra havi átlagkeresetének megfizetését, ezen felül további hathavi átlagkeresetének kifizetését.
Figyelmetlen ellenőrzés
K. Z. keresetlevelében megírta, hogy a számítógépes nyilvántartás ellenőrzése során állapította meg a jelentős leltárhiányt, s ennek összegszerűsége miatt fontosnak tartotta, hogy haladéktalanul tájékoztassa a társaság ügyvezetőjét. Elismerte, hogy figyelmetlenül járt el, amikor téves adatokat vitt be a nyilvántartásba, és azt is elismerte, hogy a tételes vizsgálat utólag nem állapított meg tényleges hiányt. Álláspontja szerint azonban figyelmetlensége nem adhat alapot annak megállapítására, hogy lényeges kötelezettségét jelentős mértékben megszegte.
A G. társaság védekezésében arra hivatkozott, hogy a felperes súlyos gondatlansággal járt el a munkakörébe tartozó feladatok végzése során: téves adatokat vitt be a számítógépbe, amelyeknek alapján téves eredményre jutott. Ennek következtében a társaságnak a teljes raktárkészletét ellenőriznie kellett. Ezenkívül K. Z. a társaság ügyvezetőjének anélkül adott téves tájékoztatást, hogy ezt közvetlen felettesével megbeszélte volna; vagyis a társaság szervezeti szabályzatában rögzített szolgálati utat nem tartotta be. Mindezek a cselekmények bebizonyították, hogy a felperes alkalmatlan a beosztása szerinti munkakör ellátására.
Az elsőfokú bíróság az alperes társaság álláspontját osztotta, és K. Z. felperes keresetét elutasítva a felmondást hatályában fenntartotta. Indokolásának lényege szerint a felperes saját munkáját többszörösen figyelmetlenül végezte, azt nem tudta hitelt érdemlően ellenőrizni, közvetlen felettesével nem egyeztetett, és ezzel félrevezette az ügyvezetőt.
A társaság érdeke
Az ítélet ellen a felperes fellebbezést nyújtott be, amelyben megismételte: egyszeri figyelmetlenség ilyen súlyos jogkövetkezményekkel nem járhat.
A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes terhére rótt magatartás nem jelentett kötelezettségszegést. A felperes az észlelt leltárhiány jelentésével a társaság érdekeit szem előtt tartva járt el, munkavégzése során kifejezetten jóhiszemű magatartást tanúsított, miután azt hitte, hogy jelentős összegű leltárhiány keletkezett. Jelentése megtételekor a társaság még nem hajtott végre mindenre kiterjedő ellenőrzést, így fel sem merülhetett, hogy felperes félrevezeti az ügyvezetőt, és a leltárhiánnyal kapcsolatos jelentése éppen a tényleges hiány elhárítását célozta volna.
Mindezek alapján a másodfokú bíróság a felperes keresetének helyt adva megállapította a felmondás jogellenességét, és ennek megfelelően alkalmazta annak jogkövetkezményeit.
Alapos ok
A jogerős ítélet ellen az alperes társaság felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a Legfelsőbb Bírósághoz, mert álláspontja szerint a másodfokú bíróság részben törvénysértő, részben iratellenes határozatot hozott.
A kérelem szerint K. Z. felperes halmozott kötelezettségszegést követett el, amikor elmulasztotta felfedezni az általa elkövetett hibát, munkakörét meghaladó helyzetértékelésével ténylegesen félrevezette az ügyvezetőt, ennek következtében a társaság napokon keresztül fölösleges ellenőrzést végzett, ily módon jelentős költségek keletkeztek, s ez a felperes által okozott kárnak minősíthető.
A Legfelsőbb Bíróság határozatában megállapította, hogy a felperes a nyilvántartott és a tényleges árukészlet között jelentős összegű hiányt észlelt. A számítógépes nyilvántartást többször ellenőrizte, és minden alkalommal azonos eredményre jutott, amelyről utólag bebizonyosodott, hogy az nem valós. Nem vitásan figyelmetlenül végezte munkáját, s ezt az eljárások során maga is elismerte.
A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a peres ügyben azt kellett vizsgálni, hogy a felmondás indokául megjelölt magatartás alapja lehetett-e a munkaviszony megszüntetésének: vagyis alaposan következtethetett-e arra az alperes társaság, hogy a figyelmetlen munkavégzés miatt a felperes alkalmatlan a munkájának ellátására.
A Legfelsőbb Bíróság megállapította s ezt az alperes társaság sem vitatta , hogy a felperes korábban nem követett el munkavégzése során a perbeli esethez hasonló figyelmetlenséget. Az egyszeri téves adatbevitel olyan figyelmetlenség, amely bármelyik hasonló munkakörben foglalkoztatott munkavállalóval előfordulhat. A tévesen észlelt hiány jelentése nem sértette a munkáltató érdekeit, éppen ellenkezőleg, inkább elősegítette a hiba feltárását. A szervezeti szabályzatban rögzített szolgálati út betartásához pedig a társaságnak nem fűződött tényleges érdeke, már a tévesen észlelt hiány nagyságrendje miatt sem.
A Legfelsőbb Bíróság így megállapította, hogy a felmondás indoka nem felelt meg az okszerűség követelményeinek, ezért a másodfokú ítéletet hatályában fenntartotta.
dr. Zamadits Péter
***
Jogszabályfaggató
A munka törvénykönyvének rendelkezései szerint:
A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti, ettől érvényesen eltérni nem lehet. A munkáltató köteles felmondását megindokolni. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. Vita esetén a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania. A felmondás indoka csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás önmagában nem szolgálhat a határozatlan idejű munkaviszony rendes felmondással történő megszüntetésének indokául. A munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozással történő munkáltatói felmondás előtt lehetőséget kell adni a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el <89. paragrafus (1)(5) bekezdés>.
A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet <92. paragrafus (1) bekezdés>.
Ha a bíróság megállapítja, hogy a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, a munkavállalót kérelmére eredeti munkakörében kell továbbfoglalkoztatni. A munkáltató kérelmére a bíróság mellőzi a munkavállaló eredeti munkakörbe történő visszahelyezését, feltéve, ha a munkavállaló továbbfoglalkoztatása a munkáltatótól nem várható el. Nem alkalmazható ez a rendelkezés, ha: a munkáltató intézkedése a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe, a hátrányos megkülönböztetés tilalmába, illetve felmondási védelembe ütközik; vagy a munkáltató a választott szakszervezeti tisztségviselőre előírt munkajogi védelemben részesülő munkavállaló munkaviszonyát a 28. paragrafus (1) bekezdésébe, illetve a 96. paragrafusba ütköző módon szüntette meg. Ha a munkavállaló nem kéri vagy a munkáltató kérelmére a bíróság mellőzi a munkavállaló eredeti munkakörbe történő visszahelyezését, a bíróság kötelezi a munkáltatót az eset összes körülményeinek, így különösen a jogsértés és annak következményei súlyának mérlegelésével a munkavállaló legalább két, legfeljebb tizenkét havi átlagkeresetének megfelelő összeg megfizetésére. Ha a munkavállaló nem kéri vagy a munkáltató kérelmére a bíróság mellőzi a munkavállaló eredeti munkakörbe történő visszahelyezését, a munkaviszony a jogellenességet megállapító határozat jogerőre emelkedése napján szűnik meg. A munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén meg kell téríteni a munkavállaló elmaradt munkabérét (egyéb járandóságait) és felmerült kárát. Nem kell megtéríteni a munkabérnek (egyéb járandóságnak), illetve a kárnak azt a részét, ami máshonnan megtérült. A munkavállalót, ha munkaviszonya nem rendes felmondással szűnt meg, megilleti a felmentési időre járó átlagkeresete és a rendes felmondás esetén járó végkielégítés is <100. paragrafus (1)(7) bekezdés>.
A Legfelsőbb Bíróság Munkaügyi Kollégiumának állásfoglalása szerint:
A bíróság a munkáltató rendes felmondása (továbbiakban: felmondás) miatt indult munkaügyi jogvitában abban az esetben is megállapítja a munkaviszony megszüntetésének jogellenességét, ha a munkáltató felmondásának indoka megfelel a valóságnak, de nem okszerű.
Az írásban közölt munkáltatói felmondásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie, e nélkül a bíróság ugyancsak megállapítja a munkaviszony megszüntetésének jogellenességét. E követelménynek a felmondás indokolása abban az esetben felel meg, ha tartalmazza azokat a konkrét tényeket, illetve körülményeket is, amelyekre a munkáltató a felmondást alapította. Nem szükséges azonban a felmondási ok részletes leírása, a körülményekhez képest elegendő az ok összefoglaló megjelölése is.
Vita esetén a munkáltatót terheli annak bizonyítása, hogy az írásban közölt felmondási ok helytálló. Nincs helye olyan új felmondási okok bizonyításának, amelyek közlése a felmondásban nem történt meg.
A megszabott módon közölt munkáltatói felmondás esetén is meg kell állapítani a munkaviszony megszüntetésének jogellenességét, ha megállapítható, hogy a munkáltató a felmondás jogát nem rendeltetésének megfelelően gyakorolta. Ilyen eset különösen, ha a körülmények arra mutatnak, hogy a munkáltatói felmondás a munkavállaló jogos érdekének csorbítására, érdekérvényesítési lehetőségének korlátozására, zaklatására, véleménynyilvánításának elfojtására irányult vagy erre vezetett.
(MK 95. szám)
A Legfelsőbb Bíróság eseti döntései szerint:
Ha a rendes felmondás indoka a munkavállaló mulasztásának jellegénél fogva nem tekinthető olyan magatartásnak, amely a munkaviszonyának megszüntetését szükségessé teszi, a bíróságnak a felmondást hatálytalanítania kell (BH 2000/123.).
A munkáltató a rendes felmondását úgy köteles indokolni, hogy abból a felmondás oka világosan kitűnjön. Megfelel a törvénynek az indok összefoglaló megjelölése is, ha abból azok a tények vagy körülmények, amelyekre a munkáltató a felmondását alapítja, megállapíthatók (BH 1998/195.).
A felmondásnak a dolgozó súlyos mulasztásai miatti alkalmatlanságát megállapító indoka esetén a munkaügyi bíróság köteles a tényállást teljeskörűen tisztázni, és ehhez képest a felmondás jogszerűségét illetően dönteni (BH 1992/730.).
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.