Mennyi időt töltesz ott?
Mielőtt nagy elánnal belevetnéd magad a lakás szétverésébe, gondold végig, hogy mennyi időt töltesz a konyhában és mire használod. Ha nem vagy egy nagy konyhatündér, és szinte sosem teszed be a lábad a konyhába, nincs értelme egy vagyont költeni rá. Azonban ha tudsz főzni és szívesen is teszed, vedd számba az elképzeléseid, az igényeid és a lehetőségeid.
Van néhány fontos alapvető kérdés, amit ilyenkor nem árt tisztázni. Minden nap fogsz főzni vagy csak hétvégente? Az ételt itt fogod tárolni vagy van kamrád is? Enni itt fogtok, vagy lesz külön étkező? Gyakran tartasz majd vendégséget, vagy csak a család használja? Kutya vagy macska van? Ezeket ugyanis mind figyelembe kell venni az új konyhád megtervezésekor.
A háromszög elv
A konyha elrendezésénél a praktikumra és a biztonságra egyaránt figyelni kell. Csaptelepet és hűtőszekrényt például sosem tehetsz közvetlenül a tűzhely mellé, hiszen még akkor is balesetveszélyes, ha villanytűzhelyed van.
Tervezésnél a munkafolyamatokat tartsd szem előtt, és azoknak megfelelően alakítsd ki a berendezések helyét, hogy a konyhád kellőképpen funkcionális legyen. Így például jól jön, ha a hűtő és a mosogató mellett is van egy kis hely pakolni, illetve a nagy munkafelületet és a több tárolóhelyet sem fogod megbánni a későbbiekben.
A legpraktikusabb elrendezés egyébként a háromszög elv, amelynek csúcsai a hűtő, a tűzhely és a mosogató. Ebben az esetben minden kézre esik, nincsenek nagy távolságok, és a munkafolyamatok tudják egymást követni.
Konyhai zónák
A konyhában 5 zónát különböztetünk meg: élelmiszer tárolás, előkészítés, főzés, tálalás és mosogatás. Ezek a zónák lefedik az összes konyhai funkciót és meghatározzák azt is, hogy milyen berendezésekre és eszközökre van szükség.
Mindenképp be kell szerezned egy olyan konyhaszekrényt, amely a mindennapokban hasznos társad lesz a nagy munkafelületével és a sok tárolóhelyével. Érdemes olyat választanod, amely tágas alsószekrénnyel rendelkezik, mert itt elfér minden edényed. Ezek közül is praktikusabbak azok, amelyek mély fiókosak, mert ezekben átláthatóbban tudod tárolni a lábasaid, és nem kell kipakolnod az összes többit, ha egyet ki akarsz venni.
Használd ki a teret, és rejts el keskeny kihúzókat, amelyekben mindenféle apróságot tudsz tárolni. Szintén ötletes megoldás az ún. gépgarázs, ahol az összes konyhai masinát eltüntetheted szem elől, mégis kéznél vannak, ha szükség van rájuk.
Elektromos berendezések esetén pedig szabványméretűt válassz, mert ezek cseréje egyszerűbb és olcsóbb is, mint a speciális méretű eszközöké.