– A pályázat elkészítése kiváló alkalomnak bizonyult, hogy teljes képet kapjak a vállalkozásunkról gazdasági és működési szempontból egyaránt. Ahogy azonban egyre több és bonyolultabb kiírás jelent meg, a hatékonyság érdekében jobbnak tűnt, ha bevonunk egy tanácsadó céget. Vállalatvezetőként elsősorban a célok meghatározására, a stratégia kidolgozására, valamint a napi munkafolyamatok irányítására kell koncentrálnom. A pályázatfigyelés és a pályázatok szakszerű elkészítése nagyon sok időt vesz el; ennek a cég látta volna kárát. Egy pályázat elkészítése körülbelül két-három hetet igényel, ezt a céggel kapcsolatos feladatok mellett rendszeresen nem tudnám vállalni. Mivel egy akkora vállalkozás, mint a mienk, nem engedheti meg magának, hogy pályázati szakértőt foglalkoztasson, a megfelelő szakmai tudás sem állt rendelkezésre házon belül. A nyerési esélyeinket is növeli tehát, ha bevonunk egy erre szakosodott partnert – magyarázza Neuzer András, a vállalkozás ügyvezető igazgatója.
Immár nyolc éve dolgoznak együtt mindkét fél megelégedésére. Az együttműködés kiterjed az aktuális és a cég számára alkalmas kiírások figyelésére, a pályázatok elkészítésére és a projektek nyomon követésére is. A vissza nem térítendő források megszerzésével ugyanis a folyamatnak messze nincs vége. A kis- és középvállalatok számára előírt fenntartási idő három év, amely időszakban bármikor kérhet az irányító hatóság információt, vagy ellenőrizheti a vállalásokat.
– Mi csak a szükséges adatokat adjuk, a többit az Opten intézi. A hosszú évek alatt felgyűlt információhalmaz pedig a pályázatíró cég munkáját is megkönnyíti, és ez szintén növeli a hatékonyságot.
A pályázatíró cég pályázatírási díjat, valamint az elnyert támogatás mértékének függvényében változó sikerdíjat kér a munkájáért. Minél nagyobb az elnyert támogatás intenzitása, annál alacsonyabb a sikerdíj. Vagyis az elvégzett munka árát nem a bevétel arányában határozzák meg, hiszen a kisebb összegű támogatásért pontosan annyit kell dolgozni, mint a nagyobb volumenű projektekért. Neuzer András számtalan elnyert forrás tapasztalata után azt mondja: még egy kisebb cég számára is kifizetődő, ha szakértőre bízza ezt a feladatot.
– Nem éri meg nagyon aprólékos és időigényes munkával megteremteni egy bizonytalan helyzetet. A tanácsadó bevonása a hatékonyságot növeli abban az értelemben is, hogy kiszámíthatóbbá válik a pályázat kimenetele. A külső partnernél rendelkezésre álló tudás alapján ugyanis meg tudják becsülni, hogy az adott paramétereknek mennyire felel meg a pályázó, és ennek alapján a pontozásos rendszerben hány pontra számíthat. Ily módon lényegesen csökkenthető a feleslegesen végzett munka.