Személyi kölcsönt felvenni akkor jó megoldás, ha kisebb, csak pár százezres, vagy maximum 1-2 millió forintra van szükségünk. Ehhez a hiteltípushoz nincs szükség fedezetre, ezért a bankok számára nagyobb kockázattal jár. Ezért magasabb a kamata, a teljes hiteldíj mutatója, mint az ingatlanfedezetű hiteleknél. A hitelt megadó bank azonban igyekszik mérsékelni a kockázatát, így alaposan átnézik, hogy a hitelt igénylő mennyit keres, mióta dolgozik az aktuális munkahelyén. Szóval jó alaposan leellenőriznek minket.
Mit is vizsgálnak rajtunk?
A személyi kölcsönöknél alapszabály, ha valakinek magas a fizetése, és régóta dolgozik a munkahelyén, az nagyobb eséllyel jut hitelhez. A jövedelem mellett az is lényeges szempont a bírálatnál, hogy mióta állunk alkalmazásban a jelenlegi munkahelyünkön. A bankok többsége legalább 6, ritkábban 12 hónapos folyamatos munkaviszonyt vár el a személyi kölcsönt igénylő emberektől. Sajnos, ha nem tudjuk kellően magas bérünkkel alátámasztani a hiteligényünket, ne számítsunk rá, hogy bármelyik bank nagy összeget fog kiutalni nekünk.
Azt is megvizsgálhatják még, hogy kellően rendes állampolgárunk vagyunk-e. Értik ez alatt azt, hogy rendesen és időben kell fizetnünk a közüzemi számláinkat. Ugyanis ha elmaradásaink vannak, vagy néhány csekket késve fizettünk be a nem túl távoli múltban, akkor sajnos elhasalhatunk a hitelbírálaton. Érdemes tehát nagyon is észben tartani, hogy az a fránya villanyszámla miikor is esedékes, és jobb, ha gyorsan látogatást teszünk a postára, amint kézhez kaptuk. Vagy ha utalással fizetjük, akkor a netbankunkba belépve villámgyorsan és kényelmesen rendezhetjük a számlákat.
Mikor felesleges a személyi kölcsön?
Belecsöppentünk egy élethelyzetbe, amit mindenképpen orvosolnunk kell. Saját erőből nem tudjuk megoldani, ezért kölcsönt kell felvennünk. A személyi kölcsön segítségével ez a nagy és egy összegű kiadás nem egyszerre lesz nagy megterhelés a számunkra, hanem havonta. Nagyon fontos azonban, hogy csak olyan okból vegyünk fel hitelt, amit feltétlenül meg kell oldanunk. Egy beázást nyilván meg kell reparálnunk, vagy egy váratlan baleset kórházi kezelését is meg kell tudnunk finanszírozni, de a 10 cm-rel nagyobb képátmérőjű tv-t nem biztos, hogy személyi kölcsönből kell megvásárolnunk.
Persze fel kell mérnünk a bevételeinket és kiadásainkat is. Abban, hogy meddig nyújtózkodhatunk, a banki ügyintézők is kiszámolják nekünk. A pénzintézetek ugyanis szigorú szabályok alapján hozzák meg a döntést, hogy az adott jövedelmünk mellett mekkora törlesztő részlettel terhelhetik meg pénztárcánkat. Mind nekünk, mind pedig a banknak ez közös érdeke, hiszen az utóbbi jól fizető ügyfelekre vágyik, mi pedig arra, hogy gond nélkül, kiszámíthatóan tudjuk a részleteket fizetni. Így biztosak lehetünk benne, hogy nyugodtan alhatunk, nem okoz gondot a havi hitel törlesztés.