A lakás, a lakhatás hosszú távon nem megkerülhető kérdés. Mindig lesznek új családok, mindig lesznek költözők. Ezt a folyamatot most a kormányzati intézkedések – az áfacsökkentés és az új CSOK – is segítik Gódi Attila szerint.
– A használtlakás-piacon hatalmas visszaesés volt a válságot követően, mivel sokan inkább kivártak, elhalasztották vásárlási szándékukat. Az új építésűeknél is jelentősen esett a kereslet. Ma a gyártók, a kereskedők és a kivitelezők is optimistán tekintenek a jövőbe a már régóta várt kormányzati lakástámogatási lehetőségek kibővítésének köszönhetően. 2016 az újraindulás éve lesz: visszaállhatnak az elmúlt hat-nyolc évben visszafogott termelési kapacitások, a leépített műszakok, és újraéledhetnek a partneri kapcsolatok. Kérdés, hogy lesz-e ehhez kellő számú és tudású munkaerő. A megnövekedett igény kiszolgálása leginkább a kivitelezők piacán okoz majd kihívást: sokan bezárták a cégüket, vagy elmentek külföldre. Bizonyos szakmákban a vállalkozások már most elérték az idei kapacitásuk felső határát. Sok megrendelő lesz kénytelen várni, mert nincs, aki a munkát elvégezze.
A válság idején az árak visszaestek. Várható-e jelentősebb áremelkedés az élénkülő keresletnek köszönhetően?
– Nemcsak az árak, a válság idején a termelési kapacitások is csökkentek a nagyon szűk keresletnek köszönhetően. Ugyan a mennyiségi növekedés elindult, de még messze vagyunk a válság előtti szinttől. Valószínűsíthető némi áremelkedés, de drasztikus ugrástól nem tartok. A verseny erős és éles, és a gyártók továbbra is inkább kapacitástöbblettel bírnak. Magyarország abban a sajátos helyzetben van, hogy Kelet-Európában nálunk a legjelentősebb a gyártói kapacitás, ami persze azt is jelenti, hogy a szereplők jelentős nemzetközi vevőkörrel is rendelkeznek.
Várható-e idén a beruházások élénkülése?
– A válság előtt a legtöbben két- három műszakban termeltek, ma ez egy műszakra korlátozódik. Sokan vannak azok is, akik a túlélés érdekében akár több gyáregységet is bezártak átmenetileg. 2016 a korábbi üzemméret visszaállításáról fog szólni. Ez azonban nemcsak a kereslet függvénye, hanem a megfelelően képzett szabad munkaerő megtalálásáé is. Jelentős tartalékok vannak tehát, így beruházások élénkülésére nem számítok. Az innováció fellendülésére viszont igen, amit az új építésű ingatlanok piacának fellendülése hajthat. A hazai gyártók ugyanis némileg lemaradtak nyugat-európai versenytársaikhoz képest, ahol már jelen vannak azok az innovatív megoldások – például a hő- és fényvisszaverő cserepek, a széles körben elterjedt szarufa feletti szigetelések –, amelyek a házak energiahatékonyságát javítják. Úgy vélem, az ilyen irányú fejlesztések lassan itthon is elindulnak, hiszen ma már nem csak passzív házakról beszélünk. A technológiai fejlődésnek köszönhetően a közeljövőben egy-egy épület akár aktív energiatermelővé, úgynevezett minierőművé is válhat.