A személyi kölcsönök növekedése továbbra is rendkívüli mértékű, az idei évben 28,5% körüli. A Minikölcsön munkatársa szerint a tartós növekedéshez hozzájárult a kifejezetten kedvező gazdasági környezet, az alapkamat alacsonyan tartása, illetve a bankok és hitelintézetek hozzáállása is. Mivel a személyi kölcsönök esetében nem áll fenn az ingatlanvesztés lehetősége, a lakosság bátrabban nyúl ehhez a hitellehetőséghez.
A könnyű pénzszerzés lehetősége sokak számára csábító, ugyanakkor nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minden hiteltípus igénylése megfontolást igényel. Nem kivétel ez alól a személyi kölcsön sem.
Ha személyi kölcsönt szeretnénk igényelni, mindenképpen alaposan fontoljuk meg, mekkora összegre van szükségünk. Ne igényeljünk annál nagyobb összeget, mint amire feltétlenül szükségünk van, hiszen az esetben a nem felhasznált összegek után is kamatot kellene fizetnünk. Ugyanakkor figyeljünk arra, a rendelkezésünkre álló összeg képes legyen fedezni a hitelcélt.
Mérlegre kell tennünk a rendszeres bevételeinket és kiadásainkat is.
Amennyiben fix havi jövedelemmel rendelkezünk, a bevételi oldal megállapítása nem okoz gondot. A kiadások pontos felmérése azonban nehezebb feladat lehet; mérjük fel, milyen rendszeres kiadásaink vannak, tudjuk-e észszerűen csökkenteni őket, de számítsunk arra, hogy váratlan kiadások bármikor jelentkezhetnek. Igyekezzünk kisebb összegű biztonsági tartalékot felhalmozni, ami csökkenti a fizetésképtelenné válás valószínűségét. Átmeneti problémák esetén kérhetünk halasztást; e célt szolgálja az úgynevezett prolongáció, de tudni kell, hogy ez is pénzbe kerül, gyakran a törlesztőrészlet nagyságához mérten is jelentős összeget jelent…
Mindezek miatt kiemelten fontos a megfelelő ütemezés, illetve a törlesztőrészletek nagyságának megválasztása. Amennyiben kérdéseink merülnének fel a rendelkezésre álló konstrukciókkal kapcsolatban, bátran keressük az ügyfélszolgálatokat.
Mielőtt egyik vagy másik kölcsön mellett döntünk, mindenképpen alapos tájékozódásra van szükség a konstrukció részleteivel kapcsolatban. A teljes hitelmutató nagysága jó megközelítést biztosít, de önmagában nem ad elégséges összehasonlítási alapot; tartalmazza a kamatot, a kezelési költséget, a hitelbírálati díjat, az értékbecslési díjat, valamint a kötelező számlavezetés díjat is, viszont jelentkezhetnek olyan költségek, amelyek nem szerepelnek a THM-ben.
A piaci ajánlatok között gyakran szerepelnek akciós kölcsönök. Felmerül a kérdés, ezek a konstrukciók valóban előnyös választást jelentenek-e, ahogyan a reklámokban hallhatjuk. Sok esetben akár jelentős összegeket is megtakaríthatunk ilyen módon, a körültekintés azonban elengedhetetlen! Sajnos előfordulnak esetek, amikor az akciós ajánlat kizárólag a futamidő első rövid időszakára vonatkozik, és találkoztunk már olyan ajánlattal is, amely esetében az akciós kamatot extrém feltételekhez kötötték. Az apróbetűs részek olvasása minden esetben kötelező.