Mindemellett olyan nyilvántartásokat vezet, amelyek a gazdálkodó szervezetek vám-, jövedéki-, adó - és termékdíj kötelezettségével, illetve áru és árukészletek mozgásával összefüggenek. A feladataik közé tartozik még az árunyilatkozatok és az egyes bevallások adatszolgáltatásainak elkészítésében, lebonyolításában való részvétel. És kezeli az ehhez kapcsolódó elektronikus nyilvántartásokat, rendszereket és iratanyagokat. A vám-, jövedéki - és termékdíj ügyintéző a hatóság által lefolytatott ellenőrzések lebonyolításánál is aktívan közreműködik.
Betölthető munkakörök a vám-, jövedéki - és termékdíj ügyintéző tanfolyamot követően
A vámjövedéki termékdíj ügyintéző tanfolyam elvégzését követően hét munkaterületen is el lehet helyezkedni. Melyek ezek? Pénzügyi ügyintéző (pénzügyi asszisztens, vámügyi előadó, jövedéki ügyintéző, termékdíj ügyintéző), adó - és illetékhivatali ügyintéző (adózási előadó), általános irodai adminisztrátor (irodai adminisztrátor), pénzügyi, statisztikai, biztosítási adminisztrátor (adóbevallás feldolgozó, pénzügyi nyilvántartó, számlázási ügyintéző, számviteli adminisztrátor). További munkakörök, amelyeket a képzés után be lehet tölteni: készlet - és anyagnyilvántartó (anyaggazdálkodási nyilvántartó, vagyonnyilvántartó), szállítás, szállítmányozásai nyilvántartó (szállítmányozási ügyintéző, árufuvarozói ügyintéző, fuvarozási ügyintéző), iratkezelő, irattáros (iratkezelő).
Ezek a munkakörök sok-sok feladatot foglalnak magukba, most lássunk minden munkakörben három - három olyan feladatot, amely szorosan kapcsolódik a következő munkakörökhöz.
1. Pénzügyi ügyintéző (pénzügyi asszisztens, vámügyi előadó, jövedéki ügyintéző, termékdíj ügyintéző)
A pénzügyi ügyintéző vezeti a pénzügyi-, adó - és vámnyilvántartásokat, illetve bejövő és kimenő számlákat egyeztet. Minden olyan pénzügyi feladat ellátása a feladataik köré tartozik, amelyek az egészség - és társadalombiztosítással kapcsolatosak. Kompetenciakörébe tartozik továbbá a pénzügyi és költségvetési tervezés, illetve hitelkérelmek összeállítása, bírálata.2. Adó - és illetékhivatali ügyintéző (adózási előadó)
Az adó - és illetékhivatali ügyintéző minden olyan hatósági ügyet intéz, amely az adóval, a költségvetési támogatással, illetékkel kapcsolatos. Hatósági nyilvántartásokat is vezet. Mindemellett költségvetési támogatást állapít meg, szed be, szab ki, ezeket nyilvántartja, végrehajtja, visszatéríti, kiutalja és ellenőrzi.3. Általános irodai adminisztrátor (irodai adminisztrátor)
Az általános irodai adminisztrátor (irodai adminisztrátor) különféle irodai munkákat lát el, azaz dokumentációs és adminisztratív jellegű munkák tartoznak a feladatkörébe. Minden olyan, ügyviteli, ügyintézési folyamatban is részt vesz, amely a hatáskörébe tartozik. Az adminisztrátor adatokat gyűjt és rögzít, majd nyilvántartásba veszi és iktatja is azokat.4. Pénzügyi, statisztikai, biztosítási adminisztrátor (adóbevallás feldolgozó, pénzügyi nyilvántartó, számlázási ügyintéző, számviteli adminisztrátor)
A pénzügyi, statisztikai, biztosítási adminisztrátor elsősorban pénzügyi nyilvántartásokat vezet. De minden olyan adminisztrációs feladatot is ellát, amely statisztikai adatszolgáltatással, pénzkezeléssel, biztosítási szolgáltatásokkal kapcsolatos. Feladatai közé tartozik még többek között a pénzforgalmi és hitelezési feladatok előkészítése, és a pénzügyi tervezés előkészítése.
5. Készlet - és anyagnyilvántartó (anyaggazdálkodási nyilvántartó, vagyonnyilvántartó)
A készlet - és anyagnyilvántartó az előállított árukról nyilvántartást vezet. Az anyagok mennyiségi és értékbeni nyilvántartása is a feladatai közé tartozik. Adatokat szolgáltat a számviteli rendszer és a vezetés számára. A leltározásban is részt vesz, és bizonylatokat is kiállít.
6. Szállítás, szállítmányozásai nyilvántartó (szállítmányozási ügyintéző, árufuvarozói ügyintéző, fuvarozási ügyintéző)
A szállítás, szállítmányozásai nyilvántartó meghatározza a szállító, szállítmányozói feladatokat. Meghatározza azt a szállítási módot és szállítási technikát, amely az áru továbbítására a legalkalmasabb. Ügyviteli adminisztrációs feladatot is végez.
7. Iratkezelő, irattáros (iratkezelő)
Az iratkezelő, irattáros leveleknek, kartonoknak, számláknak, nyugtáknak és az egyéb nyilvántartásoknak az irattározását végzi. Mindemellett dokumentumokat másol és továbbít. Különféle dokumentumokat rendez, nyilvántartásokat vezet, vagy éppen előkeresi a kért iratokat.