Magyarországról mintegy húsz, tanúsított biotermékeket gyártó élelmiszeripari kisvállalkozás volt jelen a kiállításon. Az Alkobeer projektet, amelynek az Alakor biosör is egyik terméke, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. képviselte a közösségi standon. A résztvevők nem csupán a biosör, de a szintén hazai fejlesztésű tételtanúsítási és QR-kód alapú termék-nyomonkövetési rendszer iránt is élénken érdeklődtek.
A biosört megkóstoló látogatók visszajelzései alapján az Alakor sikeresen szerepelt Kelet-Közép-Európa legrangosabb ökológiai szakkiállításán, a vásárlátogatók körében végzett kutatás eredményeiről a kiállító később számol be részletesen. A termék forgalmazása iránt lengyel, olasz és holland kereskedők is érdeklődtek.
A kiemelt díszvendéghez méltó közösségi stand tervezését, építését, a kiállítás részvételi díjait és a kiállítók szállásköltségét a Vidékfejlesztési Minisztérium finanszírozta. A magyar delegációt Tóth Katalin, a szakminisztérium parlamenti, társadalmi és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára vezette.
Az Alakor biosör története
2008-ban fogott össze az MTA Agrártudományi Kutatóközpontja, a Corvinus Egyetem Sör- és Szeszipari Tanszéke, a Körös-Maros Biofarm Kft és a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. A szakemberek egy nagy léptékű, „Organikus egészségvédő biosörök kifejlesztése és gyártása”, röviden Alkobeer nevű projektben először a 15 ezer éves ősi alakor búza fajból nagyüzemi ökológiai gazdálkodásra és söripari feldolgozásra is alkalmas modern fajtákat nemesítettek ki.
Gyártásellenőrzési, tételtanúsítási és QR-kód alapú rendszer
Az Alkobeer projekt során a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. európai mércével is újszerű rendszert fejlesztett ki, amely az alapanyagoktól a palackozáson át az értékesítésig ellenőrzi és végigkíséri a biosör (vagy igény szerint bármely más termék) készítését. A termékek vásárlói hozzáférhetnek a vizsgálati eredményekhez, a termék címkéjén lévő QR-kód beolvasásával ellenőrizhető az adott termék életútja, tanúsítása.