Az idén a fagy és aszály is sújtotta az ágazatot, a magyar gyümölcstermelés mintegy 400 ezer tonnával - mintegy 50 százalékkal - volt kevesebb, mint az előző évben. Összességében mintegy 2,2 millió tonna zöldség és gyümölcs termett Magyarországon 2007-ben. Ebből a mennyiségből 1,8 millió tonna volt a zöldség - mondta az ügyvezető.
25%-os drágulás
A magyar zöldség-gyümölcs ágazat termelése már az ország uniós csatlakozását megelőzően elérte a 2,8 millió tonnás éves szintet. Ez a mennyiség azonban az EU-csatlakozást követően különböző nem várt okok - például túltermelés - miatt átmenetileg mérséklődött. Ám ezt követően fokozatosan javult a helyzet és a múlt évben már elérte a 2,5 millió tonnát. Az EU mellett Oroszország az másik legnagyobb partner.
A gyengébb termés miatt az árak viszont némileg magasabbak voltak az előző évinél. A zöldségtermelésben az áremelkedés 8-10 százalékot, míg a gyümölcstermesztésben 20-25 százalékot tett ki átlagosan. Így a gyengébb termés nem okozott arányosan nagyobb árbevétel kiesést az ágazatban - mondta Mártonffy Béla.
A tavalyi, mintegy 350 milliárd forintos árbevétel az idén várhatóan mintegy 300 milliárd forint körül alakul majd. Bár e tekintetben az ügyvezető igazgató óvatosságra intett mondván: az ez évre vonatkozó teljes kép csak a jövő év első hónapjaiban áll össze.
Jövőre indul az ÚMVP
Mártonffy Béla jelezte: a jövő évben kezdődik meg az a program, amely az ágazat további fejlődését alapozza meg az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (UMVP) forrásaira támaszkodva. Az ügyvezető igazgató szerint a fejlesztéshez az unió költségvetési időszakának végéig mintegy 100 milliárd forintra lesz szükség. Ebből a pénzből mintegy 220-230 milliárd forintra rúgó fejlesztés valósulhat meg az ágazatban.
A szakember úgy vélte: elsősorban a technikai, technológiai fejlesztést kell elvégezni. Emellett azonban szükség van a gyümölcstermesztés területén a szerkezetváltásra, azaz a korszerű fajták telepítésére és az elöregedett ültetvények cseréjére. A zöldségtermesztésben pedig a minőségi áru előállítás érdekében elsősorban a fedett területek arányát kell növelni. E területről jelenleg mintegy 400 ezer tonna termést takarítanak be átlagosan évente. Ez a mennyiség a szakember szerint évi 600-800 ezer tonnára növelhető, azaz a fedett területek aránya akár meg is duplázható.
A termelés színvonalának korszerűsítése mellett jelentős összegeket kell majd fordítani a csomagolási és logisztikai háttér megteremtésére, valamint a piacra jutást segítő marketing tevékenység ösztönzésére is. A jó termés érdekében ki kell alakítani egy modern szaktanácsadói hálózatot is. Így Mártonffy Béla szerint belátható időn belül - azaz a mostani uniós költségvetési időszak végére, azaz 2013-ra - elérhető, hogy a magyar zöldség-gyümölcstermesztés évente mintegy 3,5-3,8 millió tonna árut állítson elő.