"A Mol vezetése továbbra is a Mol ellenőrzésére használja fel a részvényesek pénzét, és megtagadja a részvényesektől a lehetőséget a társaság jövőjének meghatározására", kommentálta az osztrák olaj- és gázipari vállalat, az OMV csütörtökön a Mol-CEZ együttműködés bejelentését az MTI-nek megküldött nyilatkozatban.
Megállapítván, hogy 7 százalék vételára "egyértelműen alacsonyabb" az OMV által nem hivatalosan ajánlott 32 ezer forintnál részvényeként, az OMV úgy véli, hogy a Mol és a CEZ megállapodása hasonló ahhoz, ahogyan a Mol elrendezte részvényei elhelyezését a BNP-nél, a Magnoliánál, az OTP-nél, az MFB-nél. "Megjegyezzük, hogy a Mol továbbra sem tartja be a tisztességes vállalatvezetés nemzetközi szokásait", írták az OMV illetékesei, majd kijelentették, hogy ezentúl is "érintetlen az OMV célja kombinációt elérni a Mollal".
30 ezerért
A cseh és a magyar energiaipari csoport csütörtökön Prágában megállapodást írt alá közös cég létrehozásáról is. A két vállalat azonos alaptőkével és szavazati joggal rendelkezik az új gazdasági társaságban. Az összesen 1,4 milliárd eurós beruházás eredményeként 2013-ig 1760 MW új, gázalapú erőművi kapacitás jön létre. A közös vállalat elsődlegesen Magyarországon és Szlovákiában fejti ki tevékenységét, de a közeljövőben további lehetőségeket is keres, elsősorban Horvátországban és Szlovéniában. A CEZ ezeken a piacokon eddig nem volt jelen.
A cseh villamos művek, a CEZ 30 ezer forintos részvényenkénti áron 7 százalékos részesedést vásárol a Mol-ból, 20 forintos részvényenkénti áron pedig úgynevezett amerikai vételi opciót biztosít a Mol-nak, ez az aláírást követő három éven belül érvényesíthető. Nem hivatalos értesülés szerint a CEZ mintegy 22 milliárd koronát fizet a Mol 7 százalékáért.