A borászkodás - etetés és itatás - kezd nem szezonális marketing eseménnyé fejlődni Magyarországon. Gyors egymás utánban három február végi, március elejei történés hírét kaptuk meg, ezek tudnivalóit ismertetjük. Bejelentették, hogy a Magyar Turizmus ZRt. életre hívta "Nagy ízutazás - torkos csütörtök" című országos programban 2007-ben az Agárdi Pálinkafőzde Látogatócentruma is részt vesz. Ennek egyenes következménye, hogy a magyar néphagyomány és szokásrend egyik kiemelt jelentőségű időszaka a farsang. Ez a húsvétot megelőző, vízkereszttől hamvazószerdáig tartó időszak számos érdekes, már-már elfeledett népszokásnak ad teret. Ilyen például a farsang elejét jelző "regélő hétfő", vagy a "farsang farkát" jelölő három jeles nap, a húshagyó kedd, a hamvazó szerda és a torkos csütörtök. Ez utóbbin - annak ellenére, hogy a húsvéti 40 napos böjt kezdetét jelentő hamvazó szerdát követően ünnepeljük - ismét szabad volt húst fogyasztani, sőt bizonyos területen a csütörtöki torkoskodás "kötelező" volt, már csak a farsangi maradékok elfogyasztása céljából is. A régi hagyomány felelevenítéséhez csatlakozik a pálinkafőzde látogatócentruma Agárdon február 22-én, 23-án és 24-én délelőtt 11 órától, természetesen 50%-os kedvezménnyel.
Február 28-án este a Magyar Borok Háza Dionüszosz nagytermében tartják meg a rosé továbbképzést. E rendhagyó "kurzusnak" az előzménye is rendhagyó. Tavaly december 6-án a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetben, Kecskemét-Miklóstelepen nyolcadik alkalommal rendezték meg a Miklós napi országos rozé borversenyt. Érdekessége volt, hogy Miklós napján, Miklóstelepen, Miklós nevű borászok értékelték az ország különböző részéről benevezett rosé és siller borokat, valamint rosé pezsgőket. A borversenyre 118 termelő 168 borral, és 2 pezsgővel nevezett be Magyarországról, Romániából és Szerbiából. A borok döntő hányada megőrizte a szőlő kellemes illatát, összhangban az újborok frissességével, üdeségével. A benevezett borok közül 19 arany, 57 ezüst, 59 bronzérmet kapott. Hogy a kóstolóesten résztvevők miért cseppennének bele egy rosé továbbképzőbe? - kérdezik a szervezők és meg is válaszolják hírlevelükben. A kóstolóestet Kállay Miklós, a Corvinus Egyetem Borászati Tanszékének oszlopos tagja navigálja, akitől az este folyamán sokat lehet tanulni a rosék világáról. A borok analitikai elemzésében a tanszékvezető szájában fellelhető beépített minilabor lesz a megjelentek segítségére, érdemes lesz jegyzetfüzettel készülni! A kóstolóest folyamán 12 aranyérmes rosé borral ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
A Szent Gaál Pincészet is hírt adott magáról, mert történt volt, hogy beindította borklubját. Az országban már közel 100 tagja van, akik élvezik a borklub nyújtotta előnyöket. Tavasztól Budapesten is kóstoló-sorozatot indítottak, melynek első alkalma március 8-án lesz. A klubesteken bemutatják a borvidéket, annak jellegzetes fajtáit és fontosabb termelőit. Ezzel is szeretnének hozzájárulni a borkultúra további erősödéséhez. "A bor összehoz", ezért reményeik szerint a klub rendezvényei olyan eseménnyé válhatnak, ahol a bort szeretők találkozhatnak, kicserélhetik gondolataikat, persze nem csak a borról.