Az új célok hatékony megvalósítása érdekében döntöttek úgy a múlt év végén a Húscéhbe tömörült vállalkozások vezetői, hogy rendkívüli közgyűlést tartanak és új elnököt választanak, elismerve Fazekas József korábbi elnök tevékenységét - tette hozzá az elnök.
A feketegazdaságnál az előny
Annak érdekében, hogy a Húscéhhez tartózó vállalkozások versenyképessége fokozható legyen a feketegazdaság ellen hatékonyabb eszközökkel kell fellépni - húzta alá az elnök. Szerinte ugyanis azáfa-költség nélküli értékesítés jelentős árelőnyt biztosít a feketegazdaság szereplőinek.
Ezért a szervezet az eddiginél szigorúbb ellenőrzésre kívánja sarkallni mind a szaktárcát, mind pedig a végrehajtó szervezeteket. Emellett saját eszközeikkel szintén a feketegazdaság hathatós visszaszorítása érdekében kívánnak tevékenykedni.
Minőségbiztosítás a lényeg
Ez utóbbiról Remény Ervin elmondta: a Húscéh tagjainak olyan minőségbiztosítási rendszert vezetett be és alkalmaz, amely a szervezet által védjegyként bejegyeztetett címke használatával garantálja a termékek biztonságos fogyaszthatóságát és nyomon követhetőségét.
A szakember elmondta: a húságazatban mintegy 20-25 százalékra becsülhető a feketegazdaság aránya. Emiatt a vállalkozások évente több 10 milliárd forintra tehető árbevételtől esnek el és az államot is sokmilliárd forintos adóbevétel kiesés éri.
A Húscéh tagvállalatai a védjegy használatával nemcsak a minőségi árukra kívánják felhívni a vásárlók figyelmét, hanem a hagyományos előállítású magyar termékeket is kiemelten szeretnék népszerűsíteni a jövőben.
Kéz a kézben a nagytestvérrel
A Húscéh új elnöke beszélt arról is, hogy a nagyvállalatokat tömörítő érdekképviselettel, a Hússzövetséggel, szintén szorosan együttműködnek annak érdekében, hogy a Húscéh által kitűzött célok mielőbb megvalósuljanak.
Remény Ervin közölte: jelenleg a magyar húsipar éves árbevétele mintegy 350-400 milliárd forint. A 400 kis- és közepes vállalkozás éves árbevétele pedig eléri a 100-120 milliárd forintot. A feketegazdaság kártétele pedig éves szinten mintegy 100 milliárd forint körüli összegre becsülhető az ágazatban.