A jövő év második felétől alaposan megváltozik a kisadózó vállalkozások (KATA szerint adózók) és a megbízóik élete: Parragh László szerint a kormány akkorra alakítja ki azt a metodikát, amivel a jelenleginél hatékonyabban lehet megállapítani, hogy munkaviszonyban vagy vállalkozói szerződéssel lehet adott munkakört ellátni. Most még csak a "gondolkodás van" arról, mit lehet csinálni - mondta lapunknak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Az elmúlt napokban lett téma a KATA szabályozása, miután a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete egy állítólagos pénzügyminisztériumi munkaanyagra hivatkozva megszellőztette, hogy a kormány szigorítani készül a kisadót. A leírtak java részét cáfolta a Pénzügyminisztérium, jelezve, hogy nem készülnek az adóelvonás növelésére (vagyis a havi fix tétel feletti 40 százalékos adó gyakoribb alkalmazására), azt viszont nem tagadták, hogy alaposabb ellenőrzésekre készülhetnek az adóalanyok. Az is elhangzott - a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely mondta az egyik Kormányinfón -, hogy növelni akarják a KATA - most 12 millió forintos - éves bevételi határát.
Varga Mihály pénzügyminiszter egy múlt heti tájékoztatóján pedig azt árulta el lapunk kérdésére, hogy a témában az MKIK-val folytat tárgyalásokat, tőlük érkeznek a konkrét javaslatok. Ezért megkerestük Parragh Lászlót, hogy megtudjuk, mégis milyen változásokra készülhetnek a KATÁ-sok. Jelentős vállalkozói kört érint a szabályok módosítása: mintegy 360 ezren adóznak ilyen módon, vagyis a Magyarországon működő vállalkozások egy meghatározó hányada várja az információkat.
Magyarul csalnak
Az MKIK elnöke megerősítette, hogy részt vesznek a munkában, sőt, azt is kijelentette, hogy a végső kormányzati módosító javaslat minden bizonnyal a kamara munkaanyagában foglaltakat fogja visszatükrözni. Parragh László szerint azért van szükség a korrekcióra, mert a KATA már a versenyképességet rombolja. Arról van szó, hogy miközben a munkaadók egy része a törvénynek megfelelő munkavállalói jogviszonyban foglalkoztatja a dolgozóit, más cégeknél KATÁ-ba kényszerítik az alkalmazottat azokban a munkakörökben, amelyeket pedig a munkajogi szabályok szerint munkavállalóként kellene ellátni. Magyarul csalnak. Ezzel pedig versenyhátrányba hozzák a törvényi előírásoknak megfelelően foglalkoztató cégeket.
Azt ugyanakkor elismerte a kamara elnöke, hogy a KATA bevezetésével nyert a költségvetés, mert olyanok is beléptek a közteherviselésbe, akik addig a szürke- vagy feketezónában működtek. Ezt a pozitív hatást nem lehet tagadni, de a mérleg másik serpenyőjében ott van a már említett versenyhátrány.
A helyzet mára tarthatatlanná vált - mondja az elnök, aki szerint a kamarához már számos jelzés érkezett a vállalatoktól, hogy lépjen fel ez ügyben.
Nem zárnak ki szakmákat
Ez a munka kezdődött el most, illetve már egy ideje zajlik az előkészítése - lapunk is többször beszámolt a KATÁ-val kapcsolatos kamarai elképzelésekről - de mostanra érett be a helyzet arra, hogy intézkedési javaslatok kövessék a cégektől érkező jelzéseket. A lényeg, hogy meg lehessen különböztetni a munkaviszonyt a vállalkozói szerződés szerinti megbízástól, és ennek a jövőben nagyobb érvényt szerezzenek. Nem akarnak szakmákat kizárni a KATA alanyai közül, az nem lenne helyes út - közölte kérdésünkre a kamarai elnök. Így marad az, hogy az ellenőrzések szigorításával próbálják elejét venni a KATA elburjánzásának, s ennek a módszertanát fogják a következő hónapokban kidolgozni.
Módszertan egyébként jelenleg is van, a KATA-törvény hét körülményből álló szempontrendszert állít fel, amelyek alapján lehet elbírálni, hogy mi fér bele a KATA alá, és mi nem. Ha ezek közül legalább kettő eset ráillik a felek közti szerződés szerinti teljesítésre, akkor nem lehet munkaviszonynak tekinteni a jogviszonyt. Itt például adja magát, hogy növeljék az esetek számát.
A Parragh László által elmondottak alapján azonban új módszertan bevezetésére lehet számítani a közeljövőben (az biztos, hogy nem januártól, a legvalószínűbb, hogy 2020 második felében). A kamara egyébként már most is monitorozza a vállalatokat az alapján, hogy miként történik a foglalkoztatás a cégeknél - árulta el lapunknak. De, mint jeleztük, egyelőre a munka elején járnak, nincs kész koncepciójuk.
Beszélgetésünk során kiderült, hogy az igazán nagy baj a munkaerő-kölcsönzőknél van, ahol szerinte ezres nagyságrendben, visszaélés szerűen veszik igénybe a KATA nyújtotta lehetőséget.Szerinte a következő napokban ezzel kapcsolatban fontos bejelentésekre lehet számítani. Ennél jóval kisebb a probléma szerinte a hagyományos szakmákban, mint a fodrász, cipész. Viszont kérdésünkre - kicsit hazabeszélve -, hogy a médiában dolgozóknak van-e okuk aggódni, határozott igen volt a válasz.
"Az önök szakmájában eddig mindig el tudták kerülni, hogy munkavállalóként adóztassák az újságírói, szerkesztői tevékenységet, volt először az EVA, aztán az EKHO, most meg a KATA, s ezen adófajták nyújtotta lehetőségeket a médiában dolgozók mindig jobban ki tudták használni" - mondta a kamara elnöke.
Miből lesz így nyugdíj?
Van még egy oka annak, hogy az elnök szerint rendet kell vágni. A KATA szerint adózók ugyanis tört nyugdíjra lesznek jogosultak a szabályok miatt, ami azt jelenti, hogy amennyiben nem takarékoskodnak aktív éveik alatt, akkor az életszínvonaluk nagyot fog zuhanni a nyugdíjba vonuláskor. A munkaviszony ehhez képest nagyobb védettséget jelent. Kérdésünkre, hogy ennek eldöntését miért nem bízzák a vállalkozókra - aki tisztában van ezekkel a feltételekkel, s ennek tudatában dönt a KATA mellett, mert az öngondoskodás révén biztosítja az elfogadható nyugdíjat a maga számára - az volt a válasz, hogy nem minden KATÁ-s tud előre gondolkodni, tudatosan megalapozni a nyugdíjas éveit.
Ebből a problémahalmazból pedig az következik, hogy nem elég a teljesítés szerződéses feltételeinek ellenőrzése, a nyugdíjalap emeléséről is gondoskodni kell. Erre szolgálna a KATA adójának emelése, amire az elnök elmondása alapján leghamarabb 2021 januárjában kerülhet sor (az ezzel kapcsolatos kamarai elképzelésekről itt írtunk).A KATA jelenleg havi fix 50 ezer forint, éves 12 millió forintos határig, fölötte belép egy 40 százalékos adó is. A főállás mellett adózók havi 25 ezer forintot fizetnek, illetve aki nagyobb járulékalapot akar magának biztosítani, most is választhatja a 75 ezres havi tételt. Ezek a mértékek tehát leghamarabb 2021-től változhatnak.
Emelkedhet a bevételi határ
Szóba került még az éves bevételi határ emelése is, amit Gulyás Gergely említett a tervezett módosítások részeként. Parragh László erre azt mondta, hogy természetes igény a bevételi határ emelése, a kamara kezdeményezésére emelték legutóbb 12 millióra az addigi 8 millióról a határt. Lehet az inflációval is korrigálni - tegyük hozzá, a 3-4 százalék közötti ütem nem növelné érzékelhetően a bevételi limitet - vagy más megfontolások alapján. Ők nem zárkóznak el ettől, de erről részleteket nem kívánt megosztani.
Végezetül elmondta még, hogy a KATA szigorítása nem hálás feladat, tisztában van vele, hogy megint bőséggel fog kritikákat kapni, de beleállt ebbe, mert úgy látja, eljött az ideje a cselekvésnek, és aki ezt józan ésszel végiggondolja, nem juthat más következtetésre