Két magyar a legjobb tízben!

Ez a harmadik egymást követő év, hogy a Deloitte közép-európai Technology Fast 50 versenyének díját a lengyel szoftverfejlesztő és integrátor, a Blue Media nyerte, amely lenyűgöző, tízezer százalék feletti növekedést produkált a vizsgált időszakban. A legjobb tíz közé idén két magyar cég, az Alerant Informatikai Zrt., és az Onlinet Kft. is bekerült.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A  közép-európai Technology Fast 50 az elmúlt öt év árbevétel-növekedése alapján évente rangsorolja a leggyorsabban fejlődő közép-európai technológiai vállalatokat. Az idei rangsor az eddigi legváltozatosabb, hiszen összesen kilenc ország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Románia, Bulgária, Horvátország, Szerbia, Észtország és Magyarország vállalatait tartalmazza.

10 ezer százalékkal az élen

Az idei Fast 50 listára összesen tizennégy magyar vállalat került fel, és ezzel hazánk a régió élén áll, hiszen az erős "mezőnyben" Csehország tizenhárom, Lengyelország pedig kilenc vállalattal képviselteti magát a listán. Az első helyen, sorban harmadszor a lengyel Blue Media végzett, pontosan 10.027 százalékos növekedéssel.

A Fast 50 versenyre
jelentkezők részvételi jogosultságát a Deloitte képviselői a jelentkező vállalatok által átadott pénzügyi kimutatásokban szereplő árbevétel-adatok összehasonlítása útján ellenőrzik. A Deloitte nem auditálja a vállalatokat, és nem elemzi a pénzügyi helyzetüket.
"A magyar vállalatokat a legjobb tíz között az üzleti informatikai alkalmazások integrációjával foglalkozó Alerant Informatikai Zrt., illetve az ügyfélhívó-rendszerek és információs terminálok gyártásával, kereskedelmével és üzemeltetésével foglalkozó Onlinet Kft. is képviseli az idén. Az Alerant 3.677 százalékos, míg az Onlinet 2.233 százalékos árbevétel-növekedést produkált az elmúlt öt éves időszakban" - tette hozzá Karli Péter, a Deloitte Pénzügyi tanácsadás üzletága Technológia, Média és Telekommunikáció iparági ügyfelekre szakosodott munkacsapatának igazgatója.

Az idei listán szereplő Fast 50 vállalatok átlagos növekedése 1.271 százalék volt, ami a verseny történetében az eddigi legmagasabb. A Fast 50 cégek közel felét a szoftvergyártó vállalatok adják, ők a teljes ranglista 24 helyét foglalják el. A szoftvercégek dominanciája ma tehát még egyértelmű, de jövőre már várhatóan felzárkóznak hozzájuk az internet-szolgáltatók is. Ennek oka, hogy az internet-szektor idővel számos szoftver-alkalmazást hasznosít, és itt a felhasználók száma továbbra is jelentős növekedést mutat Közép-Európában.

Ahhoz, hogy egy vállalat indulhasson a versenyen, számos feltételnek kell eleget tennie. Éves árbevételének például az elmúlt öt év (2003-2007) mindegyikében el kell érnie az 50 ezer eurót, egy közép-európai országban kell székhellyel rendelkeznie, saját fejlesztésű technológiát kell létrehoznia, illetve jelentős összeget kell kutatás-fejlesztési tevékenységre fordítania. Az indulás alapvető kritériuma továbbá, hogy a jelentkezők nem lehetnek stratégiai nagyvállalatok többségi tulajdonában lévő leányvállalatok. Az indulás részletes feltételei megtalálhatók egyébként a www.deloitte.com/fast50ce oldalon is.

CEO-felmérés

Karli Péter szerint a felmérés azt mutatja, hogy a vállalatoknak az elmúlt években szinte ugyanazokkal a kihívásokkal kell szembe nézniük, hiszen a Fast 50 cégek vezetői 54 százaléka számára - ami némi növekedést mutat a tavalyi 51 százalékhoz képest - a jól képzett munkaerő felkutatása, alkalmazása és megtartása jelenti a legnagyobb kihívást működésük során.

Az ügyvezetők körében végzett felmérés ugyanakkor jelzi, hogy a vállalatvezetőkre új kihívások is várnak. Ilyen például a hatékony vállalatirányítás kialakítása, illetve a kellő piaci tájékozottsággal járó megfontoltság megszerzése. A felmérésből kiderül, hogy a vállalatvezetők is tudják: egyre komplexebb feladattá válik a működés a közép-európai technológiai iparágban - tette hozzá a Deloitte szakértője.

Rising Stars

A "Rising Stars" kategóriában magas potenciállal rendelkező fiatal vállalatok versenyeznek, amelyek korunknál fogva még nem tudnak megfelelni az öt éves működés feltételének. Ezeket a cégeket 3-5 éve alapították, éves árbevételük az elmúlt három év mindegyikében meghaladta a 30 ezer eurót, ettől eltekintve viszont számukra is a Technology Fast 50 kiírás egyéb követelményei a mérvadóak. A 'Rising Stars' kategóriát az elmúlt három évben a magyar navigációs szoftver-fejlesztő, a Nav N Go uralta, 7.838 százalékos növekedésével. Ezzel a kivételes teljesítménnyel a vállalat jó eséllyel pályázhat a jövőbeli Fast 50 rangsor vezető helyére.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo