Az USA-ban idén nyáron indul el az első teljes mértékben bioüzemanyaggal működő járat. A szóban forgó járatot Los Angeles és San Francisco között fogja üzemeltetni alternatív üzemanyaggal, számolt be a projektről a The New York Times.
A United már 2013-ban bejelentette, hogy a kaliforniai AltAir Fuels-től 3 év alatt 15 millió gallon üzemanyagot szerez be, melyet emberi fogyasztásra nem alkalmas növényi olajokból és mezőgazdasági hulladékból gyártanak.
Az első 5 millió gallonnyi adagból indul útjára a Hollywood és Szilícium-völgy közötti, naponta ötször üzemeltetett járat. A tervek szerint 30-70 %-os arányban keverik a megújuló és a nem megújuló üzemanyagot, vagyis zömében hagyományos fosszilis üzemanyagot éget majd a repülőgép.
A United -mely évente 11,6 milliárd dollárt költ üzemanyagra- ezen túlmenően 30 millió dollárt fektet a légi bioüzemanyagot gyártó Fulcrum BioEnergybe.
A Fulcrum egyébként olyan technológiát fejlesztett ki, mely a háztartási szemetet is feldolgozza, biogázt állítva elő belőle. A cég 20 éves futamidejű szerződéseket kötött több várossal, s ezek szeméttelepeinek anyagát dolgozza fel.
Az Obama-adminisztráció új szabályokat dolgozott ki a légitársaságok emissziójának mérséklésére, ezek életbe lépésére -ahogy a Fehér Ház is elismerte- még éveket kell várni. A javaslatot várhatóan 2016 februárjáig hasonló szabályozás követi nemzetközileg az ENSZ égisze alá tartozó ICAO által.
Versenyképes áron
Mivel a repülőgépeknél -az autóktól eltérően- nem lehetséges az elektromos meghajtás (a napelemes repülőgép egyelőre egy pilótát bír csak el), a légi szállítás zöldülése csak bioüzemanyaggal lehetséges.
A Fulcrum eközben bioüzemanyag-finomító üzemegységét építi Nevada államban. A létesítményt 2017-ben adják át. Ezt 5 másik finomítótelep építése követi majd.
A Fulcrum állítása szerint gallononként 1 dollárnál "jóval kevesebb" összegből tudják kigazdálkodni a bioüzemanyag gyártását. Mivel 1 gallon = 3,785 liter, az 1 dollárt ennyivel kell elosztani, vagyis legfeljebb 0,26 dollárcentbe kerül egy liter. A jelenlegi árfolyamon ez 75 forintot jelent literenként. De mint a Fulcrum vezetőjének meglepő beismerése sugallja, a cég ennél jóval olcsóbban (vélhetően akár az 1 dollár háromnegyedéből vagy feléből) képes gyártani.
Persze nekik is céljuk profitra szert tenni. A Unitednek ezért 2,11 dollár/gallon áron adta el a vállalkozás az üzemanyagot. A United képviselői a The New York Times-nak azt nyilatkozták, a Fulcrum biójának ára (még így is) "versenyképes" a hagyományos üzemanyaggal.
Kondenzcsíkok
- A légiközlekedés a globális emisszió 2 %-áért felel.
- Ugyanakkor pont ez az a szektor, mely a leggyorsabban növekvő ÜHG-kibocsátók közé tartozik: 2020-ra az emissziója 70 %-kal is meghaladhatja a 2005-ös szintet.
- A légitársaságok önként vállalták ÜHG-kibocsátásuk növekedésének 2 %-kal történő csökkentését 2020-ra. Ez azonban nem a jelenlegi emisszió csökkentése, hanem csupán az exponenciális növekedés lassítása.
- 2050-re a légitársaságok 50 %-kal kívánják csökkenteni kibocsátásukat a 2005. évi kibocsátási szinthez képest.
- A United Airlineshoz képest kisebb összeggel ugyan, de a hongkongi székhelyű Cathay Pacific is beszállt a Fulcrumba.
- A British Airways bioüzemanyagfinomító üzemet épít a Solen Fuels-szel együttműködésben a Heathtrow repülőtér mellett. A létesítményt 2017-ben adják át.
- A Southwest Airlines évi 3 millió gallon üzemanyagot fog beszerezni megújuló forrásból, amit a Red Rock Biofuels állít elő fatörmelékből - de csak 2016-tól. (Hogy ez milyen kis mennyiség - összehasonlításképpen álljon itt a United éves üzemanyagfogyasztása: 3,9 milliárd gallon.)
- Az Alaska Airlines 2020-ra legalább egyik repülőterén csakis bioüzemanyaggal fogja feltankolni a gépeket. Forrás: The New York Times