Mivel a növények beporzóiként a méhek az ökoszisztémák kulcsfontosságú résztvevői, nemcsak a méztermés csökkenéséről van szó.
A kemikáliákban lévő neonikotinoidokat gyanítják a méhek pusztulásának kiváltó okaként, legalábbis az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (European Food Safey Authority, EFSA) jelentése erre engedett következtetni. Ennek nyomán, valamint az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) buzdítására az Európai Bizottság januárban javasolta az érintett vegyszerek részleges korlátozását.
Mivel a tartózkodások miatt a javaslat nem szerezte meg a szükséges többséget (sem az elutasításhoz, sem az elfogadáshoz), a szavazás szabályai szerint az Európai Bizottság előtt két alternatíva áll. Vagy új jogszabályt fogalmaz és ezt bocsátja szavazásra, vagy a változatlan előterjesztésre kér újabb szavazást. Ha ez utóbbi eredménye is hasonlóképp a többségi szavazat hiányával zárul, az EB saját hatáskörében hatályba léptetheti a neonikotinoid-alapú rovarirtókat részlegesen betiltó jogszabályt.
Németország esetében alighanem az játszhatott közre a tartózkodásban, hogy ott található a német Bayer CropScience, mely a svájci Syntegna vegyipari konszernnel egybehangzóan, lobbierejét bevetve, PR-kampányt indítva hangoztatta: nem termékeik okozzák a méhek tömeges pusztulását. A javaslat e két vállalat rovarirtó szereit érintené.
A neonikotinoidok használatának részleges korlátozása már több országban megtörtént, így például Olaszországban és Szlovéniában.