Gázálom

Lehet vele fűteni, elektromos áramot termelni, gépkocsit meghajtani. Ráadásul az új fúrási technológiának köszönhetően hatalmas, úgynevezett nem hagyományos földgáz-készletek váltak kitermelhetővé. De megdőlni látszik az az axióma, miszerint feleannyi üvegházgáz-kibocsátással jár a földgáz használata, mint a széné, vagy hogy a földgázüzemű autók harminc százalékkal kevesebb szén-dioxidot eresztenek ki, mint a hagyományos benzinesek. A földgáz teljes életciklusa - a kitermelést, a feldolgozást és a szállítást is beleértve - ugyanis tetemes környezeti terhelést és szennyezést von maga után. A földgáz azonban favorizált energiaforrás a fejlett világban, és mindenütt komoly erőfeszítéseket tesznek az önellátás fokozására a függőség csökkentése érdekében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Kép:PP/FényesGábor

Az orosz földgázcsap elzárása 2009 elején sokkolóan tudatosította bennünk, mennyire az importtól függ energiaellátásunk. Brüsszel stratégiai célként deklarálta a földgázbeszerzések diverzifikálását. Ehhez hasonlóan az Egyesült Államok is elhatározta, hogy csökkenteni igyekszik közel-keleti olajfüggőségét. Obama a földgázt tette meg energiapolitikája központi elemévé, de e téren is gyűlnek a kételyek.

Globálisan évente 2 százalékkal nő a földgázfelhasználás, miközben az energiafogyasztás csak 1,2 százalékkal, vagyis a súlypont áttevődik erre az energiahordozóra. (Drámaian pazaroló a kelet-európai és a közép-ázsiai energetikai rendszer az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elnöke szerint. )Már 2015-re túllépheti a kereslet a kínálatot - állítja a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA). A gáz részaránya az energiamixben 2035-ig a jelenlegi 21-ről 25 százalékra emelkedhet. Ez az áttolódás azonban nem hoz elegendő emissziómérséklést a kiotói célok teljesítéséhez, mert 3,5 Celsius-fokos felmelegedéshez vezet. A nyugati világban sok széntüzelésű erőmű azzal tudta le a törvényileg előírt kibocsátáscsökkentést, hogy gázmeghajtású turbinákra váltott. A fennmaradó erőművek 60 százalékát húsz éven belül kell kivonni a forgalomból, ezek is földgázra állnak majd át, vagy bezárnak. A földgázkeresletet élénkítette a fukushimai katasztrófát követően az atomenergia iránti bizalom megrendülése is.

Új lelőhelyek, új technológiák

A világ számos pontján új technológiákkal folyik hatalmas földgázmezők feltárása, kiaknázása és a feldolgozás. A lelőhelyek némelyikéről már évtizedek óta lehetett tudni, de gazdasági és technológiai okok miatt eddig ezek nem voltak hozzáférhetőek.

Hidraulikus fúrás
A mély üledékes kőzetekben lapuló palagáz kitermeléséhez vízszintes és függőleges lyukat fúrnak, egyiken magas nyomással olyan folyadékot öntenek 3–7,7 kilométer mélységbe, amely segít felszabadítani az üregekben megbúvó gázokat. Kutanként tizennégyszer is megismétlik ezt a fecskendezést. Egyetlen kút fúróoldata több (29,5) millió(!) liter vízből, 7–15 ezer köbméter homokból és 0,14–0,6 millió liter vegyszerből áll. Ezt mind tartálykocsikkal szállítják a helyszínre! Az oldat nagy része felszínre jut, s fúrás után ipari szennyvízként kezelendő. Biztonságos helyen kell tárolni, mert ártalmas nehézfémeket is tartalmaz. A vállalatok nemigen hajlandók feltárni, pontosan mit is tesznek az oldatba, mely alkalmasint radioaktívvá válik, hiszen reakcióba lép az alsó talaj rétegeiben levő elemekkel, például a rádiummal és stronciummal. Egy amerikai kongresszusi vizsgálat tavaly kiderítette, hogy 14 vállalat illegálisan alkalmazott a folyadékban rákkeltő benzint, xilént, etilbenzint.

A palagáz - a pala petróleumban és természetes gázokban gazdag üledékes kőzet - kitermelése a korábbi módszerekkel nem volt gazdaságos, pedig a palagáz mennyisége ötször akkora, mint a hagyományos gázkészleteké. Az utóbbi évtizedben azonban a bányászati technikák fejlődése, a vízszintes fúrások és a hidraulikus töréstechnika elterjedése lehetővé tette, hogy nagy mennyiségű palagázhoz férhessenek hozzá. Európában Lengyelországban van a legjelentősebb palagázkészlet, ahol több nemzetközi nagyvállalat végez kutatófúrásokat, és ezek sikerétől függően folytatódhat a kitermelés előkészítése más európai országokban is - derül ki az MTI-nek a New York Times energia-összeállítását ismertető tudósításából. Ugyanakkor a lengyel geológiai intézet 2012. március végi jelentése szerint az előzetesen 5300 milliárd köbméterre becsült kitermelhető palagáz mennyisége valószínűleg csak 346-768 milliárd köbméter között lehet, de így is meghaladja az ország 145 milliárd köbméterre becsült hagyományos gázkészletét. A hagyományos és nem hagyományos forrásokból kitermelhető földgáz a lengyel piac teljes szükségletét minimum 35, de akár 65 évre is kielégíthetné, és függetleníthetné az országot az oroszországi importtól.

Európa az összes gázfelhasználásának mintegy a 60 százalékát importból szerzi be - ennek nagyjából a felét Oroszországból -, így érthető a szándék, hogy legalább néhány országban növekedjék a belföldi gáztermelés a függőség mérséklése érdekében.

Mellékhatások
Metánszivárgás. Minden egyes kútnál a metán 3,6–7,9 százaléka a levegőbe kerül. Ez csak Oroszország, USA, Mexikó és Ukrajna területén évente 33,29 milliárd köbméter – állítja az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA). Márpedig a metán hússzor erősebb üvegházhatású, mint a szén-dioxid. Földrengések. Geológusok szerint lehetséges, hogy a hidraulikus kőhasítás intenzív szeizmikus aktivitást vonhat maga után, ha kisebb (felfedezetlen) törésvonal közelében történik: a fúróoldat befolyik e résekbe, mintegy „megvajazva” az utat a tektonikus lemeznek, hogy elmozdulhasson. Ez olyan régiókban is rengésekhez vezethet, ahol alacsony a tektonikus nyomás. Az esetleges földrengések miatt Arkansas és Ohio államban betiltották a hidraulikus fúrást. A kutak alatti „kőágyazat” szeizmikus átvilágításával – ez kutanként 10 millió dollárba kerül – elejét lehetne venni a törésvonalak mentén történő fúrásnak. Egy kanadai cég szabadalmaztatott módszere pedig zselés halmazállapotúvá tett propánnal helyettesíti a vizet a fúróoldatban, ami azonban robbanásveszélyes, már két ipari baleset is származott belőle. Elterjedését az is akadályozza, hogy a propán jóval drágább, mint a víz.
Ivóvízszennyezés. A Gasland című Oscar-jelölt dokumentumfilmben több olyan földgázkút-közeli amerikai háztartást mutattak, ahol a lakók a kamera előtt meggyújtották a vízcsapból folyó vizet, mivel az annyira telítődött gázokkal. A repedésekből kiszökő, levegőt szennyező mérges gázok megközelíthetetlenné, lakhatatlanná tesznek farmokat. A talajvíz szennyeződése miatt a mezőgazdaság számára is elesik a földterület: a hatóságok karanténba helyezik a helyi állatállományt. A cégek szerint, mivel a kitermelés jóval a talajvíz szintje alatt történik, a felszíni szivárgás, a kút aknája vagy a fúróoldat-tároló hibás oldalburkolata idézhet elő szennyeződést. Ha ez bekövetkezik, szinte lehetetlen kivonni a kemikáliákat az ivóvízből. A ProPublica oknyomozó internetes honlap tízezer talajvízszennyezésről tud a kutak közelében. A vízkészletek veszélyeztetettsége miatt betiltották a hidraulikus fúrást New York államban, New Jerseyben, a Dél-afrikai Köztársaságban, Franciaországban, Bulgáriában.

Az elmúlt években kiderült, hogy az USA földgázkészletei is jóval nagyobbak, mint azt korábban hitték. Az Egyesült Államokban a palagáztermelés öt év alatt az ötszörösére nőtt, miután 2005-ben az energiajog kivonta a tiszta ivóvízről szóló törvény hatálya alól a kitermelésére használt hidraulikus kővágás technológiáját. Az új kitermelési technikák ugyanis rengeteg vizet igényelnek, ráadásul a hidraulikus törés során apró repedéseket idéznek elő a földalatti kőzetrétegekben. Ennek ellenére a nagy energiatartalmú erőforrásokat célzó feltárási és kitermelési munkálatok súlypontja a „száraz" gázmezőkről áttevődött a folyadékokban gazdag lelőhelyekre, ahol olaj, propán, bután, etán is található.

Olcsóbb kitermelés

Egy hagyományos földgázkút összköltsége 5 millió dollár körül van, amire a palagáz-kitermelés 2,5 millió dolláros pluszkiadást jelent kutanként - derül ki a University of Pittsburgh kutatásából. Jelenleg a hagyományos földgáz kitermelésének költsége a fúrókutaknál 14 dollárcent köbméterenként, és becslések szerint a következő 11 évben tartható ez az árszint - állítja a Financial Times.

A földgáz olcsósága a szektorba tereli a befektetőket, elvonva a tőkét a megújuló energiák elől, amelyek költségesebb infrastrukturális ráfordításokat igényelnek. Az EIA 2009-es becslése szerint a gázerőművekkel termelt elektromos áram kilowatt-óránkénti ára - ami akkor 9,8 dollárcent volt - 2016-ra 8,9 dollárcentre csökken, és még 2035-ben is a 2009-es árszint alatt, 9,2 centen áll majd, miközben a víz-, a nap- és a szélenergiából előállított áram fokozatosan drágul.

A megújulókat favorizálók elbukták volna a vitát, amely a gazdaság alacsony karbontartalmú működési pályára állításáról szólt? Nem feltétlenül. A földgáz árában ugyanis nem jelennek meg a negatív externáliák: kitermelésének környezeti kárai, amelyek pluszköltségeket okoznak az államnak és a helyi közösségeknek.

Magyar földgáz

Hazánk éves földgázfogyasztása 15 milliárd köbméter, amelyet 80 százalékban orosz forrásból fedezünk. Pedig jelentős, még nem feltárt lelőhelyeink is vannak. Így a makói medence is nagy mennyiségű gázt rejt - talán Európa legnagyobb gázmezőjéről van szó -, de ennek kitermelése szintén csak nem hagyományos technológiával lehetséges. A szénhidrogén rendkívül tömör kőzetekbe van zárva, és ez igencsak megnehezíti a kitermelést. A megfelelő technológiát még mindig keresik. A területen több cég - a kanadai Falcon Oil & Gas itteni leányvállalata, a TXM Kft., valamint a Mol és az amerikai ExxonMobil magyar leányvállalata - is kutat(ott), de az eddigi próbálkozások nem hoztak kielégítő eredményeket, 2010 februárjában az amerikai és a magyar olajvállalat ki is vonult a területről. A TXM, amelynek beruházásai az elmúlt öt év során meghaladták az 500 millió eurót, 2011 nyarán a szerb NIS (Naftna Industrija Srbije) energetikai céggel kezdett együttműködést. A cég főrészvényese az orosz Gazprom. A Falcon stratégiájában - sok tekintetben az EU-irányelveknél és a magyar szabályozásnál szigorúbb feltételekkel - előkelő helyen szerepel a környezetterhelés minimalizálása, elsősorban a vizek és az élővilág védelmére, valamint a zaj- és füstgázkibocsátásra, a szeizmikus hullámkeltés és felszínmozgás monitoringjára vonatkozóan.

Számok
A legnagyobb, 36 ezer milliárd köbméter palagázkészlet Kínában van. Az USA 23,4 ezer milliárd köbméternyivel rendelkezik – állítja a U.S. EIA –, ez az ország 36 évi gázfogyasztását fedezi. Az amerikai tőzsdefelügyelet azonban tavaly kihallgatásokra rendelte be az iparág tőzsdei cégeit, miután napvilágra kerültek olyan vélemények, hogy a földgázboom piramisjáték, a készletbecslések túlzóak, a kutak hamar kifulladnak, és a fúrási költségek nagyobbak, mint a kinyert készletekből realizálható bevétel. Az elmúlt évtizedben 9000 vizsgált kútnak csak a 10 százaléka hozta be a költségeit hétéves működés során. ¦ A globális földgázexport éves nagyságrendje 200 millió tonna. 25 százalékkal nő majd a forgalom az új kutaknak köszönhetően. ¦ A 90-es években a túlkínálat miatt a földgáz meglehetősen olcsó volt, 2001-ben újra esett a földgáz ára, amikor az amerikai gazdaság recesszióba zuhant. Az elmúlt tíz évben az olaj ára közel a duplájára nőtt, míg a földgázé 30 százalékkal csökkent. ¦ Az európai földgázimport árszintje jelenleg 7,4 dollár/Mbtu (egymillió brit hőegység) szintet, ami 2015-re 9, 2020-ra 9,5, 2030-ra 10 dollárra emelkedhet – jósolja az IEA.

Somogy déli részén, például Barcs, Potony és Vízvár térségében a Mol a horvát INA-val 2007 óta folytat próbafúrásokat és kútmélyítéseket. A Mol és az INA olyan geológiai képződményeket keres, amelyek a Dráva-árok nagy mélységű részeiből feláramlott szénhidrogéneket csapdázhatták. A londoni értéktőzsdén jegyzett JTX Oil and Gas Hajdúnánáson és Görbeházán lelt gázmezőre. A cég - a napi.hu híradása szerint - legutóbbi féléves jelentésében egyebek mellett azt közölte, hogy a kutatási programok terén előrehaladást sikerült elérni, ám a kitermelés a vártnál gyengébben alakult: a hajdúnánási és görbeházai mezőkön 2011 első felében 31 százalékos csökkenés volt az egy évvel korábbihoz képest. A JTX tavaly februárban együttműködési megállapodást kötött a Magyar Horizont Energia Kft.-vel. Terveik szerint hét új kutat nyitnának Túrkeve környékén, és a Hernádon lévő kutak termelését is fokoznák.

A hazai földön kitermelt földgázból 12 százalékos bányajáradék formájában részesedik a magyar állam.

Cseppfolyósítás: energiaveszteség
Egy tonna eltüzelt szénből 3 megawattóra energia nyerhető, míg egy tonna folyékony földgázból 7,1 megawattóra – véli a WorleyParsons kutatócég. Az emisszió is kevesebb, mert a szén tonnánként 0,72–1,02 tonna szén-dioxidot juttat a levegőbe, míg a folyékony földgáz 0,44 tonnát. Ez a számítás azonban csak az elégetést veszi alapul, és nem a földgáz teljes életciklusát. Merthogy a cseppfolyósítás mínusz 160 Celsius-fokon történik, ezenkívül a feldolgozás során a földgáz 8–17 százalékos szén-dioxid-tartalmát is ki kell vonni – ami szintén a légkört szennyezi –, ezek pedig energiaigényes műveletek. Ami a költségoldalt illeti, szakértők egyelőre úgy látják, hogy a folyékony földgáz importja még mindig gazdaságosabb, mint a nem hagyományos (pala)gáz kitermelése az EU területén. Katar évente 77 millió tonna folyékony földgázt exportál. Amerika 2016-ra nettó LNG-exportőrré válik évi 311,48 millió köbméteres outputjával. Az évente 10 millió tonna folyékony földgázt értékesítő Gazprom Vlagyivosztokban japán vállalatokkal közösen épít LNG-terminált – a tankhajók a nyaranta jégmentes Északi-tengeren jönnek Európába –, amely 2016-ban nyílik meg; Ausztráliában jelenleg 212,9 milliárd dollár értékben terveznek folyékonyföldgáz-beruházásokat – például a Shell 10 milliárd dollárból évi 3,6 millió tonna LNG-kapacitású úszó platformot épít, amelyet 2017-ben helyeznek üzembe –, így a jelenlegi 20 millió tonnáról 2020-ra megháromszoroznák az éves kapacitást. Az Electricité de France 1,4 milliárd dollárt fordít egy terminál létrehozására Dunkirknél.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo