Még mindig olcsóbb nálunk startupot építeni, mint Nyugat-Európában

Minden startup számára az okos tőke a leghasznosabb, mely szaktudást és releváns kapcsolati hálót, összeköttetéseket nyújt a tőkén túl, derült ki a Privatbankar.hu Finanszírozás 2019 konferenciáján rendezett panelbeszélgetésből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Előnyünk, hogy „Magyarországon még mindig olcsóbb itthon fejleszteni, mint mondjuk Londonban elvégeztetni a munkát” – mondta Faluvégi Balázs, a Blueopes Zrt. CEO-társalapítója. „Az informatikus néhány hétig elél pizzán és sörön, és ezek itt nem drágák” – viccelődött Dr. Szűcs Gergely, a Valor Capital vezérigazgatója.

Amint az a szakirodalomból ismeretes, a startupok legtöbbször garázscégekként a 3F-finanszírozással indulnak: friends, family, fan(anatic)s -vagyis haverok, család és megveszekedett rajongók- adják össze az első fázisban a működéshez szükséges indulótőkét. Csakhogy olcsóságunk ellenére Magyarországon még a néhány tízmillió forint összeadása is meghaladja e szimpatizáló kör anyagi lehetőségeit.

Mi marad hát? A magvetők és az angyalbefektetők, akiknek arra van trenírozva az elméje, hogy egy ötletből és a startupper -a cégalapító személy- kisugárzásából, személyiségéből ítéljenek, hiszen a vállalkozás ekkor még sem termékkel, sem árbevétellel nem rendelkezik.

Állami kezességvállalás – akár fedezet nélkül

A mikrovállalkozásoknál gyakran hiányzik az üzleti terv, ezért nem tudják meggyőzni a bankot, hogy érdemes hitelezni nekik. „Egy vállalkozás minél inkább elkezd a digitalizálódás és az immateriális javak felé lépkedni, annál kevésbé tud fedezetet felajánlani a bank felé hitelkérelemnél. Ilyenkor a vállalkozás kérheti a banknál, hogy Garantiqa kezességvállalás mellett fedezet nélkül is hitelhez juthasson. Ez a fő termékünk” – mondta Dr. Schulteisz Győző, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. ügyfélkapcsolati és termékfejlesztési igazgatója.

Az állami és kereskedelmi bankok által 27 éve alapított Garantiqa 2018 végén 707,2 milliárd forintos kezességvállalási állományt kezelt, mely 2020-ban 870 milliárdra nő. „Az összes bankkal kapcsolatban állunk. Ha egy vállalkozás nem tudja fizetni a banknak a hitelt, amire kezességet vállaltunk, a Garantiqa tesz ezt meg helyette, mert az állam 85 százalékban viszontgaranciát vállal” – magyarázta Schulteisz.

A kezességet persze nem adják ingyen, minden pénzintézetnek ki kell termelnie a működési költségeit és a profitját, de dinamikus növekedésben van a bank, célja a

„tervezési időszak végéig” a 2016 végi portfólió megduplázása. Stratégiai cél továbbá a hosszabb lejáratú ügyletekhez kapcsolódó kezességvállalások arányának növelése is.

„Jelentős már az uniós támogatás is, ami színesíti a termékpalettát, habár a következő EU-s ciklusban a vissza nem térítendő támogatások vissza fognak szorulni, ezért a banki hitelek előtérbe kerülnek majd. A beruházási hiteleket például most akciós díjjal kínáljuk” – tette hozzá Schulteisz. A mesterséges intelligenciának köszönhetően már egy napon vagy akár egy órán belül is garanciához juthatnak a KKV-k.

Az okos tőke a leghasznosabb

ticket size jellemzően 100-150 millió forint körül mozog. A jövő fontos kérdése az, hogy „csökkenteni tudják-e ezt a gazdálkodási méretet” a piaci szereplők, mondta Szép Zoltán vállalkozásfejlesztési szakértő. A Hiventures például „már inkubációs fázisban, ötletszinten is beszáll 9-15 millióval” – mutatott rá Katona Zsolt, a Solus Capital Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. vezérigazgatója. „A finanszírozási létra e kezdeti szakaszához áll rendelkezésre a legtöbb tőke, kvázi-magántőke alapok és európai uniós források is hozzáférhetők” – tette hozzá Katona.

Szintugrás
Súlyos hiányosságunk, hogy „a magyar vállalkozók nem képesek közösen vállalkozni” – mondta Szép Zoltán. Ebben persze történelmi múltunk, a hibás minták és beidegződések is ludasak, ezért az új startupper-generációnak „nagy szerepe van abban, hogy megtanuljunk együttműködni.” A Hiventures-nek például már működik generációváltás alapja is. „Generációváltást szervezetfejlesztésnek kell megelőznie, delegálni a döntéseket, hagyományos folyamatokat kiépíteni, hogy ne a vezető egyszemélyben mondjon meg mindent” – mondta Szép. Szerinte azt is ritkán látni, hogy a cégalapítóknak kidolgozott tervei lennének a nyilvános működésre.
Az EU-s források lehívásánál „az unió nem enyhíti a számonkérést. Sőt a Jeremy-jellegű S3-alapoknál szinte számlánként kell nézni, hogy valóban a központi régión belül vagy azon kívül kerül felhasználásra a pénz” – hangsúlyozta Katona Zsolt, aki szerint kinevelődött egy kockázati alapkezelő réteg, melynek tagjai hatékonyan képesek kezelni a startup-fejlesztés során jelentkező kihívásokat.Nagyjából 200-300 milliárd forintnyi kockázati tőke mozog a hazai terepen. A leghasznosabb az okos tőke, vagyis olyan befektetők, akik a „kapcsolati tőkéjüket és szaktudatásukat is adják, nemcsak a pénzüket. Ez eddig hiányzott. Okos pénzből még mindig kevés van”, vélekedett Kovács Péter, az IseeQ, az xLabs, a Startup Safari és a Global Startup Awards társalapítója.

Mátrai Károly, a KELER KSZF vezérigazgatója örvendetesnek tartja, hogy a Budapesti Értéktőzsde létrehozta az Xtend piacot és néhány hónapja a kötvényekkel foglalkozó Xbondot „a KKV-k méreteihez igazodva. Az MNB kötvényprogramja hiánypótló volt.”

Impact investment
Szóba került az impact investmentet igénylő, társadalomjobbító célú cégek sorsa is. Katona Zsolt úgy látja a társadalomtudatos működés „gyakran a hozam kárára történik. A befektetők vállalják, hogy kisebb a hozam, de megvan a jó érzés, hogy jót tesznek a világgal. A kockázati befektetőkre ez nem jellemző, inkább a hozamot részesítik előnyben". Magyarországon működik már vízalap is, mely főleg a harmadik világ vízellátási gondjait és vízvezeték-infrastruktúráját hivatott javítani, hogy legalább a vízhiány ne járuljon hozzá a migráció növekedéséhez. Kovács Péter úgy véli, minden startup alapvető célja, hogy jobbá tegye a világot. Amikor a Prezinél dolgozott, ott például mérték, hogy a cég működése hogyan járul hozzá a világbékéhez, mivel sok nemzetiségű ember használta a termékét. Alighanem a Telenoré volt az első nagyvállalati akcelerátor hazánkban, amely PR-megjelenésekben mérte a sikerességét. A logika ebben az volt, hogy azt a pénzt, amit a márka renoméjának erősítésére költött volna, inkább olyan startupokba fektette, amelyek hatással vannak a világra. Ez is felfogható az impact investment egyik módjának.
További cikk a Privátbankár.hu Finanszírozás 2019 konferenciáról: Kulcsfontosságú a digitalizáció, új finanszírozási modell - mi jön a magyar cégek életében? >>>

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo