Kiberjárvány: olcsóbb megelőzni, mint gyógyítani!

2018-ban az Amerikai Egyesült Államokban az összes IT-biztonsági esemény 41 százalékát tették ki az egészségügyi szervezeteket ért támadások. 2019-ben az ágazat szereplői már körülbelül négymilliárd dollárt költöttek az adatlopások és zsarolóvírusok miatt.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: SXC

A cikk a Piac & Profit magazin február-márciusi számában jelent meg. 

A magazin az Inmedio és Relay újságárusoknál kapható, de digitális formában is hozzájuthat. Előfizethet egy évre, de akár egy számot is megvehet. Megrendelését itt adhatja le>>>

Mivel az egészségügyi adatok rendkívül értékesek a feketepiacon, az orvosi rendszerek pedig létfontosságúak, félő, hogy a támadások száma egyre csak emelkedni fog a jövőben. A kibertámadást pedig – akárcsak a betegséget – olcsóbb megelőzni, mint gyógyítani.

– De nem csak a külső veszélyekre kell felkészülni – hívja fel a figyelmet Fejes Márton, a Bethesda Gyermekkórház informatikáért felelős osztályvezetője. – Ha nem megfelelő az IT-biztonság, még nagyobb a kockázat, hogy a munkatársak véletlen tévedése vagy akár rosszhiszeműsége miatt rossz helyre kerül egy adat. A GDPR szempontjából pedig már az is adatincidensnek számít, és komoly büntetési tételt vonz magával, ha az egészségügyi vagy személyes adatokat tartalmazó e-mailt hibás címre küldi a kórház. Ebben is megkerülhetetlen szerepe van a megfelelő IT-biztonsági rendszernek, a jelszavas védelemnek, a jól kezelt felhasználói jogosultságoknak.

A Bethesdában folyó munka során napi szinten több ezer személyes és betegadat keletkezik a 300 számítógépen. A 170 ágyas intézményben évente átlag közel 12 ezer gyermek gyógyul, míg a járóbeteg-rendeléseken akár 150 ezer kiskorú is megfordul. A gyógyítás és az intézmény működtetése is egyre erősebben támaszkodik az informatikai rendszerekre, és – bár náluk soha nem történt adatvesztési vagy lopási incidens – Fejes Márton szerint a veszély mindennapos. Egy esetleges sikeres támadás pedig borzasztó következményekkel járna: a betegadatok helyreállítása heteket, hónapokat venne igénybe, és persze kérdés, hogy sikerülne-e 100 százalékban. Amint a szakember rámutat, az egyetlen biztos megoldás a véghasználói pontokat is védő, a folyamatosan megújuló vírustámadásokat időben felismerő és kezelő IT-biztonsági megoldás.

Olyan védelmi szoftvert kerestek, amely hatékony választ ad az összes kihívásra. Így esett a választás a Panda Security megoldására. Már a 30 napos ingyenes tesztidőszak során kiderült, hogy a Panda teljes körű végpontvédelmi megoldása kiválóan működik, legyen szó az eszközfelügyeletről, a szűrésről vagy a levelezőrendszerek védelméről. A naponta a kórházba érkező több millió e-mail között biztos, hogy betalál néhány spam vagy vírusos üzenet, amelyet a munkatársak akár csak véletlenül vagy kíváncsiságból megnyitnak. A Panda proaktív védelmi megoldása ezt a veszélyt is tökéletesen szűri. Fejes Márton a bevezetéssel és az üzemeltetéssel járó feladatokat – figyelembe véve a folyamatos szakemberhiányt –, valamint a magyar nyelvű terméktámogatást is fontos előnyként említi.

Az informatikai vezető szerint a legjobb biztonságtechnikai programok a felhasználók számára észrevétlenek maradnak. A Panda megoldása ilyen.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo