Ketyeg az áfabomba az építőiparban

Három komoly mankót kapott az építőipar az elmúlt években: az uniós források, az üzleti célú magánbefektetők (irodaházak, raktárak, hotelek) és a magukra talált lakásfejlesztők által. Valós verseny kezdődött a szereplők között – írja az újHÁZ Centrum a Construmán tapasztalt trendekről.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A másik oldalon azonban komolyan nőnek a kivitelezői költségek, elsősorban a munkaerő költsége, ami 30-50 százalékos bérköltség-növekedést jelentett az elmúlt években. Az alapanyagköltség is meredeken ível felfelé, részben mivel az állami beruházásokat megszerző cégek jó előre nagy mennyiségeket kötöttek le.

Kép: Pixabay

A tervezést nehezíti, hogy a kormány még nem foglalt állást a kedvezményes áfakulcs ügyében, és ez ösztönzi a kivitelezőket, hogy 2019 végéig még az 5 százalékos kulccsal tudják eladni és átadni lakásokat.

2020-tól az építőipar akár 30-40 százalékos visszaesése sem kizárt, mivel a lakásépítés áfája – a kedvezmény meghosszabbításának hiányában – visszaemelkedik 27 százalékra, amit a kivitelezők továbbhárítanak a vevőkre.
Erre minden bizonnyal a piac a kereslet csökkenésével fognak válaszolni, ezáltal a megfelelő mennyiségű potenciális vásárló hiányában a fejlesztők vagy elhalasztják a tervezett projektjeiket, vagy csökkentik a megkezdettek méretét.

Ugyanakkor folytatódik a társasházak korszerűsítési programja, ami a 2018. április végétől elérhető 28 milliárd forintos uniós

Biztosításnál is érdemes figyelni a növekvő ingatlanárakra is
Az építőipari munkaerőhiány és az építőanyagok drágulása miatt nem árt, ha átgondoljuk, hogy lakásunk és értékeink biztosítottsága megfelel-e elvárásainknak – hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
forrás és az OTP társasházfelújítási pályázatával karöltve a szigetelőanyagok, a nyílászárók és a gépészeti berendezések forgalmát fogja növelni. A kormány nemrégen bejelentette, hogy építőipart támogató programot készít, amelynek célja az építőipari cégek hatékonyságának növelése

A 2017-es év során közel 350 milliárd forintos forgalmat ért el az ágazat, aminek túlnyomó részét a szerkezeti és építési anyagok adták, de a legnagyobb növekedést a vasáru- és szigetelőanyagok generálták. A tetőcserép-forgalom értékét tekintve, az európai top 3-ba küzdöttük fel magunkat, és ez a forgalom a következő év során tovább növekedhet.

Ma már az új építésű házak esetében a 15 cm-es szigetelés követelménynek mondható, ezzel azonban a használt ingatlanoknak csupán 20 százaléka rendelkezik, így azok ára is 15–20 százalékkal meghaladja szigeteletlen társaikét, ami országos és területi szinten is eltérést mutat.

A hazánkban található 2,85 millió ház 80 százaléka korszerűtlen, a kiadott 68,5 ezer tanúsítvány közül mindössze 0,7 százalék kapott AA besorolást, így tág tere van az energetikai korszerűsítésnek.
A nagy energetikai cégek által kezdeményezett és az unió által is támogatott kedvezményes banki hitelek továbbpörgethetik a szigetelőanyagok keresletét.
Lassult az áremelkedés a használtlakás-piacon
Bár a 2017-es év további drágulást hozott a lakáspiacon, a használt lakásoknál a drágulás üteme lassult a múlt év során – derül ki az ingatlan.com a 2017-es előzetes KSH-adatokat feldolgozó elemzéséből.
A tavalyi 44 százalékos bővülés 14 389 új lakást jelentett, idén a korábban megkezdett beruházásoknak köszönhetően akár 15–20 ezer új lakással is számolhatunk. A források bővülése ellenére, mint a CSOK, támogatott hitelek, lakástakarék, a vevőjelöltek 30–50 százaléka újszerű vagy felújított lakásokat vásárol majd az új építésűekkel szemben.

A Minősített Felhasználóbarát Lakáshitelek folyósítását csaknem minden bank megkezdte, és nőtt a lakástakarék-pénztárakban felhalmozott megtakarítások száma is, ami erőteljesebben áramlik majd a lakáspiacra, mint 2017-ben.

A kereslet Budapesten és a nagyvárosokban összpontosul, azonban az új építésű ingatlanok elviselhetetlenül drága ára miatt a vevők a 100-110 m2-es családi vagy tömbházakra fókuszálhatnak, és növelhetik az agglomeráció keresettségét. A kivitelezési költségek a tavalyi 20–25 százalék után további 10–15 százalékkal növekedhetnek a minőségi kapacitás- és szakemberhiány miatt, ami a vidéki és kisebb projektek esetében kevésbé okoz majd fennakadást.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo