Hamarosan érkezik a Magyar Multi Program következő fejezete, az ezúttal „A kiemelt növekedési potenciállal bíró kis- és középvállalkozások komplex fejlesztéseinek támogatása” címszóval futó pályázati kiírásban a korábban nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozásként azonosított cégek komplex fejlesztési elképzeléseinek megvalósítását támogatnák.
Mit jelent mindez?
A Magyar Multi Program honlapján közzétett leírás szerint a kormány kiemelten fontosnak tartja az erős hazai vállalkozások létrejöttének támogatását, így az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. (az egykori Iparfejlesztési Közalapítvány jogutódja) által menedzselt program fő célja az innovatív és exportképes termékeket gyártó, illetve szolgáltatások előállító kkv-k megerősítése. Mint írják:
Nemzetközi kutatások bizonyítják, hogy a gazdaság dinamizálásában kulcsszerepet játszanak az összes cég legfeljebb néhány százalékát kitevő, fenti kritériumoknak megfelelő kis- és közepes méretű vállalkozások.Mennyi pénz áll rendelkezésre?
Ezúttal projektenként legfeljebb 500 millió forint, vissza nem térítendő támogatás ütheti a cégek markát, de ahogy az a felhívásban is szerepel, a pályázóknak a kapott összegen felül önerőből kell vállalniuk a tervek végrehajtását. A kiírás keretében összesen 12 milliárdos keret áll rendelkezésre, amelyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország közösen finanszíroz, és a dokumentum szerint ugyan bár maximálisan 400 projekt támogatható, várhatóan 40-50 kérelem kaphat pozitív elbírálást.
Mikre kaphatnak pénzt a vállalkozások?
A mostani pályázati kiírás önállóan támogatható projektjeit különböző tanácsadási szolgáltatások jelentik, ide tartozik például a gyártásoptimalizáláshoz és automatizáláshoz kapcsolódó, az intelligens termelésirányításhoz és vállalatirányításhoz kapcsolódó, és a logisztikai folyamatok optimalizálásával, ellátásilánc-menedzsmenttel kapcsolatos tanácsadás is. De megpályázhatóak hasonló szolgáltatások a kiberbiztonsági és adatvédelmi területeken is.
A marketing és márkaépítés területén is érhetőek el pénzek, itt például a marketing koncepció és a versenytárs- és piacelemzés is a támogatható projektek közt szerepel. Szintén örülhetnek azok a cégek, amelyeknek például grafikai tervezésre, kommunikációs terv elkészítésére, vagy akár CRM-tanácsadásra van szüksége.
A pénzügyi és stratégiai területeken sem engedik el a jövő magyar multijainak kezét, hiszen például üzleti terv készítésére, vállalati stratégiai kidolgozására, pénzügyi átvilágításra és kockázatelemzésre, finanszírozási tanácsadásra, és a vállalati hatékonyság fejlesztésére is lehet pályázni, sőt például a hitelfelvételhez igénybe vett professzionális segítséget is lehet pályázati pénzből intézni.
A szervezeti fejlesztés területén is lehet pályázni, itt például a folyamatoptimalizálás, a szervezeti struktúra fejlesztése, a munkafolyamatok és a munkakörök racionalizálása, a szervezeti modell átalakítása, a menedzsment kompetenciáinak fejlesztése, valamint a munkavállalói értékelési rendszer is szerepel a támogatható tételek között.
Az önállóan nem támogatható tevékenységek közt szerepel például a technológiai fejlesztést vagy szolgáltatásfejlesztést eredményező új eszközök, valamint gyártási know-how útmutatók beszerzése is. Szintén kiegészítőként szerepelhet infrastrukturális és ingatlan beruházás (ez a pályázati projekt összköltségének legfeljebb 60 százalékát érheti el), IT-fejlesztés (ez az összköltség legfeljebb felét érheti el, valamint az egyes tanúsítványok megszerzése is.
Ha pályázatokról van szó, az önállóan nem támogatható tevékenység azt jelenti, hogy a pozitív elbíráláshoz nem elegendő az ebbe a kategóriába sorolt tételek kizárólagos végrehajtása, hanem emellett szükséges legalább egy, az önállóan támogatható tevékenységek között felsorolt tevékenység megvalósítása is.
A pályázatok beadása augusztus 31-én indul, és a tervek szerint egészen 2021. január 28-ig tart majd. További részletek a palyazat.gov.hu oldalon.