A diákmunka mindkét fél számára előnyös

A munkaerőpiaci helyzet egyre komolyabb kihívásokat nyújt a cégeknek, miközben az egyetemisták is egyre magasabb albérleti árakkal és tandíjakkal találják szemben magukat. A kínálat és a kereslet pedig találkozik: ennek köszönhető, hogy a diákmunka egyre népszerűbb - mondta el Szetlák Tamás, az Atlasz Iskolaszövetkezet igazgatója.

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A munkaerőhiány egyik megoldása a szervezett diákmunkaerő, egyre több cég működésének szerves részei a fiatalok. Jellemzően a kékgalléros szektorban nőtt a diákok iránti kereslet, holott a fehérgalléros pozíciókban is tovább fejlődhetne a diákok foglalkoztatásának kultúrája: átszervezéssel, a részmunkaidő bevezetésével, a betanítás automatizálásával vagy a feladatszervezés optimalizálásával.

Fontos szem előtt tartani, hogy a diákmunkások elsősorban nem középiskolás tanulók, akikre csak egyszerű segédmunka bízható. Többségében a 18. évüket betöltött egyetemi hallgatókról van szó, akik sok esetben már rendelkeznek valamiféle szakmai tudással. Szakértői és senior pozíciók betöltésére természetesen nem a tanulók lesznek a legalkalmasabbak, de sokszínűen alkalmazható a diákok tudása.

Míg a hagyományos toborzás heteket, sőt, sok esetben hónapokat és különféle céges erőforrásokat vesz igénybe, addig a diákszövetkezeten keresztüli munkaerőkeresés sokkal hatékonyabb. Akár 8-10 munkanap alatt megszervezik az igényelt munkaerőt, akik azonnal kezdeni tudnak. 

A diákmunkaerő-toborzás folyamán a szűk keresztmetszet a gyors kommunikáció: a fiatalok türelme jelentősen gyorsabban fogy, mint azt a főállású munkavállalók esetén megszokhattuk, így akkor érdemes meghirdetni a pozíciót, amikor valóban van kapacitásunk a jelentkezések fogadására.

Munkabér és ami afölött van

Az átlagos diák órabér az elmúlt években megkétszereződött, megháromszorozódott és lassan, de tovább növekszik: a 2019-es adatok alapján nettó 1200 Ft körül alakul Budapesten. Viszont már a diákmunkások esetében is fontos szempont és motiváló tényező a béren kívüli juttatások rendszere, illetve az egyéb munkahelyi elégedettséget növelő gesztusok mint a céges gyümölcsnap vagy a díjmentes kávéfogyasztás. Ezek összességével hosszú távon is kölcsönös elégedettséggel foglalkoztathatóak az egyetemisták, nem kell a túl nagy fluktuációtól tartani.

A diákmunka után 2019-ben mindössze a személyi jövedelemadót kell megfizetni, ami jelenleg 15 százalék. Ennek köszönhetően diákmunka esetén sokkal magasabb nettó bér adható ugyanazzal a bérköltség-ráfordítással. A diákok az alacsony adóteher eredményeként részmunkaidős állásokban is az átlagnál magasabb fizetést érhetnek el. Így például heti 20-25 óra átlagos diákmunkával már havonta nettó 120 ezer forint is megkereshető, míg a komolyabb szaktudást igénylő pozíciókban ennek a triplája is elérhető.

Egyre több vállalkozás tekint potenciális vevőként a fiatalokra, évről-évről több hirdetés célozza őket, így egyre nehezebb a figyelmüket felkelteni a rengeteg információ közt. Ezért fontos olyan toborzási módszer alkalmazása, amely lépést tart a marketingtrendekkel és a megfelelő platformokon szólítja meg a fiatalokat. Összességében a diákok foglalkoztatási aránya évről-évre növekszik: sokan választják a szakmai fejlődésük egyik lépcsőjeként a diákmunkát.

Kevesebb papír, kevesebb ügyintézés

A főállású munkavállalók esetén elkerülhetelen céges feladat a bérszámfejtés, a HR ügyintézés. A diákszövetkezet ebben is tehermentesíti a vállalkozásokat, hiszen a diákok toborzását és bérszámfejtését is elvégzi, a diákmunkaerő díjáról elszámolható költségszámlát küld minden hónap végén. 

Az Atlasz Iskolaszövetkezet pedig ezen felül is elektronikus rendszereket vezetett be: a jelenléti ívek kezelése és a jelöltek kiválogatása is online, elektronikus úton történik. A diákok számára is egyszerűbbé vált az adminisztráció az iskolaszövetkezeti regisztráció e-szerződésével, valamint az akár mobilról is kitölthető e-jelenléti ívnek köszönhetően.

A kevesebb adminisztráción felül az iskolaszövetkezet érdek- és jogvédelmet, képviseletet nyújt a diákok számára, garantálja a fizetést és a jogszerűséget, mindezek felett pedig állásportálként is funkcionál.

Rugalmas megoldás a gyorsan változó feltételekhez

A diák munkavállalók jellemzően heti 20-25 órát dolgoznak az iskolai tanulmányaik mellett, míg a szünidők alatt ez akár 40-45 óra is lehet hetente. A heti 20-25 óra még összeegyeztethető egy jól összeállított egyetemi órarenddel, de már megfelelő jövedelmet biztosít az alapvető költségek rendezéséhez. 

Mivel az egyetemisták többsége csak részmunkaidős állást keres a szemeszterek idejére, így abszolút rugalmas munkaerőnek minősülnek, akik a hajnali vagy éjszakai órákban is szívesen dolgoznak. 2-3 részidős diákmunkás munkaidejének kombinálásával egyszerűen lefedhetőek az év forgalmasabb periódusai, illetve a szabadságolások időszaka.

Az a tapasztalatunk, hogy ahol a cég elégedett a kiközvetített diákmunkással, úgy sok esetben az egyetem elvégzése után főállású pozíciót is felajánlanak neki. Így a diákmunka akár hosszú távú megoldást is jelenthet a munkaerőhiányra, az egyetemisták számára pedig a karrierépítés első lépcsőfokát képviseli.

Véleményvezér

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.
Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat

Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat 

Nem tetszik a spanyoloknak, hogy azt sem lehet tudni, ki fia borja akarja megvenni egyik legnagyobb járműgyártójukat.
Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében

Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében 

Kettészakított társadalom, gyenge demokratikus intézményrendszer.
Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz

Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz 

Nem olcsó a repülés Amerikába.
Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében

Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében 

A régiós versenytársak elhúztak a csúcstechnológiákban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo