A fenti összeg csak a magánvállalkozásokra vonatkozik, és több mint Horvátország, Magyarország és Szlovákia együttes GDP-je.
A szakképzett munkaerő hiánya korlátozza a vállalatokat a kibontakozásban: csökkenti a bevételeket és jelentős hatással van a gazdasági növekedésre a KKE régióban. Az EU-n kívülről érkező bevándorlás szigorodó korlátozása nehezíti a problémát, mint ahogy az is, hogy a beáramló képzett munkaerő Nyugat-Európában és Oroszországban keres jövedelmezőbb munkalehetőségeket.
A régió magánvállalkozásai kiélezett versenyben állnak a munkavállalókért azokkal a multinacionális vállalatokkal, amelyek nagyobb költségvetéssel és erősebb munkaadói branddel rendelkeznek. A régió demográfiai jellemzői – alacsony születési ráta, öregedő népesség és a gazdasági migráció – szintén súlyosbítják a helyzetet – mondta Juhász Gergely, a PwC Magyarország magánvállalkozásokért felelős cégtársa.
„A magánvállalkozások számára létfontosságú, hogy párbeszédet folytassanak az oktatásért felelős szervekkel, hogy összhangot teremtsenek a vállalkozások igényei és a társadalmi elvárások között, figyelembe véve a szükséges felsőfokú képesítéseket” – tette hozzá Juhász Gergely.
A felmérésből az is kiderül, hogy a KKE régióban a magánvállalkozások több mint fele növekedésre számít a következő 12 hónapban, és csak 8%-uk prognosztizál alacsonyabb árbevételt. Horvátországban a vállalkozások 67%-a vár növekedést, Magyarországon 56% optimista, míg a legkevésbé bizakodó válaszadókat Romániában (50%) és Oroszországban (42%) találjuk.
„Az óvatos hozzáállás feltehetően a világszerte jellemző borúlátó hangulatot tükrözi. Sok
A felmérés szerint a cégvezetők 68%-a a digitalizációtól az üzleti folyamatok javítását várja, míg a megkérdezettek közel fele úgy tekint rá, mint egy adatelemzési eszközre, amellyel személyre szabhatók a termékek és szolgáltatások. Csupán 35%-uk viszonyul haladóbban a digitalizációhoz, amely lehetőséget nyújt az ügyfelek igényeit teljes körűen kiszolgáló digitális megoldások kifejlesztésére.
A KKE régióban a magánvállalkozásoknak csupán 23%-a tervezi, hogy befektetéseik több mint 5%-át fordítják a digitalizációra; összehasonlításképpen ez az arány Európa technológiailag fejlettebb részein – például Skandináviában – 35%.
„Egyre több kelet- és közép-európai magánvállalkozás felismeri annak jelentőségét, hogy rendelkezzen a digitális átalakulásra vonatkozó stratégiával, azonban közülük sokan még csak a digitalizáció kezdeti szakaszában járnak” – tette hozzá Juhász Gergely.