A török líra árfolyama augusztus elején kezdett zuhanni, elsősorban a török cégek növekvő devizaadóssága és az USA-val kibontakozó diplomáciai konfliktus miatt. A deviza tovább vesztett értékéből, amikor pénteken Donald Trump amerikai elnök bejelentette a török alumínium és acéltermékekre kivetett vám megduplázását. A közelmúltban a líra korábbi értéke mintegy 40 százalékával csökkent a főbb valutákhoz képest.
A török kormány szóvivője a Spiegel híradása szerint úgy fogalmazott, a török gazdaság továbbra is erős, ezért senki se higgyen a „válságról szóló spekulatív híreszteléseknek”. Az isztambuli ügyészség szintén külső erőket okol a devizaválság miatt, közleményükben azt írták, Törökország „gazdasági támadás alatt áll”, ezért nyomozást kell indítani azok ellen, akik „írott vagy audiovizuális üzenetekben támogatták ezt a támadást”.
Kamatemelés nem lesz
A török jegybank egyébként hétfőn jelentette be, hogy csökkentette annak a kötelező fedezetnek a mértékét, amit a kereskedelmi bankoknak le kell tenniük a hitelfolyósítás előtt. Az így felszabaduló 3 milliárd líra és 6 milliárd dollár készpénzből fizethetnék a bankok a saját adósságaikat, vagy adhatnának kölcsönt a cégeknek adósságrendezésre. Az intézkedés hatására a líra stabilizálódott némileg, de sokak szerint valódi megoldást épp a hitelezést mérséklő kamatemelés hozna, erre viszont a török kormány nem hajlandó.