A gyógyszergyárakat is megfertőzheti a koronavírus járvány

Generikus gyógyszereket előállító indiai cégek arra hívják fel a figyelmet, hogy a kínai koronavírus járvány miatt megszakadt ellátási láncok veszélybe sodorhatják az alapanyagellátást. Márpedig nagy százalékban, jelenleg Kína kezében összpontosul a cukorbetegség elleni készítmények, a fájdalomcsillapítók, a HIV-vírus elleni szerek és az antibiotikumok alapanyagainak gyártása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Létfontosságú gyógyszerek alapvető összetevőiből keletkezhet hiány, ha a koronavírus járvány terjedésével végleg megszakadnak azok az ellátási láncok, melyek Kínát, a világ legnagyobb gyógyszer alapanyag gyártóját összekötik a gyógyszergyártó cégekkel - erre figyelmeztetnek indiai gyógyszeripari vállalatok.

Umang Vohra az egyik legnagyobb indiai gyógyszergyártó cég, a Cipla nemzetközi igazgatója szerint már a hónap végén kifogyhatnak a gyártócégek az alapvető alapanyagokból, ha Kína ezekből csökkenti a termelését, vagy éppen nem tudja biztosítani a folyamatos ellátást. Olyan létfontosságú gyógyszerek összetevőiről beszélünk, mint a cukorbetegség elleni készítmények, a fájdalomcsillapítók, a HIV vírus elleni szerek és az antibiotikumok alapanyagai - írja a Financial Times.

India, mely a világ egyik legjelentősebb generikus gyógyszereket gyártó és exportáló országa, gyakorlatilag teljes mértékben ki van szolgáltatva Kínának: az Indiában előállított gyógyszerek 70 százalékban kínai összetevőkből állnak.

Már a járvány kitörésekor azonnal megemelkedtek az alapanyagárak, az esetleges hiánynak pedig még inkább árfelhajtó hatása lehet; Umang Vohra attól tart, ha a mostani helyzet február vége után is folytatódna, az pánikszerű felvásárláshoz vezethet, ami az árakat még jobban felfelé lökné. Vohra szerint amennyiben elhúzódó ellátási gondokra kellene felkészülni, úgy kormányzati segítségre lenne szüksége a megoldás érdekében, bár mint fogalmazott ez látszik jelenleg a legkevésbé valószínű szcenáriónak.

A nagy generikus gyógyszergyártó cégek, köztük a Mylan és a Teva nem kommentálták az ellátási problémákat, míg a Pfizer, amely jelentős, generikus termékeket előállító gyárat működtet Upjohnban úgy nyilatkozott, hogy bár szorosan nyomon követik a helyzetet, de eddig nem tapasztaltak komolyabb zavart az ellátásban.

Nagy európai gyógyszeripari cégek ironikus módon nem különösebben félnek a kínai alapanyaggyártók leállásától, illetve az ellátási láncok megszakadásától, mivel a Brexittől tartva, már 2019 október 31. előtt komoly készleteket halmoztak föl alapvető összetevőkből. Emma Walmsley, a GlaxoSmithKline vezérigazgatója szerint komolyabb alapanyaghiányra nem kell számítani a közeljövőben, a cég ugyanis az ilyen helyzetre - már csak az Anglia unióból való kiválása miatt is - fel volt készülve.

A Llamasoft, egy globális szállító vállalat, mely olyan jelentős gyógyszeripari cégekkel működik együtt, mint az AstraZeneca, a Bayer, vagy a GSK úgy véli, hogy komoly nehézséget jelentene ezeknek a cégeknek az esetleges szállítóváltás, ugyanis ebben az esetben az adott ország egészségügyi hatóságaitól, például az USA esetében az FDA-tól új engedélyeket kellene beszerezniük.

Razat Gaurav a Llamasoft vezérigazgatója úgy látja, hogy a gyógyszergyártók általában három és hat hónapnyi tartalékkal rendelkeznek, ugyanakkor ez nem elegendő átfutási idő ahhoz, hogy az új tanúsítványokat, engedélyeket beszerezzék egy szállítóváltás esetén. Szerinte a koronavírus járvány rövidtávú hatása mellett érdemes minél hamarabb elgondolkozni a hosszabb távú következményeken is.

David Jefferys, a japán Eisai cég globális ügyekért felelős vezetője elmondta, hogy míg vállalatának jelenleg nincs semmi problémája, a helyzet ugyanakkor „napról napra változik”. A legtöbb gyógyszeripari alapanyagot légi úton szállítják az ázsiai térségben, márpedig Kína számos járatot törölt a járvány kitörése óta, ki és be egyaránt.

Az Egyesült Királyság egészségügyi minisztériuma pedig a napokban egy levéllel kereste meg az ország gyógyszeripari cégeit, melyben azt kérte tőlük, hogy mérjék föl termelésük mennyiben függ kínai alapanyagoktól, és milyen mértékben sérültek ellátási láncaik, amennyiben pedig úgy ítélik meg, hogy veszélyben az ellátás, kutassanak föl alternatív forrásokat, gyártókat és szállítókat egyaránt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo