Az augusztusi adatok alapján a fővárosban a hitellel lakást vásárlók átlagosan közel 15 millió forint hitelt vettek fel, a havi törlesztőrészlet pedig átlagosan 95 ezer forint volt. Vidéken a felvett hitelek átlaga 9,1 millió forint volt, míg a törlesztőrészletekre 71 ezer forintot fizettek átlagosan.
Amennyiben kamatperiódusok alapján vizsgáljuk az augusztusi adatokat megállapítható, hogy a hitelek közel 90%-át legalább 5 évre fixált, hosszú kamatperiódussal vették fel az ingatlanvásárlók.
A legnépszerűbb az ügyfelek között az 5 éves kamatperiódussal rendelkező hitelkonstrukció, ezt az augusztusi hitelfelvevők 55%-a választotta. A következő hónaptól érvényes jövedelemarányos törlesztőrészlet szabályozás szerint azonban erre a kategóriára már csak szigorított feltételekkel lehet hitelt felvenni és az eddigi 50%-os helyett már csak 35%-os hitelterheltség jelentkezhet a jövedelemhez képest.
A bankok által nyújtott konstrukciók alapján ekkora összegű hitel 5 évre fixált kamatperiódussal átlagosan 65ezer forintos havi törlesztőrészletet, míg az új szabályozás által nem érintett 10 évre fixált, a teljes futamidő alatt csak egyszer változó kamatperiódussal mindössze 5ezer forinttal drágább, átlagosan 70 ezer forintos törlesztőrészletet jelentene a lakásvásárlónak.
A Duna House elemzői szerint a folyósított hitelek volumenében nem lesz jelentős változás. Az MNB intézkedése tovább tereli az ügyfeleket a fix kamatozású hiteltermékek felé, amellyel segítheti egy hosszú távon stabil és piaci kockázatoknak ellenálló hitelportfólió kialakulását.
A hitelpiaci változások elhanyagolható mértéke nem hat ki a lakáspiaci tendenciákra tekintettel arra, hogy a hazai lakáspiacon a Duna House adatai alapján még mindig jelentős, mintegy 70% körüli a készpénzzel lakást vásárlók aránya – nyilatkozta Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője.