Világűr cikkek
Az élet hordozói lehetnek az üstökösök
Szerves molekulák alkotják a 67P/Csurjumov–Geraszimenko üstökösből származó por felét – állapították meg a COSIMA mérőműszer adatait elemző kutatók.
Elkezdődött a többcsatornás csillagászat korszaka
Újabb mérföldkő a csillagászatban: először figyeltek meg egy jelenséget gravitációshullám-detektorokkal és távcsövekkel is. A két neutroncsillag összeütközéséből származó jelek forrását egy magyar galaxiskatalógussal sikerült gyorsan azonosítani. Ezután közel 70 földi és űrtávcső fordult rá a célpontra, és figyeli még most a fejleményeket, amelyekből megérthetjük a nehéz elemek kialakulásának folyamatát is – írja a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).
Magyar kutatók eredménye segíti majd a világ legnagyobb űrtávcsövének munkáját
A 2018 végén felbocsátandó James Webb űrtávcső távoli csillagok, bolygórendszerek és galaxisok infravörös sugárzását vizsgálja majd. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az ELTE Gothard Obszervatórium kutatóinak részvételével most elkészült színképadatbázis lehetővé teszi, hogy meghatározzák a csillagok fizikai jellemzőit és kémiai összetételét - olvasható az MTA közleményében.
Zuckerberg, Musk és Branson verseng az űrért
Néhány évtizeddel ezelőtt az innovatív üzleti guruk a személyi számítógépekben látták a jövőt, majd jött az internet és az okostelefon forradalma. Most ugyanezek az emberek úgy látják, az űrutazás kecsegtet hasonló távlatokkal.