A belvízzel elöntött területek nagysága hétvégén elérte a 100 ezer hektárt. A helyzet Szolnok és Hajdú-Bihar megyében a legsúlyosabb, Debrecenben harmadfokú készültséget rendeltek el. A belvíz miatt eddig 40 embert kellett kitelepíteni. A várható esőzések miatt nőhet az elöntött területek aránya.
Európában talán csak Hollandiát veszélyezteti nagyobb mértékben az ár- és belvíz, mint Magyarországot. Hazánk földrajzi fekvése miatt kiemelten árvízveszélyes ország, területének 25 százaléka található az árvízvonal alatt, vagyis gátak nélkül az ország egynegyedét minden áradáskor víz borítaná.
Bár Magyarországon 4 200 kilométernyi gát védi az árvízveszélyes területeket, a vízkár minden évben milliárdos tételt jelent hazánknak. 1998 és 2001 között négy nagyobb árvíz is pusztított Magyarországon, de gyakorlatilag minden évben tapasztalható kisebb-nagyobb árvíz. Az említett négyéves időszak százhúsz milliárd forintot emésztett fel védekezés, kárelhárítás és újjáépítés formájában.
A Tisza mentén a helyzetet elvileg a Vásárhelyi-terv hivatott megoldani: a százharminc milliárd forintos projekt mintegy felét fordítja a kormány a szorosan vett árvízi védekezésre, a többit - többek között - turizmusra, régiófejlesztésre. A tervek szerint ötvenmilliárd forintot fordítanak árapasztó tározórendszerre, további tizenötöt a nagyvízi meder rendezésére. A Vásárhelyi-terv egyik lényege, hogy az eddig nem elég hatékony gátak emelése helyett vízelvezető tározókat építenek. A hat tározó területén az elképzelések szerint árvízmentes időben zavartalan gazdálkodás folyhat. Azonban amikor az árvíz pusztít, a vizet az árapasztó területére vezetik. A gazdák ilyenkor keletkezett veszteségeit teljes egészében megtérítik.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) tájékoztatása szerint 2005-ben a Vásárhelyi-terv 2007-ig tartó első ütemének valamennyi beruházása elindult, az előző esztendő vállalásai teljesültek. Az első ütembe tartozó beruházások megvalósításával növekszik az árvízi meder vízszállító képessége, megszűnnek a lefolyás akadályai, így a legnagyobb árvizek idején a veszélyeztetett folyószakaszokon körülbelül egyméteres árhullámcsökkenés várható. Tavaly árvízvédelmi fejlesztések keretében mintegy kilencmilliárd forint értékű munkát végeztek el, ebből mintegy hétmilliárdot a Vásárhelyi-terv megvalósítására költöttek.