Vita románokról és bolgárokról

Az EP képviselők arról kérdezték Olli Rehn bővítési biztost, meglátása szerint képes lesz-e időben teljesíteni Bukarest és Szófia a 2007-es csatlakozás feltételeit. Rehn nem szólt a kisebbségek ügyéről.

"Bulgária és Románia európai uniós csatlakozási szerződésének 39. cikke kimondja, hogy a Tanács egy évvel elhalaszthatja a csatlakozás időpontját, amennyiben fennáll annak a veszélye, hogy az ország 2007. január 1-ig nyilvánvalóan nem készül fel a csatlakozási feltételek teljesítésére. E lépés megtételére (május 16-ig - a szerk.) a Bizottságnak kell javaslatot tennie, amelyet a Tanács mérlegel." Így kezdődött a három kérdésfeltevő által benyújtott szöveg.

Elmar Brok (néppárti, német) a külügyi szakbizottság elnöke a szerdai vitában visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint szeretné megakadályozni Románia és Bulgária 2007-es csatlakozását. A képviselő azt mondta, továbbra is jelentős hiányosságok tapasztalhatók a korrupció, a szervezett bűnözés, a jogbiztonság és a belső piac biztonsága területén. A vállalt kötelezettségek teljes végrehajtására van szükség - mondta Brok.

Olli Rehn elmondta az Európai Bizottság "még nincs abban a helyzetben", hogy meg tudná előlegezni, a halasztást fogja-e támogatni. Rehn bejelentette, e hét végéig készül el az országjelentések előzetes változata, ezt követően május 16-ig a bizottság "mélységi elemzést végez". Ezután pedig objektív, kiegyensúlyozott javaslatokat fog tenni, amelyek célja, hogy a két országban fennmaradjon a reformok üteme.

A néppárti Gál Kinga szerint "a törvények egyszerű elfogadása nem elégséges a problémák megoldásához, vagy a helyzet érdemi megváltoztatására", ezért a Bizottságnak ellenőriznie kell a folyamatot. A képviselőnő úgy vélte, számos megoldatlan kérdés van a romániai magyar kisebbség helyzetét illetően, például nem fogadtak el kisebbségi törvényt, és az anyanyelvi felsőoktatás terén sem történt előrelépés. Gál Kinga ezért arra kérte a biztost, hogy a majdani, Romániával foglalkozó országjelentés térjen ki a magyar kisebbség problémáira is.

A szocialista Dobolyi Alexandra a kisebbségi kérdésben támogatta Gál Kingát, de szerinte Bulgária és Románia jelentős lépéseket tett.

 

Rehn a vita lezárásaként elmondta, célja az, hogy mindkét ország 2007. január 1-jén csatlakozhasson, az viszont kötelessége, hogy amikor csatlakoznak, megfeleljenek a kritériumoknak, és felkészültek legyenek a tagságra. Május 16. előtt nem várható bővebb értékelés - mondta Rehn, hozzátéve, hogy a Bizottság ez után októberben hozza ki az újabb országjelentéseket. A biztos szerint igen fontos, hogy a két országban biztosítsák a változások visszafordíthatatlanságát, és például azt, hogy Bukarest és Szófia képes a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcra. Rehn nem szólt a kisebbségek ügyéről.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo