Vita románokról és bolgárokról

Az EP képviselők arról kérdezték Olli Rehn bővítési biztost, meglátása szerint képes lesz-e időben teljesíteni Bukarest és Szófia a 2007-es csatlakozás feltételeit. Rehn nem szólt a kisebbségek ügyéről.

"Bulgária és Románia európai uniós csatlakozási szerződésének 39. cikke kimondja, hogy a Tanács egy évvel elhalaszthatja a csatlakozás időpontját, amennyiben fennáll annak a veszélye, hogy az ország 2007. január 1-ig nyilvánvalóan nem készül fel a csatlakozási feltételek teljesítésére. E lépés megtételére (május 16-ig - a szerk.) a Bizottságnak kell javaslatot tennie, amelyet a Tanács mérlegel." Így kezdődött a három kérdésfeltevő által benyújtott szöveg.

Elmar Brok (néppárti, német) a külügyi szakbizottság elnöke a szerdai vitában visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint szeretné megakadályozni Románia és Bulgária 2007-es csatlakozását. A képviselő azt mondta, továbbra is jelentős hiányosságok tapasztalhatók a korrupció, a szervezett bűnözés, a jogbiztonság és a belső piac biztonsága területén. A vállalt kötelezettségek teljes végrehajtására van szükség - mondta Brok.

Olli Rehn elmondta az Európai Bizottság "még nincs abban a helyzetben", hogy meg tudná előlegezni, a halasztást fogja-e támogatni. Rehn bejelentette, e hét végéig készül el az országjelentések előzetes változata, ezt követően május 16-ig a bizottság "mélységi elemzést végez". Ezután pedig objektív, kiegyensúlyozott javaslatokat fog tenni, amelyek célja, hogy a két országban fennmaradjon a reformok üteme.

A néppárti Gál Kinga szerint "a törvények egyszerű elfogadása nem elégséges a problémák megoldásához, vagy a helyzet érdemi megváltoztatására", ezért a Bizottságnak ellenőriznie kell a folyamatot. A képviselőnő úgy vélte, számos megoldatlan kérdés van a romániai magyar kisebbség helyzetét illetően, például nem fogadtak el kisebbségi törvényt, és az anyanyelvi felsőoktatás terén sem történt előrelépés. Gál Kinga ezért arra kérte a biztost, hogy a majdani, Romániával foglalkozó országjelentés térjen ki a magyar kisebbség problémáira is.

A szocialista Dobolyi Alexandra a kisebbségi kérdésben támogatta Gál Kingát, de szerinte Bulgária és Románia jelentős lépéseket tett.

 

Rehn a vita lezárásaként elmondta, célja az, hogy mindkét ország 2007. január 1-jén csatlakozhasson, az viszont kötelessége, hogy amikor csatlakoznak, megfeleljenek a kritériumoknak, és felkészültek legyenek a tagságra. Május 16. előtt nem várható bővebb értékelés - mondta Rehn, hozzátéve, hogy a Bizottság ez után októberben hozza ki az újabb országjelentéseket. A biztos szerint igen fontos, hogy a két országban biztosítsák a változások visszafordíthatatlanságát, és például azt, hogy Bukarest és Szófia képes a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcra. Rehn nem szólt a kisebbségek ügyéről.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo