Vége a csodakorszaknak - mi lesz a tigrisekkel ezután?

Ázsiai tigriseinek életében egy közel fél évszázados sikersztori után eljött az a pillanat, mikor újra kell gondolni az irányt, és a növekedésmániás fejlődő országokból ugyanúgy növekedésbarát, de lényegi szociális hálóval rendelkező államokká kell válni.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Ázsia négy tigrise”, azaz Hongkong, Szingapúr, Dél-Korea és Tajvan évtizedekig lázban tartotta a gazdasági világot, különösen a ’90-es évekig rendszeresen produkált kétszámjegyű növekedéseikkel, és egy generáció, amely még földműveléssel és betanított munkákkal foglalkozott, gyermekeit már magasan képzett, több iskolát elvégző emberekké látta felnőni. A kis országok pamutingek, művirágok és parókák gyártásából technológiai nagyhatalmakká váltak, elég csak arra gondolni, hogy a régióból származik például az LG, a Samsung, és a HTC is.

Aztán 1997 környékén beütött a krach, és a tigrisek lendülete elfogyott, helyettük Kína vált a fejlesztések fénylő csillagává. A négyes növekedési üteme lényegesen lelassult, 2019-ben már az Egyesült Államok is jobb adatokat produkált, ráadásul úgy tűnik, hogy nagyon nehezen leküzdhető akadályokba ütköztek. Hongkongban folyamatos a politikai instabilitás, Tajvanban befagytak a bérek, Koreában elképesztő a családi tulajdonú csebol cégek dominanciája, míg Szingapúrban az olcsón dolgoztatott bevándorlók jelentenek problémát. Ezzel együtt messze hiba lenne leírni a tigriseket, hiszen bár a növekedés üteme lelassult, az egy főre jutó GDP, és a PPS-alapú vásárlóerő terén is igen jól állnak, a dél-koreai gazdaság pedig hamarosan lehagyja egykori uralkodóját, Japánt.

Ismerős kihívások

A tigrisek a jelenben egyre inkább szembesülnek olyan, a nyugati fejlett országok által már régóta ismert problémákkal, mint például a vagyoni egyenlőtlenség, a csökkenő produktivitás, és az elöregedő társadalom. Emellett földrajzi helyzetük okán folyamatosan manőverezésre kényszerülnek az Egyesült Államok és Kína között.

Négy ország, négy probléma

  1. Elkényelmesedtek
A növekedés egyik hátráltatójává pont a gazdasági siker vált, hiszen azután, hogy az emelkedő munkaerő és területköltségek ellenére a tigrisek megvédték az exportjukat, most nem tudnak abban az ütemben fejlődni, ahogy erre szükség lenne. Ráadásul a technológiai élvonalat is nagyrészt ezek az országok alkotják, így eltűnt a felzárkózási kényszer, és a lendületes innovációk helyett sokszor már csak a „kereket találják fel újra.“
  1. Demokrácia, korrupció, bizonytalanság
Li Kuang-jao, Szingapúr első miniszterelnöke egyszer azt állította, hogy a hagyományos „ázsiai értékrend” alapjait a harmóniában és a stabilitásban kell keresni. Ez a mentalitás továbbra is él és virul az országokban, de a fair viszonyok és az egyenlő esélyek iránti igény egyre hangosabban megjelenik a lakosság körében.

Egyes szakértők szerint a tigrisek problémáiban komoly szerepet játszik az ambiciózus társadalmak demokráciájában megjelenő elharapózó korrupció és a különböző politikai botrányok (elég csak az elmúlt évek dél-koreai eseményeire gondolni). A tényleges tapasztalat azt mutatja, hogy a bizonytalan államhelyzet komoly fennakadásokat okozhat a gazdaságban is – erre jó példa Hongkong.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo