Vannak felelősök, akik ha cselekednek...

Budapest felnőtt lakosságának harmada (34%) szerint az augusztus 20-i tűzijáték alatt bekövetkezett katasztrófáért nem lehet mást felelőssé tenni, csakis a természetet. A többség (60%) szerint azonban vannak konkrét felelősei is az eseményeknek, akik ha helyesen cselekednek, akkor sokkal kevesebb sérült és halálos áldozat lett volna.

A felelősök listáját a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a tűzijátékot rendező Nexus Kft., illetve a Miniszterelnöki Hivatal vezeti . legalább is azon 60%-nyi válaszadón belül, akik szerint van konkrét felelős. A megkérdezettek fele (51%) hisz abban, hogy a tűzijáték .lefújásával. jelentősen csökkenthetők lettek volna a következmények: eloszlott volna a tömeg és sokkal kevesebb sérülés, halálos baleset történik. Sokan vannak azok is (42%), akik úgy gondolják, hogy a tűzijáték .lefújása. esetén sem lett volna jobb a helyzet, vagy akár még rosszabb is lehetett volna, hiszen a rendelkezésre álló idő alatt nem oszlott volna szét a tömeg, esetleg még nagyobb pánik tör ki. Többek között ez derül ki a Capital Research 2006. augusztus 24-25-én Budapest felnőtt lakossága körében végzett 500 fős reprezentatív közvélemény-kutatásából.

Csak a természet a felelős?

A budapesti felnőtt lakosság harmada (34%) vélekedik úgy, hogy a tűzijáték alatti tragikus eseményekért nem lehet mást felelőssé tenni, csakis a természetet. A többség (60%) szerint viszont vannak felelősei az eseményeknek, akik ha helyesen cselekednek, akkor sokkal kevesebb sérült és halálos áldozat lett volna.

A vélemények alakulásában két tényező játszik szerepet:

1. Egyrészt, a meglévő pártpreferenciák meghatározók: míg a szocialista szavazók háromötöde (58%) a természetet okolja, a FIDESZ tábor 81%-a konkrét felelősöket keres. A véleményekben észlehető szocio-demográfiai eltérések is elsősorban a pártállásra vezethetőek vissza. Az MSZP táborában felülreprezentált idősebb, és ettől nem függetlenül alacsonyabb iskolai végzettségű rétegek körében az átlagosnál lényegesen magasabb a természet erőiben felelőst keresők aránya.

2. Másrészt azok, akik jelen voltak a tűzijátékon és veszélyben érezték magukat (a jelenlévőknek csak mintegy negyede, 28%-a érzete egyúttal veszélyben is magát), sokkal inkább hajlamosak a kialakult, bennük félelmet keltő helyzetért emberi tényezőket okolni, semmint egyedül a természetben látni a felelőst.

Mit lehetett volna tenni?

A megkérdezettek fele (51%) úgy véli, hogy ha a rendezvény kezdete előtt, amikor már bizonyossá vált a szokatlanul nagy vihar, lefújják a tűzijátékot, akkor eloszlott volna a tömeg és sokkal kevesebb sérülés, illetve halálos baleset történik. Közel egyharmad (30%) szerint akkor sem lett volna jobb, ha lefújják a rendezvényt, mert ennyi idő alatt nem oszlott volna szét a tömeg. A megkérdezettek több mint tizede (12%) úgy vélekedik, hogy a tömeg feloszlatása még több bajt okozott volna, mert akkor még nagyobb pánik tört volna ki.

A kutatás módszertana
Az adatfelvétel standard kérdőívvel, kérdezőbiztosok segítségével, telefonon keresztül történt. A megkérdezett háztartások kerületek szerinti rétegzéssel - véletlenszerűen kerültek a mintába, a háztartáson belüli kiválasztás (nem, életkor, iskolai végzettség szerinti) kvóta segítségével történt. A kutatás célcsoportját a 18 év feletti (választókorú) magyar lakosság képezte. Mintanagyság: 500 fő. A mintanagyságból fakadó statisztikai hibahatár +-4,4% (N=500). A kutatás terepmunkája 2006. augusztus 24-25-én zajlott.
A vélemények alakulása itt is elsősorban a pártpreferenciával függ össze. A FIDESZ szavazóinak háromnegyede hisz abban, hogy a rendezvény lefújása megelőzhette volna a balesetek egy részét. A szocialista szavazóknak viszont alig több mint negyede ért egyet ezzel.

Akik úgy vélekednek, hogy a baj megelőzhető lett volna, természetesen nagyobb arányban gondolják azt, hogy vannak felelősei a katasztrófának. A problémakör átpolitizáltságát viszont jól mutatja, hogy a vélemények nem alakulnak teljesen konzisztensen: még a személyi/kormányzati felelősöket keresők 21%-a szerint sem lett volna jobb a helyzet, esetleg még rosszabb is lehetett volna, ha a rendezvényt lefújják.

Ki a felelős?

A budapesti válaszadók lehetséges felelősként több intézményt és politikai szereplőt is megjelöltek, de ha meg kell nevezniük, hogy leginkább ki a felelős a bekövetkezett katasztrófáért, akkor a felelősök listáját a Természet (34%) után a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (15%), a tűzijátékot rendező Nexus Kft. (12%), illetve a Miniszterelnöki Hivatal (8%) vezeti.

Demszky Gábor főpolgármester (5%) és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök (4%) a felelősök .középmezőnyében. helyezkedik el, míg a meteorológusok (2%), maguk a nézők (2%), illetve a rendőrség (1%) felelősségét csak minimális arányban emelték ki az emberek. A vélemények átpolitizáltsága jól érzékelhető: a kormánypárti szavazók jóval kisebb arányban említették a különböző intézményeket, vezető politikusokat a katasztrófa felelőseként, mint a FIDESZ szavazói.


forrás: Capital Research

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo