Vannak felelősök, akik ha cselekednek...

Budapest felnőtt lakosságának harmada (34%) szerint az augusztus 20-i tűzijáték alatt bekövetkezett katasztrófáért nem lehet mást felelőssé tenni, csakis a természetet. A többség (60%) szerint azonban vannak konkrét felelősei is az eseményeknek, akik ha helyesen cselekednek, akkor sokkal kevesebb sérült és halálos áldozat lett volna.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A felelősök listáját a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a tűzijátékot rendező Nexus Kft., illetve a Miniszterelnöki Hivatal vezeti . legalább is azon 60%-nyi válaszadón belül, akik szerint van konkrét felelős. A megkérdezettek fele (51%) hisz abban, hogy a tűzijáték .lefújásával. jelentősen csökkenthetők lettek volna a következmények: eloszlott volna a tömeg és sokkal kevesebb sérülés, halálos baleset történik. Sokan vannak azok is (42%), akik úgy gondolják, hogy a tűzijáték .lefújása. esetén sem lett volna jobb a helyzet, vagy akár még rosszabb is lehetett volna, hiszen a rendelkezésre álló idő alatt nem oszlott volna szét a tömeg, esetleg még nagyobb pánik tör ki. Többek között ez derül ki a Capital Research 2006. augusztus 24-25-én Budapest felnőtt lakossága körében végzett 500 fős reprezentatív közvélemény-kutatásából.

Csak a természet a felelős?

A budapesti felnőtt lakosság harmada (34%) vélekedik úgy, hogy a tűzijáték alatti tragikus eseményekért nem lehet mást felelőssé tenni, csakis a természetet. A többség (60%) szerint viszont vannak felelősei az eseményeknek, akik ha helyesen cselekednek, akkor sokkal kevesebb sérült és halálos áldozat lett volna.

A vélemények alakulásában két tényező játszik szerepet:

1. Egyrészt, a meglévő pártpreferenciák meghatározók: míg a szocialista szavazók háromötöde (58%) a természetet okolja, a FIDESZ tábor 81%-a konkrét felelősöket keres. A véleményekben észlehető szocio-demográfiai eltérések is elsősorban a pártállásra vezethetőek vissza. Az MSZP táborában felülreprezentált idősebb, és ettől nem függetlenül alacsonyabb iskolai végzettségű rétegek körében az átlagosnál lényegesen magasabb a természet erőiben felelőst keresők aránya.

2. Másrészt azok, akik jelen voltak a tűzijátékon és veszélyben érezték magukat (a jelenlévőknek csak mintegy negyede, 28%-a érzete egyúttal veszélyben is magát), sokkal inkább hajlamosak a kialakult, bennük félelmet keltő helyzetért emberi tényezőket okolni, semmint egyedül a természetben látni a felelőst.

Mit lehetett volna tenni?

A megkérdezettek fele (51%) úgy véli, hogy ha a rendezvény kezdete előtt, amikor már bizonyossá vált a szokatlanul nagy vihar, lefújják a tűzijátékot, akkor eloszlott volna a tömeg és sokkal kevesebb sérülés, illetve halálos baleset történik. Közel egyharmad (30%) szerint akkor sem lett volna jobb, ha lefújják a rendezvényt, mert ennyi idő alatt nem oszlott volna szét a tömeg. A megkérdezettek több mint tizede (12%) úgy vélekedik, hogy a tömeg feloszlatása még több bajt okozott volna, mert akkor még nagyobb pánik tört volna ki.

A kutatás módszertana
Az adatfelvétel standard kérdőívvel, kérdezőbiztosok segítségével, telefonon keresztül történt. A megkérdezett háztartások kerületek szerinti rétegzéssel - véletlenszerűen kerültek a mintába, a háztartáson belüli kiválasztás (nem, életkor, iskolai végzettség szerinti) kvóta segítségével történt. A kutatás célcsoportját a 18 év feletti (választókorú) magyar lakosság képezte. Mintanagyság: 500 fő. A mintanagyságból fakadó statisztikai hibahatár +-4,4% (N=500). A kutatás terepmunkája 2006. augusztus 24-25-én zajlott.
A vélemények alakulása itt is elsősorban a pártpreferenciával függ össze. A FIDESZ szavazóinak háromnegyede hisz abban, hogy a rendezvény lefújása megelőzhette volna a balesetek egy részét. A szocialista szavazóknak viszont alig több mint negyede ért egyet ezzel.

Akik úgy vélekednek, hogy a baj megelőzhető lett volna, természetesen nagyobb arányban gondolják azt, hogy vannak felelősei a katasztrófának. A problémakör átpolitizáltságát viszont jól mutatja, hogy a vélemények nem alakulnak teljesen konzisztensen: még a személyi/kormányzati felelősöket keresők 21%-a szerint sem lett volna jobb a helyzet, esetleg még rosszabb is lehetett volna, ha a rendezvényt lefújják.

Ki a felelős?

A budapesti válaszadók lehetséges felelősként több intézményt és politikai szereplőt is megjelöltek, de ha meg kell nevezniük, hogy leginkább ki a felelős a bekövetkezett katasztrófáért, akkor a felelősök listáját a Természet (34%) után a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (15%), a tűzijátékot rendező Nexus Kft. (12%), illetve a Miniszterelnöki Hivatal (8%) vezeti.

Demszky Gábor főpolgármester (5%) és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök (4%) a felelősök .középmezőnyében. helyezkedik el, míg a meteorológusok (2%), maguk a nézők (2%), illetve a rendőrség (1%) felelősségét csak minimális arányban emelték ki az emberek. A vélemények átpolitizáltsága jól érzékelhető: a kormánypárti szavazók jóval kisebb arányban említették a különböző intézményeket, vezető politikusokat a katasztrófa felelőseként, mint a FIDESZ szavazói.


forrás: Capital Research

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo